Jak zrobić odpowiednie łóżka w daczy z własnymi rękami

Jak zrobić odpowiednie łóżka w daczy z własnymi rękami

Na pierwszy rzut oka łóżka w daczy nie wymagają elementów dekoracyjnych, ale w rzeczywistości odgrywają dużą rolę nie tylko w plonie, ale także w wyglądzie całej działki ogrodowej. Pracując w ogrodzie, prawie każdy z nas chciałby, aby jego fabuła była jak najbardziej zadbana i zadbana.

Formularz

Kształt łóżek w witrynie zależy przede wszystkim od twoich fantazji i tego, co chcesz, aby zobaczyły na dłuższą metę. Istnieje wiele opcji wystroju: łóżka o kwadratowym kształcie, okrągłe, w postaci zwierząt, różnych przedmiotów i innych rzeczy. Jeśli chcesz, możesz nawet nie przestrzegać standardowych zasad budowy łóżek i wymyślić coś nowego i niezwykłego. Aby rozmieścić łóżka w ogrodzie zaleca się, biorąc pod uwagę charakterystykę terenu.

Z reguły nie ma ścisłych zaleceń co do rozmiaru, ale jest jeden niuans, który należy wziąć pod uwagę przy obliczaniu. Wielkość łóżka powinna być taka, aby po obu stronach można było osiągnąć jego środek bez żadnych niedogodności. Jeśli ogród powinien być zbudowany w pobliżu ogrodzenia lub ściany domu, najpierw pomyśl, czy możesz łatwo dotrzeć do przeciwnej strony.

Uwaga! Szerokość łóżka ściennego powinna wynosić 70-80 centymetrów. Szerokość łóżka, znajdująca się bezpośrednio na stronie i na ścianie lub przylegającym do niej ogrodzeniu, waha się od 1 metra szerokości, od 2,5 metra długości, a głębokość od 20 do 50 centymetrów. Odległość między łóżkami powinna wynosić od 50 do 70 centymetrów. Ścieżki i ścieżki między nimi powinny znajdować się poniżej powierzchniowej warstwy łóżka około 20-50 centymetrów.

Organizacja

Jeśli obszar podmiejski znajduje się na nizinach iw miejscach, w których przeważa wilgoć, najlepiej jest budować łóżka w okresie jesiennym. Rozmiar zaleca się wybrać mały (1 na 1 metr), a wysokość nie powinna być większa niż 30 centymetrów. Dzięki temu gleba będzie znacznie gorętsza, a pokrywa śnieżna w okresie wiosennym spadnie znacznie szybciej.

Proces budowy wygląda następująco:

 • najpierw weź cztery drewniane deski;
 • następnie odbierz od nich kwadrat 1 na 1 metr;
 • po przygotowaniu podstawy, umieść ją na poziomej powierzchni i wypełnij ją mieszanką gleby z nawozem. Jeśli potrzebujesz wczesnego i obfitego zbioru, wtedy najlepiej jest wyposażyć podniesione łóżka.

Proces budowy wygląda następująco:

 • na odpowiednim miejscu konieczne jest wykopanie dołu o głębokości 40-50 centymetrów. Wybierz długość dołu ze swoich preferencji. Jeśli chodzi o szerokość, zalecana szerokość wynosi od 1 do 1,2 metra;
 • Dalej wzdłuż obwodu wykopanego dołu, konieczne jest ustalenie pozorów szkieletu. Materiał do ramki można wybrać na podstawie własnych preferencji, na przykład kamieni, cegieł, małych kłód i innych. Rama, której wysokość powinna wynosić od 40 do 50 centymetrów, od wewnątrz powinna być zamknięta folią polietylenową;
 • dalej do dna wykopu konieczne jest zainstalowanie żelaznej siatki, która ochroni uprawę przed gryzoniami;
 • wtedy powinieneś ostrożnie wypełnić dziurę. Najpierw na dnie pokrywa się warstwę trocin, wiórów, tektury i innych podobnie rozkładających się materiałów (1/3 wysokości studni). Zalej trochę warstwą ziemi i zalej wodą;
 • na koniec zasypiamy ziemię, którą należy zmieszać z nawozem i nawozami mineralnymi.

Lokalizacja:

Jeśli witryna jest niewielka, z rozmieszczeniem łóżek mogą wystąpić pewne problemy. Aby rozmieścić łóżka na niewielkim obszarze tak racjonalnie, jak to możliwe, warto przestrzegać następujących zasad:

 • konieczne jest przede wszystkim użycie jakichkolwiek poziomych powierzchni i konstrukcji zawieszonych;
 • drugą opcją może być połączenie pięknie zaprojektowanych łóżek ze strefą odpoczynku;
 • Warto również zwrócić uwagę na różne przedmioty na twojej stronie (niepotrzebne beczki, stare wózki itp.), które można wykorzystać do sadzenia warzyw.
Uwaga! Pamiętaj, że łóżka powinny być ustawione na płaskiej poziomej powierzchni, aby uniknąć nagromadzenia nadmiaru wilgoci.

Uprawa gleby

Co do zasady, łóżka są wykopywane dwa razy w roku, wiosną i jesienią, podczas dodawania wszystkich niezbędnych nawozów mineralnych i organicznych. Jesli kopanie odbywa sie jesienia, najlepiej opuscic gleby, co pomaga zatrzymac wilgoc. Ponadto, jeśli ziemia pozostanie nierówna, larwy szkodników w niej zamarzną i umrą. Ponadto, zamiast jesiennego kopania, można chrobać. Aby to zrobić, należy wypełnić ziemię wystarczająco dużą warstwą składającą się z torfu, trocin i zregenerowanego kompostu. Na wiosnę nieprzerwaną warstwę należy usunąć za pomocą grabi, a następnie wykopać glebę.

Kołnierze

Wiele osób często nie przywiązuje wystarczającej uwagi do projektu szeregu łóżka. Z reguły proste ścieżki są wykonywane między nimi lub są platerowane wzdłuż obwodu tablicami. Ale niektórzy chcą stworzyć piękny widok na całą działkę, w tym w ogrodzie. Możesz ozdabiać boki na różne sposoby, od improwizowanych lub zakupionych materiałów, na przykład gotowych desek, kupionych w sklepie, bocznych ścian z cegieł lub łupków. Wszystko zależy od twojej wyobraźni.

Rodzaje

Pionowo

Pionowe łóżka będą dobrym rozwiązaniem na niewielki obszar. Możesz zbudować go z improwizowanych materiałów, na przykład z pudełek. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie typy upraw ogrodowych są odpowiednie do uprawy w takim ogrodzie. Odpowiednie typy: truskawki, cebula, sałata, pomidory, ogórki.

Opon samochodowych

Aby to zrobić, potrzebujesz kilku gumowych opon z kół samochodu. Przede wszystkim muszą być przygotowane: oczyszczone z brudu i poplamione. Następnie gleba pokryta jest nawozami organicznymi i mineralnymi. Do uprawy odpowiednie są następujące uprawy: pietruszka, koperek, rzodkiew.

Zielona ściana

Jeśli na twojej stronie znajduje się ogrodzenie lub inna struktura, możesz spróbować zbudować tak zwaną zieloną ścianę, aby nadać jej atrakcyjny wygląd. Nie ma w tym nic skomplikowanego, wystarczy przymocować skrzynki do ogrodzenia lub ściany budynku, wypełnić je glebą i zasadzić rośliny.

Możesz również przejść bardziej oryginalny sposób, a zamiast skrzynek użyć prostych plastikowych butelek. Aby to zrobić, przykręcamy plastikowe butelki do wymaganej powierzchni, a następnie w górnej części butelki wycinamy dziurę i zasypiamy na ziemię. Następnie możesz zasadzić niezbędne rośliny.

Latający łuk

W domku można zbudować łuk z wikliny, na przykład ogórki. Do tego potrzebujemy kilku pudełek, w których zasypiamy ziemię i sadzimy sadzonki ogórków. Następnie z małych rur konieczne jest zbudowanie łuku (jeśli sam wykonasz łuk, nie możesz obyć się bez umiejętności spawalniczych). Po przygotowaniu łuku skrzynie z sadzonkami muszą być umieszczone na dnie konstrukcji. Gdy ogórki rosną, muszą być związane.

Ostro

Pikantne łóżka w daczy odegrają szczególną rolę, ponieważ hodowane na niej kultury mogą być używane jako przyprawy lecznicze, przyprawy do dań lub po prostu jako rośliny ozdobne.

Uwaga! Pikantne łóżka najlepiej umieścić w miejscach, w których dominuje światło słoneczne.

Pikantne zioła będą idealnym rozwiązaniem do stworzenia oryginalnego projektu krajobrazu. Ostre kultury nie wymagają starannej pielęgnacji, pomogą chronić ogród przed różnymi szkodnikami:

 • lawenda pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się mszyc na kwiatach róży;
 • obrzeże tymianku wokół obwodu łóżka zapobiegnie rozprzestrzenianiu się szkodników w uprawach warzyw;
 • Yarrow nadaje marchewkom bardziej słodki i bogaty smak.

Odpowiednie rośliny

 • melisa;
 • tymianek;
 • krwawnik;
 • szałwia;
 • koper włoski.

Rośliny ozdobne

 • bazylia zwyczajna;
 • melis officinalis;
 • mięta;
 • pietruszka;
 • rozmaryn lekarski;
 • tymianek;
 • kminek;
 • szałwia lecznicza;
 • kolendra;
 • aromatyczna cebula.

Warto zwrócić na to uwagę

Za pomocą urządzenia o pikantnym łóżku warto wziąć pod uwagę, że niektóre rodzaje upraw (takie jak melisa czy tymianek) mogą rosnąć do imponujących rozmiarów, przesuwając w ten sposób inne uprawy. Z tego powodu konieczne jest uważne monitorowanie wzrostu roślin i monitorowanie go.

Kontrolę wzrostu przeprowadza się w następujący sposób: rośliny należy przyciąć w czasie, aby przydzielić powierzchnię do późniejszego wzrostu lub ograniczyć ją, konstruując boki płytek lub cegieł. W ten sposób miejsce, w którym planuje się sadzenie roślin, zostanie podzielone na kwadraty, które są rozłożone za pomocą płytek lub cegieł. W wolnych kwadratach sadzenie roślin.

Podczas sadzenia zieleni należy wziąć pod uwagę:

 • podczas sadzenia roślin ostrych i leczniczych należy zwrócić szczególną uwagę na ich wymagania ekologiczne;
 • w przypadku ogrodu korzennego i leczniczego należy wybrać konkretny materiał do sadzenia.

Jeśli zastosujesz się do tych prostych zasad i skorzystasz z kreatywnych pomysłów, możesz nadać swojej witrynie ładny wygląd.

 • Rośliny stawowe

 • Cieniolubne rośliny do ogrodu

 • Plan strony to 15 hektarów

 • Drzewa wzdłuż ogrodzenia na stronie

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

4 + 1 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map