Dezinfekcia vody v bazéne

Dezinfekcia vody v bazéne

Voda v povodí je priaznivým prostredím pre rýchly rast baktérií. Najmä kontaminované sú otvorené nádrže, kde sa pravidelne usadzujú prach, listy a iné malé úlomky. Ak chcete zabrániť procesu kvitnutia alebo vzhľadu nepríjemného zápachu, pomôžete dezinfikovať vodu v bazéne. Tablety na dezinfekciu - jedna z účinných postupov na zabránenie vzniku problému.

Starostlivosť o bazén: aké prístupy existujú

Kompetentná starostlivosť o bazén zahŕňa súbor opatrení, ktoré zahŕňajú použitie mechanických zariadení a chemických zlúčenín. Elektrofyzikálny účinok sa týka ďalších metód čistenia vody. Mechanické čistiace prostriedky zahŕňajú:

 • Siete, pomocou ktorých sa odpad zberá z vodného povrchu ručne.
 • Podvodné vysávače slúžia na odstránenie nečistôt zo spodku bazéna.
 • Kefy sa zvyčajne používajú na čistenie stien vápna a iných usadenín.

Nie všetko znečistenie je viditeľné voľným okom. Filter pomôže bojovať proti neviditeľným nepriateľom. Pre účinnú úpravu vody v bazéne musí prevádzka čerpacieho zariadenia trvať najmenej šesť hodín denne. V závislosti od vnútorného plnenia sú filtre rozdelené na tieto typy:

 • Rozsievky. Najefektívnejšou možnosťou je organizácia viacstupňového čistenia vody pomocou kremeliny. Pomáha výrazne znížiť používanie chemikálií vo forme tabliet a iných zlúčenín na dezinfekciu vody v bazéne. Vysoká cena je hlavným nedostatkom vybavenia.
 • Piesok. Dezinfekcia vody prechádza v niekoľkých štádiách kvôli aplikácii štrku a piesku. Vhodné pre bazény strednej a veľkej veľkosti. Základné rozmery a významná váha sú nevýhody dostupného filtra.
 • Kazety. Primárna dezinfekcia vody v bazéne malých a stredných veľkostí môže prechádzať cez filtračný filter. Nízke náklady a kompaktnosť sú hlavnými výhodami zariadenia.

Dezinfekciu misky je možné vykonať aj elektrofyzikálnymi zariadeniami. Patria medzi ne:

 • Ultrafialové žiarovky. Sú praktické iba v malých bazénoch.
 • Ionizátory striebra a medi.
 • Ozonizátory vody.
Pozor prosím! Každé zariadenie, kvôli ovládaniu určitej časti kontaminácie, dezinfikuje vodu v bazéne len čiastočne, a preto je maximálna účinnosť dosiahnutá integrovaným použitím.

Na získanie a inštaláciu kompletného súboru zariadení pre elektrofyzikálnu expozíciu bude musieť zaplatiť pôsobivú sumu. Preto najpoužívanejšou metódou dezinfekcie vody vďaka dostupnosti je použitie chemikálií. Účinok tabliet a iných prípravkov na dezinfekciu bazéna je zameraný na ničenie všetkých druhov kontaminantov vrátane rôznych baktérií.

Dôvody pre "kvitnutie" vody

Pred skúmaním chemických zmesí určených na dezinfekciu tekutiny v bazéne je vhodné zoznámiť sa s pôvodom problému kvitnutia, keď voda nadobudne zelenú farbu. Hlavné dôvody sú nasledovné:

 • Prítomnosť organických látok v bazéne. Otvorené konštrukcie nie sú chránené pred padajúcim lístie a inými malými vrhmi. Zmiešanie s vodou vedie k vytvoreniu priaznivého prostredia pre vývoj mikroorganizmov.
 • Ak bazén je dostatočne teplá voda. Komfortná teplota spôsobuje intenzívnu reprodukciu živých mikroorganizmov, preto by sa dezinfekcia bazénu mala vykonávať častejšie.
 • Priame slnečné svetlo. Jasné počasie a horúce dni sú optimálne podmienky pre zrýchlený rast modro-zelených rias, ktoré dávajú vodu nepríjemný nazelenalý nádych.

Riziko reprodukcie rias nie je prítomné iba v otvorených bazénoch, ale aj procesy podliehajú uzatvoreným štruktúram. Hlavnou metódou boja proti nepríjemnému problému je pravidelná dezinfekcia vody so špeciálnymi chemickými zlúčeninami, medzi ktorými sú dezinfekčné tablety dôstojné miesto.

Chemické prípravky na úpravu vody

Existuje niekoľko skupín chemikálií, ktoré pomáhajú organizovať čistenie vody. Ich dopad sa uskutočňuje v rôznych smeroch:

 • Účelom dezinfekčných prostriedkov je zabrániť množeniu baktérií a vírusov, ktoré predstavujú hrozbu pre ľudské zdravie. Ich použitie zasahuje do vývoja modrozelených rias a plesňových infekcií. Hlavnými prvkami, ktoré vykonávajú dezinfekciu, sú chlór, bróm a kyslík. Každá z komponentov má zásluhy a negatívne momenty. Na dezinfekciu prechádzajúcej vody s trvalým účinkom sa používajú pilulky alebo kvapaliny s predĺženým účinkom.
 • Hlavným účelom použitia algaecidov je ničenie rias alebo prevencia ich výskytu.
  Poznámka! Použitie algicídov na dezinfekciu vody je obzvlášť dôležité pre bazény nachádzajúce sa na otvorenom priestranstve.
 • Samostatnej skupine sa prideľujú finančné prostriedky, ktoré môžu normalizovať pH vo vode. Odchýlka pH od optimálnych hodnôt zhoršuje činnosť filtrov, znižuje účinnosť iných liekov na dezinfekciu vody, negatívne ovplyvňuje stav ľudskej pokožky.

Dezinfekcia v bazéne vody pomocou chlóru je jednou z najdostupnejších foriem dezinfekcie. Šoková dávka lieku sa rýchlo vyrovná s problémami, ktoré vznikli. Mäkšie a šetriace činidlo sa považuje za aktívny kyslík. Pre pravidelnú úpravu vody v bazéne je to najlepší nástroj. Mierne zvýšenie nákladov na liek v porovnaní s chlórom sprevádza množstvo výhod:

 • nie je žiadny nepríjemný zápach charakteristický pre chlór;
 • nedráždi sliznicu očí;
 • nie je problém s suchou kožou;
 • PH vody zostáva na rovnakej úrovni;
 • nevyvoláva vzhľad peny.

Okrem chlóru a aktívneho kyslíka môže byť bróm použitý ako chemikália na dezinfekciu vo vodnej nádrži. Účinok dezinfekcie bude vyšší ako účinok aktívneho kyslíka, sily pôsobenia na mikroorganizmy sú podobné chlóru. Súčasne podľa svojich vlastností je bróm pred chlórom v nasledujúcich indexoch:

 • bez zápachu;
 • žiadne podráždenie povrchov slizníc;
 • pH zostáva nezmenené;
 • liek je univerzálny v aplikácii.

Tablety pre bazén na dezinfekciu vody sú najefektívnejším spôsobom boja proti baktériám, riasam a iným problémovým momentom. Ak sa používajú v uzavretom priestore, odporúča sa vetranie miestnosti. Jednou z najobľúbenejších príprav domácej výroby je Longafor tablety.

Rýchlo odstrániť problém kvitnutia pomôže algicide, ktorý je k dispozícii v plechovkách 1,5 a 10 litrov.

Chemikálie určené na úpravu pH sú najčastejšie označené prídavkom pH Minus pH Plus. Ak chcete zistiť zaujímavý indikátor vody v bazéne, použite chemické indikátory alebo elektrické spotrebiče. Rozsah sa považuje za 7,2 až 7,4. Po stanovení požadovaného parametra sa prípravok rozpustí v nádobe s vodou, pričom sa zohľadní objem bazéna a naleje do celkovej hmotnosti. Proces dezinfekcie sa vykonáva po obnovení normálnej hodnoty pH.

Okrem vyššie uvedených prostriedkov na starostlivosť o bazén predtým, než sa proces dezinfekcie vody môže koagulovať. Princíp postupu spočíva v tom, že sa z najmenších častíc trosky vytvoria väčšie kĺby, ktoré sú následne vylučované filtrom počas prevádzky čerpadla. Za týmto účelom sa koagulačné tablety umiestnia do skimmeru, po ktorom vstúpia do bazénu vodou.

Nuance dezinfekcie vody pomocou tabliet

Bazény v krajine, najmä otvorený typ, vyžadujú pravidelnú dezinfekciu vody. Dôvodom je zvýšené znečistenie v dôsledku vniknutia trávy a listov, prachu a iných menších trosiek. Ak neuskutočníte včasné čistenie, cudzie látky postupne usadzujú na dne a vytvárajú kluzkú hrúbku.

Okrem kalu z bahna, použitie zvýšenej tvrdosti vody v bazéne vedie k tvorbe vápenatých usadenín na stenách. To všetko zhoršuje podmienky na prijatie vodných postupov a zhoršuje ich zdravie.

Pred začiatkom procesu dezinfekcie vody sa povrch bazénu vyčistí z nahromadených nečistôt. Toto platí pre dnové, stenové a prepadové žľaby. Objem misky priamo ovplyvňuje frekvenciu čistenia. Hlavné etapy procesu:

 • Dezinfekcia bazénu začína čistením mechanickými zariadeniami. Kartáče a vysávač na podlahu pomáhajú zbaviť sa dotyku na stenách a usadzovať nečistoty.
 • Ak chcete čistiaci filter prepláchnuť, zapnite pohyb vody v opačnom smere. Súčasne sa kvapalina vedie zospodu nahor a nahromadené znečistenie vstupuje do kanalizačného systému.
 • Čistenie filtra v bazéne je ukončené rovnomerným pokladaním piesku pod tlakom vody zhora nadol za podmienok nízkeho tlaku.
  Poznámka! Vykonanie dezinfekcie v detských bazénoch s malými rozmermi nemá zmysel. Hlavnou podmienkou bezpečnej prevádzky je denná zmena vody.
 • Po mechanickom čistení prechádzajú do ďalšej fázy dezinfekcie. Vyžaduje použitie algaecidov na boj proti riasam, hubám a baktériám. Okrem preventívnych účinkov chemické zlúčeniny účinne odstraňujú už objavujúce sa mikroorganizmy. Dávkovanie tabliet na dezinfekciu vody v bazéne závisí od účelu aplikácie: vykonáva sa preventívna alebo primárna liečba. Nasledujúca tabuľka poskytuje stručný prehľad príprav. Pred použitím akéhokoľvek typu tabliet na dezinfekciu v bazéne vody by ste mali starostlivo prečítať odporúčania výrobcov.

Zbavte sa železa

Majitelia bazénov pravidelne čelia problému zákalu vody v dôsledku prítomnosti hrdze v kompozícii. Zvyčajne sa nádrž naplní z centrálneho vodovodu, kde je voda čiastočne vyčistená a neobsahuje významnú časť chemických nečistôt. Toto je najlepšia možnosť prevádzkovania súkromného fondu, ale nie všetci majitelia majú takúto príležitosť.

Často voda v súkromnom bazéne pochádza z studní alebo vrtov, takže sa jeho chemické zloženie líši od bežného a obsahuje zvýšenie percenta železa. V procese oxidácie sa hromadí na dne bazéna vo forme hrdze, čo dáva vodu nepríjemný hrdzavý odtieň.

Tip! Predtým, ako začnete plniť nádrž na kúpanie vodou zo súkromného prívodu vody, odporúčame ju analyzovať. Ak je veľa železo a vápnik, musíte sa postarať o inštaláciu špeciálneho filtra.

Čistenie vody v nádrži zo železa sa vykonáva dvomi spôsobmi:

 • Voda sa nechá usadiť, po ktorej sa mechanicky odstráni zrazenina vo forme hrdze.
 • Na odstránenie železa vo vode pomáha šoková dávka chlóru, ktorá pomáha oxidácii najmenších kovových častíc. Rovnomerne distribuované filtračné médium v ​​bazéne pomôže zahrnúť do režimu cirkulačného filtra.

Včasné opustenie a dodržiavanie konzistencie všetkých stupňov dezinfekcie bazénov, počínajúc koaguláciou a mechanickým čistením a ukončením dezinfekcie vody, vytvoria optimálne podmienky na príjem vodných procedúr. Hlavná vec je zoznámiť sa s odporúčaniami pred začiatkom procesu a vypočítať správnu dávku liekov v závislosti od objemu bazénu.

 • Inštalácia sprchového kútika s paletou s vlastnými rukami

 • Kanalizácia pre súkromný dom betónových krúžkov

 • Ako si vybrať mini sprchu na letné sídlo

 • Čistenie dobre

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

20 + = 30

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map