Farba pre vonkajšie steny

Farba pre vonkajšie steny

Prvý dojem vášho domova závisí vo veľkej miere od vonkajších stien. To znamená, že tejto otázke by sa mala venovať osobitná pozornosť. Dnes je veľa možností na dokončenie fasády. V tomto článku budeme uvažovať o výhodách a nevýhodách farby pre vonkajšiu prácu.

Okrem toho výrobcovia propagujú veľa druhov farieb a množstvo možností, ktoré ponúka tónovanie budovy. Preto pochopíme niektoré typy ponúkaných materiálov, ako aj to, aké krásne je vybrať farby pre povrch.

Výhody dokončenia

Farby na vonkajšie práce sa v mnohých ohľadoch líšia od obvyklých. Tento materiál by mal chrániť steny čo najviac od vlhkosti a mechanického zaťaženia. Okrem toho musí byť odolný voči teplotným zmenám, ultrafialové žiarenie na iné škody. Pri výbere farby a laku zvážte nasledujúce faktory:

 1. Jednoduché lakovanie na povrchu a prístupnosť.
 2. Široká škála farieb.
 3. Rozmanitosť druhov na rôzne povrchy.
 4. Odolnosť voči vlhkosti a ultrafialovému žiareniu.
 5. Ochrana proti hubám a iným dráždidlám.
 6. Schopnosť pracovať samostatne.

Na to, aby sa povlak stal kvalitatívnym a krásnym, je potrebné dodržať niektoré požiadavky. Napríklad je zakázané používať zmrazené farby na povrch. Nestriekajte v mrazu!

Typy farieb na vonkajšie použitie

Kremičitanové zlúčeniny. Zloženie tejto farby zahŕňa takzvané tekuté sklo, plnivá a ďalšie prísady. Medzi výhody patrí dlhodobé prevádzkové obdobie, ktoré je približne 20 rokov. Výhody farby:

 • mechanické zaťaženie;
 • dobrá priepustnosť pár;
 • dlhé prevádzkové obdobie;
 • prístupnosť;
 • univerzálnosť.

Treba poznamenať, že materiál nepotrebuje riedenie a je odolný proti oderu.

Akrylové farby. Materiál je v dôsledku nízkych nákladov a dobrých vlastností. Kompozícia zahŕňa vodu, ktorá pôsobí ako rozpúšťadlo, takže farbu možno považovať za šetrnú k životnému prostrediu, aj keď existujú aj produkty na organické rozpúšťadlá. Farba je vhodná na lakovanie betónových povrchov, pretože nerozkladá alkalické látky. Treba poznamenať, že materiál je priepustný pre pary a má dobrú plasticitu. Ak zmes obsahuje organické rozpúšťadlá, potom sa zmes považuje za zimnú alebo celoročnú. Ak voda pôsobí ako rozpúšťadlo, musí byť povrch nevyhnutne primárny.

Silikónová farba. Spája výhody silikátových a disperzných farieb. Môžete maľovať takmer akýkoľvek povrch, s výnimkou betónu. Navyše mnohí výrobcovia vyrábajú tieto farby odolné proti mrazu, antiseptickým alebo dokonca špinavým odpudzujúcim. Niektorí výrobcovia zabezpečujú, že výrobky môžu byť použité v mrazivom počasí, aj keď pri nákupe, určite sa obráťte na konzultantov.

Vodná emulzia. Základná farba tejto zmesi je biela. Existuje však veľa pigmentov, s ktorými môžete dosiahnuť viac ako 600 odtieňov. Približná životnosť je približne 15 rokov. Pri nákupe farieb špecifikujte, či má vodoodpudivé vlastnosti, pretože je veľmi dôležité. Výhody tohto materiálu sú:

 • dobrá priepustnosť pár;
 • hydrofóbnosť;
 • univerzálnosť;
 • odolnosť voči ultrafialovému žiareniu;
 • tepelná odolnosť.

Alkydová farba. Lacný materiál s výhodami ako:

 • dobrá priľnavosť k lakovanému povrchu;
 • odolnosť voči UV žiareniu.

Farba má niekoľko nevýhod, medzi ktorými je najprv ľahká horľavosť. Druhým je to, že kompozícia obsahuje organické rozpúšťadlá. A tretia farba sa nemôže použiť na betónové nátery, pretože materiál ničí alkalické látky.

Vodou disperzné. Vďaka syntetickej živici má vodoodpudivé vlastnosti. Vzhľadom na to, že voda pôsobí ako rozpúšťadlo, farba je šetrná k životnému prostrediu. Navyše nemá ostrý zápach a má dobrú priepustnosť pre pary. Ľahko sa umyje nástrojmi a rukami.

Tepelná izolácia. V poslednom čase mnohé materiály propagujú tento materiál. Často sa to nazýva kvapalná tepelná izolácia. Podľa niektorých predajcov môže iba jedna vrstva s hrúbkou 1 mm vykonávať tepelne úsporné funkcie polystyrénovej peny s hrúbkou 5 cm. Ako dôkaz môžu dokonca použiť niektoré certifikáty. Berte však na vedomie, že takáto farba na stenách domu z vonku nemá presné potvrdenie týchto "zázračných" schopností. Preto je možné namiesto toho, aby ste platili veľa peňazí za "mačku v vrecku", stojí za to zvážiť úplnú izoláciu povrchu vonkajších stien.

Výber farby pod základňou

Pred zakúpením farby by ste mali zhodnotiť, aký typ substrátu sa bude aplikovať. Mnoho náterových a lakovacích materiálov nie je vhodných pre akýkoľvek typ náteru. Preto môžu byť po zakúpení nejaké problémy. Alebo ešte horšie, ak je farba už použitá, pretože životnosť klesne občas. Aby sa zabránilo takýmto problémom, je potrebné vyhodnotiť povlak, ktorý bude natretý.

Ak potrebujete maľovať konkrétnu stenu, mali by ste si kúpiť tie farby, ktoré nerozkladajú alkalické roztoky. Inak sa povlak rozpadne a nakoniec sa zrúti. Na tomto základe sú vhodné materiály na báze akrylátu.

Pri lakovaní povrchu pozostávajúceho z minerálnych materiálov sú silikónové farby vynikajúce. Majú dobrú priepustnosť pre vodnú paru a vodoodpudivosť.

Výber farieb

Výber farby je veľmi dôležitou súčasťou diela. Z toho priamo závisí konečný výsledok a všetko úsilie. Pokúste sa vybrať farbu, ktorá vyhovuje celkovým interiérom domu. Pozrite sa okolo okolia a predstavte si farbu, ktorá bude pekne odlíšiť vašu štruktúru. Nie je potrebné vyberať tieň, kvôli ktorému bude dom "zlúčiť" s krajinou. Čo to znamená? Napríklad, ak na území je veľa stromov a zelene, zelená farba nebude rozdávať budovy a preto nebude mať žiadny veľkolepý pohľad. Ale ak zvolíte červenú, oranžovú alebo modrú farbu - vzhľad sa okamžite zlepší.

Dôležité! Pri výbere farby zvážte, akú strechu a okná máte. Niekedy s nesprávnou kombináciou môžete získať "dúhu", ktorá bude investovať veľa peňazí a energie, ale výsledok bude poľutovaniahodný.

Vami vybraný odtieň by mal prideliť stavbu tak od okolitých objektov, ako aj od ďalších budov. Fasáda vyzerá krásne, keď je farbená v pokojných tónoch. Dvere, balkóny a okná môžu byť lakované v jasných farbách v kombinácii s celkovým dizajnom.

Spotreba farby na povrchu

Pred nákupom materiálu by ste mali starostlivo vypočítať jeho množstvo. K tomu musíte najprv zistiť oblasť stien. Vynásobte dĺžku výškou a zhrňte výsledky. Potom musíte počítať výsledok okna a dverí.

Upozorňujeme, že balenie musí obsahovať nápis informujúci o spotrebe farby. Zvyčajne je spotreba litrov na štvorcový meter označená jednou vrstvou. Ale je možné, že oblasť je maľovaná, ktorú možno natrieť litrom farby. Niekedy výrobcovia uvádzajú spotrebu takto: od 0,2 do 0,25. Menšia postava znamená spotrebu na hladkých hladkých povrchoch. Väčší - pre nepripravené a hrubé. Berte do úvahy, že na maľovanie prednej časti, alebo inými slovami, vonkajší typ dokončenia, budete potrebovať najmenej dve vrstvy. Treba tiež poznamenať, že materiály by mali byť kúpené s maržou 10%, takže farba je dostatočná pre všetky práce.

Prípravné práce

Dlhá životnosť farby závisí od správnej prípravy povrchu. Staré steny by sa mali dôkladne očistiť od špiny, prachu alebo machu. Pomocou špachtle alebo brúsneho papiera odstráňte starý povlak z povrchu a vždy ošetrujte miesta, na ktorých je forma. Pre túto prácu môžete používať lieky, po ktorých rast prestane rásť. Inak sa farba rýchlo zhorší. S umývačkou riadu, tzv. "Curcher", opláchnite celý povrch. Ak chcete dosiahnuť najlepší výsledok, môžete použiť tuhú kefu. Ak bola vaša stena predtým namalovaná, môžete vyčistiť povrch starej farby pomocou konštrukčného sušiča vlasov.

Miesta, v ktorých sa omietka alebo farba odlupujú a rozpadajú, musíte vyčistiť. Depresie alebo nepravidelnosti je možné naniesť na dosiahnutie rovného povrchu. Potom je potrebné pripevniť povrch hlboko prenikajúcou zmesou. Tým sa zlepší priľnavosť farby k povrchu a predĺži jeho životnosť.

Proces povrchového lakovania

Ako sme už povedali, musíte si kúpiť farbu s malou rezervou. Ak sa vykonajú všetky prípravné práce na povrchu, pokračujte v maľovaní!

Vyberte materiály:

 • s hladkým a hladkým povrchom, môže byť proces lakovania vykonávaný pomocou krátkeho valčeka. Po prvé - je to jednoduchšie a pohodlnejšie. Po druhé, týmto spôsobom sa používa menej farieb;
 • ak budete musieť pracovať s textúrovaným povrchom (tehly, pórobetón), môžete použiť širokú štetku;
 • Najoptimálnejším a najrýchlejším riešením je použiť airbrush. Tento nástroj je schopný nielen mazať absolútne všetky druhy povrchov, ale je aj najekonomickejšou voľbou. Ak chcete pracovať s striekacou pištolou, potrebujete skúsenosti a zručnosti, takže je potrebné priradiť prácu špecialistovi. Treba poznamenať, že farba by nemala byť príliš hrubá, v opačnom prípade bude hubica upchatá a jeho čistenie bude trvať veľa času. Navyše, striekacia pištoľ nemôže fungovať so všetkými typmi farieb;
 • v prípade textúrovaných farieb môžete použiť špachtľu.

Upozorňujeme, že prácu nemožno vykonať počas dažďa, silného vetra alebo mrazu. Pred lakovaním by ste mali uložiť položky, ktoré nebudeme maľovať. Na ochranu týchto vecí používajte lakovaciu a potravinovú fóliu. Ak sa práca vykonáva v nadmorskej výške, nastavte lešenie alebo schodisko na bezpečnú prevádzku. Prvú vrstvu sme vložili bez toho, aby sme robili dlhé prestávky v práci, aby sa odtieň od seba neodlišoval. Druhý náter sa aplikuje na povrch po úplnom vysušení prvého náteru. Približný čas je uvedený na obale.

Príprava a lakovanie drevených povrchov

Ak maľujete farbou, ktorú chcete mať drevený povrch, venujte tejto práci osobitnú pozornosť. O tom, ako dobrý bude lak, závisí od toho, koľko samotná stena bude slúžiť. Pred lakovaním je dôležité ošetriť povrch antiseptikom. Dôkladne skontrolujte stenu huby a plesne. Ak existuje, použite chemické látky na ich odstránenie. Ak ste na vetvách stromu všimli živicu, taktiež je potrebné ich odstrániť.

Dôležité! Po vykonaní vyššie uvedených činností s dreveným obalom je dôležité naniesť ho základným náterom a nechať ho úplne vysušiť. Zvyčajne to trvá asi 14 dní.

Medzi antiseptickými kompozíciami je možné uviesť:

 • pretlač;
 • priesvitná;
 • zasklenia.

Pre drevené povrchy sú vhodné tieto farby:

 1. Olejový typ. Výborne absorbovaný v povrchu, ktorý chráni povrch pred vlhkosťou a inými dráždivými látkami. Z mínusov možno poznamenať, že farba časom stráca prirodzenú farbu, má ostrý zápach a dlho schne.
 2. Akrylový typ. Obrovskou výhodou farby je, že nie je náchylná k praskaniu a dlho zachováva prirodzenú, krásnu farbu. Je odolný voči slnečnému žiareniu alebo iným atmosférickým javom.

záver

Z tohto článku sme sa dozvedeli, že proces maľovania stien domu, môžete to urobiť sami. Treba dbať na to, aby ste vybrali materiály a dobre pripravili povrch. Nebojte sa experimentovať a robiť niečo nezvyčajné a vy sa vám podarí!

 • Ako aplikovať textúrované nátery na steny

 • Ako si vybrať latexovú farbu na steny

 • Ako si vybrať konštrukčnú farbu pre steny

 • Ako si vybrať farbu na steny a stropy «Dulux»

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

5 + 3 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map