Farba olejna ma 15, pf 115

Farba olejna ma 15, pf 115

Charakterystyka techniczna farb olejowych decyduje o jakości otrzymywanej powłoki, dla tej farby GOST 1050371.

Takie mieszaniny farb i lakierów są zawiesinami zawierającymi różne wypełniacze i pigmenty (ochra, tlenek tytanu, chrom).

Ważne! Do produkcji farb olejowych należy stosować oleje alkidowe lub roślinne.

Jak usunąć farbę olejną ze ścian

Czy konieczne jest oczyszczenie starej powłoki olejowej ze ścian? Ten problem niepokoi wszystkich właścicieli wtórnych mieszkań, planując naprawy w starszych mieszkaniach. Pod koniec XX wieku najbardziej popularną i szeroko stosowaną opcją do wykańczania ścian i sufitów było malowanie kompozycjami olejnymi. Najczęściej takie farby były stosowane w łazienkach, kuchniach, korytarzach.

Jeśli zdecydujesz się na wyłożenie ścian w łazience płytek, po pierwsze, ważne jest, aby usunąć resztki filmu olejowego. W przeciwnym razie istnieje wysokie ryzyko, że płytka nie zostanie na ścianie, po kilku miesiącach po prostu spadnie, pieniądze i czas zostanie zmarnowany. Jeśli Twoje plany obejmują wklejanie ścian za pomocą tapety, musisz także dbać o czyszczenie starej bazy naftowej ze ścian.

Farba olejna na powierzchni utrzymuje się przez długi czas, doskonale chroni ściany przed wilgocią, formami grzybowymi. Jak to jest używane, traci kolor, pęknięcia, liście ze ściany (podłoga, sufit) warstwami.

Do prac przy usuwaniu farby olejnej potrzebne będą następujące materiały:

 • metalowa szpatułka;
 • szlifierka;
 • walec budowlany;
 • respirator;
 • materiały ścierne (papier ścierny);
 • okulary ochronne;
 • gumowe rękawice;
 • myjka chemiczna;
 • kombinezon.

Algorytm działań

Metoda pierwsza

Aby usunąć starą warstwę farby olejnej, można skorzystać z dostępnych narzędzi: bułgarskiego, mielącego papieru, szpatułki. Musisz zacząć pracę od miejsc, w których powierzchnia pękła, jak to możliwe, płynnie przechodząc do obszarów, w których film olejowy jest mocno przymocowany.

Gdy używasz bułgarskiego jako narzędzia do pozbycia się starej powłoki olejowej, konieczne jest przymocowanie do niej dużego płótna szmerglowego, a następnie możesz płynnie przesuwać się po powierzchni. Praca wiąże się z dużą ilością pyłu, dlatego zaleca się założenie respiratora, otwarcie drzwi i okien, używanie rękawiczek i okularów.

Podobnie jak bułgarski, prowadzone są prace w celu oczyszczenia starej bazy naftowej i młynka.

Po usunięciu starej warstwy oleju powierzchnia musi zostać ułożona, aby uzyskać równą i piękną podstawę do przyszłych prac wykończeniowych.

Jako jeden ze sposobów na usunięcie starej farby MA-15 można również rozważyć zastosowanie chemicznego prania, oferowanego przez producentów w postaci roztworów i żeli. Związki te są skuteczne w usuwaniu starej powłoki, ich minus to ostry zapach. Kupując taki środek chemiczny, należy zwrócić uwagę na znak, wskazując, że takie rozwiązanie jest zaprojektowane specjalnie do płukania powierzchni oleju. Pranie chemiczne jest nakładane na powierzchnię szmatką lub wałkiem. Po pewnym czasie, wskazanym na opakowaniu, farbę można usunąć za pomocą pędzla lub szmat. Prace prowadzone są zgodnie z przepisami bezpieczeństwa: w okularach, rękawicach ochronnych, respiratorze, przy otwartych oknach i drzwiach.

Możesz także pozbyć się starej powłoki za pomocą suszarki do włosów z konstrukcją. Małe obszary powierzchni są ogrzewane za pomocą suszarki do włosów, po czym za pomocą łopatki usuń starą warstwę farby. Praca będzie musiała zostać wykonana z asystentem, ponieważ musisz szybko pracować, schłodzona farba ponownie mocno przymocuje się do ściany.

Metoda drugiej

Możesz przygotować kwaśną mieszaninę wapna palonego i sody kalcynowanej. Powierzchnia pokryta jest taką kompozycją przez 10-12 godzin. Wtedy możesz łatwo usunąć starą warstwę ze ścian. Drewniane podłogi malowane kompozycją olejową można zwilżyć wodą, przykryć soda kalcynowana, przykryć płótnem na dzień. Opuchniętą farbę można łatwo usunąć z podłogi za pomocą konwencjonalnej szpatułki.

Charakterystyka farby olejnej PF 115

Produkowane są na bazie pięciobrunkowej, stosowanej do robót wewnętrznych i zewnętrznych.

Skład PF 115:

 • drobno rozproszone zawieszenie bukfillerov i azopigments,
 • katalizator;
 • różne wypełniacze;
 • rozcieńczalnik;
 • lakier pentafitalowy PF - 060;
 • pigmenty (bezwodniki chromowe, dwutlenek tytanu, kreda, steatyt)

W celu zwiększenia prędkości suszenia w PF-115 wprowadza się linodiany, które składają się z trzech rodzajów metali:

 • kobaltina;
 • pirolusyt;
 • ceruszyt.

Aby uniknąć stratyfikacji powłoki, wprowadza się specjalne dodatki o właściwościach emulgujących.

Gdzie stosować PF 115

Wśród obszarów zastosowania tego materiału:

 • powlekanie wyrobów drewnianych;
 • dekoracja konstrukcji metalowych

Do tego materiału GOST 6465 - 76, według którego producenci oferują 25 odcieni.

Parametry techniczne FP 115

W celu właściwego doboru farby olejnej należy wziąć pod uwagę jej główne cechy:

 • wytrzymałość powstałego filmu;
 • stopień szlifowania części;
 • lepkość;
 • zawartość komponentu błonotwórczego;
 • wodoodporna folia;
 • ilość substancji lotnych.

Wysokiej jakości farba olejna PF 115 zawiera ponad 26% substancji zdolnych do tworzenia twardej powłoki po wyschnięciu. Takie składniki mają pochodzenie syntetyczne lub naturalne. Na powierzchni drewna, metalu, plastiku tworzą gęstą, ciągłą powłokę.

Główne substancje zawarte w farbie obejmują:

 1. Substancje tworzące film. Są one reprezentowane przez następującą grupę:
  • olej lniany;
  • żywice;
  • poddana obróbce celuloza.
 2. Lotne składniki odparowują w atmosferze. Nie powinny być w farbie olejnej więcej niż 12%, w przeciwnym razie materiał będzie niebezpieczny dla ludzi.

Na parametry wynikowej powłoki

Aby określić twardość folii, użyj urządzenia wahadłowego. Ta cecha decyduje o zdolności powłoki do opierania się jakimkolwiek ciałom stałym. Połóż wahadło na pomalowanej powierzchni, gdy tylko przestanie oscylować, przeanalizuj figurę. Dla porównania użyj wskaźników wahadła zamontowanego na zwykłej szklanej powierzchni. Szczególną uwagę należy zwrócić na następujące parametry:

 1. zwracaj uwagę, wybierając farbę olejną, na taki parametr, jak ułamek masy składników błonotwórczych. Substancje takie są niezbędne do uzyskania po nałożeniu kompozycji, piękna i równomierna powłoka;
  • Wady: przy dużej zawartości takich składników trudniej jest przechowywać farbę olejną. Chociaż bank jest hermetycznie zamknięty, nie ma problemów. Po zetknięciu mieszaniny z powietrzem, kompozycja olejowa zmienia się w grubą grudkę, której nie można zastosować;
 2. substancje lotne nie powinny zawierać więcej niż 10 procent. Ich parowanie następuje w temperaturze pokojowej, pojawia się ostry zapach, co negatywnie wpływa na ludzkie zdrowie;

Wskazówka! Prace związane z malowaniem powierzchni kompozycjami olejowymi prowadzone są w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
 1. Jakość mielenia składników bezpośrednio zależy od wariantu uzyskanej powierzchni. Istnieją dwie odmiany: gładka (szlifowanie przekracza 90 mikrometrów) i drobnoziarnista (do 90 mikronów);
 2. Lepkość materiału wpływa na czas całkowitego wyschnięcia. Jeśli producenci spełniają ten parametr, po 24 godzinach od malowania powłoka będzie odpowiednia do działania;
 3. przy zakupie bazy naftowej do prac zewnętrznych, należy zwrócić szczególną uwagę na twardość powstałego filmu. Ten parametr określa zdolność ochronnej warstwy olejowej do wytrzymywania wszelkich obcych ciał.

Zastosowanie preparatów oleistych

Średnio zużycie farb olejowych szacuje się na 100-150 g na metr kwadratowy powierzchni. Na wskaźnik ten wpływa struktura części pokrytej farbą (produktem). Drewniana powierzchnia łatwo i szybko pochłania farbę, zwiększając zużycie o współczynnik 1,5 -2.

Na nowoczesnym rynku budowlanym znajduje się ponad sto kolorów farb olejnych. Łącząc ze sobą kilka kolorów, można dodatkowo uzyskać wiele odcieni.

Przy wyborze farby warto znać następujące cechy:

 1. wykonując pracę wewnętrzną, preferują jasne kolory, tworząc pozytywną atmosferę wewnątrz budynku:
 2. ciemniejsze materiały nadają się do pracy na zewnątrz, tak że po wypaleniu nie ma znaczącego pogorszenia właściwości estetycznych powierzchni;
 3. Farba olejna MA-15 nadaje się zarówno do zastosowań zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Ta kompozycja olejowa może pokrywać produkty z tworzyw sztucznych, metalu i drewna. Minimalny czas ochrony przed atmosferycznym działaniem obiektu, na którym stosuje się MA-15 wynosi 12 miesięcy. Farbę tę rozcieńcza się benzyną lakową w stosunku 5% do całkowitej objętości farby. W przypadku hartowania tworzy się równomierny film na powierzchni, pozbawiony obcych zanieczyszczeń;
 4. w celu przechowywania MA-15 w miejscach suchych i chłodnych, pojemnik musi być hermetycznie zamknięty.
 • Jak wybrać matową farbę

 • Farba silikatowa do prac wewnętrznych i zewnętrznych: skład, zużycie na 1 m2

 • Odporna na wysoką temperaturę farba do metalu i rdzy

 • Farba alkidowa do prac zewnętrznych i wewnętrznych, metalu i drewna

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

+ 2 = 6

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map