Nástroj na tekuté tapety

Pred niekoľkými rokmi, keď sa objavila prvá tekutá tapeta, nikto nevedel, ako a čo ich aplikovať. Špeciálny nástroj na prácu s týmto materiálom jednoducho neexistoval. Preto každý master-finisher experimentálne našiel pre seba prijateľný nástroj z existujúceho arzenálu. Dnes nie je žiadny špeciálny nástroj na kvapalné nátery. Každý si môže vybrať pohodlnú možnosť a použiť tapetu sami.

Materiálne vlastnosti

Ak chcete nástroj správne vybrať, potrebujete sa oboznámiť s vlastnosťami tekutej tapety. Pre ich inštaláciu sú dôležité nasledujúce charakteristiky:

 • plasticity;
 • dobrá priľnavosť na akýkoľvek povrch;
 • nie je rýchle nastavenie (na sušenie povlaku bude trvať 12 až 72 hodín);
 • Možnosť opravy aj po niekoľkých hodinách po aplikácii.

Tieto vlastnosti ukazujú, že tekuté tapety sú skôr nenáročné. Je ideálny pre začiatočníkov, ktorí sa snažia robiť opravy v dome svojimi vlastnými rukami.

Sortiment nástrojov

K dnešnému dňu neexistuje žiadna odpoveď, ktorý nástroj na aplikáciu tekutých tapiet je lepší. Táto otázka zostáva individuálnou voľbou každého pána. Rozhodnutie o voľbe závisí vo veľkej miere od dostupných nástrojov, od bežnej práce finišéra, od konzistencie materiálu.

Pre tých, ktorí majú kovové špachtle na omietku alebo tmel v arzenáli, môžu byť najvhodnejším nástrojom. Človek, ktorý môže tmeliť, nemôže nájsť žiadne zásadné rozdiely medzi touto prácou a aplikáciou tekutých tapiet.

Veľa závisí od výrobcu a textúry materiálu - zmes sa môže líšiť v hustote a veľkosti dekoratívnych prvkov, ktoré vstupujú do nich. Takže je niekedy vhodnejšie použiť tekuté tapety s valčekom, pretože pracujú s hrubým náterom. Veľká plocha je najčastejšie pokrytá násypnou pištoľou.

Preto rozsah nástrojov pre tekuté tapety vyzerá takto:

 1. Kovové špachtle.
 2. Plastové alebo akrylové špachtle.
 3. Stěrka a hladítko.
 4. Valčeky.
 5. Pistole - násypky, zbrane a rozprašovače.

Na fotografii môžete vidieť obrázok niektorých exemplárov.

Druhy lopatiek

Špachtle na tekuté tapety sa prakticky neodlišuje od omietkového náradia. Môže pozostávať z:

 • nerezová oceľ;
 • z tvrdého plastu.

Materiál, z ktorého je vyrobená stierka, nemá zásadný význam. Hlavná vec spočíva v tom, že poskytuje malú elasticitu. Pred nákupom stierky je potrebné venovať pozornosť takýmto parametrom:

 • veľkosť a tvar plátna;
 • ergonomika rukoväte;
 • chýbajúce chyby a chyby na pracovnom povrchu;
 • Silná hrana s rovnakou hrúbkou;
 • mierna elasticita - pri stlačení stien by mal byť náradie mierne amortizovaný;
 • dostatočná tuhosť - hrany a rohy stierky by sa pri práci nemali ohýbať smerom von.

Vhodná veľkosť a tvar špachtle spravidla závisí od zručností a návykov pána. Čím viac skúseností s tekutou tapetou, tým väčší nástroj môže pracovať finišer. To zvyšuje jeho výkon a zrýchľuje prácu.

Pre začiatočníka, ktorý po prvýkrát aplikuje tapety vlastnými rukami, je vhodná špachtľa strednej veľkosti - 25-30 cm. Je lepšie uprednostniť plastovú variantu.

Dôležité! Potrebujete nástroj vyrobený z hustého a tuhého plastu, akrylu alebo plexiskla. Hoci niektorí profesionálni majstri môžu tiež pracovať s flexibilnými tapetami.

Ak chcete použiť zmes na pracovnú špachtľu, použite podobný nástroj na tmelenie - malú kovovú špachtľu o šírke 8 až 10 cm. Ale tento prvok je voliteľný, zmes sa ľahko nanáša ručne.

Široko používané špachtle sa zriedka používajú. Sú vhodné iba pre ideálne ploché steny s veľkou plochou. Veľký nástroj je veľmi ťažké regulovať hrúbku a rovnomernosť vrstvy.

Na prácu v rohoch sa nachádzajú špeciálne rohové špachtle. Avšak odborníci na vedomie, že nie je veľmi výhodné pracovať s nimi, je oveľa presnejšie získať rohové šev, vyhladené prstami.

Aké sú špachtle viditeľné na fotografii.

Čo je hladítko?

Stúpačka je nástroj na vyrovnanie vrstvy omietky alebo tmelu. Rovnaké zariadenie ovláda rovnomernosť aplikácie tekutých tapiet. Stôlka vyzerá ako plochý obdĺžnik s pohodlnou rukoväťou uprostred.

Tento nástroj môže byť vyrobený z nehrdzavejúcej ocele alebo plexiskla. Profesionálni finišeri uprednostňujú poslednú možnosť. Plastová stierka vám umožňuje regulovať hrúbku vrstvy a rovnomernosť materiálu.

Plastová stierka sa používa rovnakým spôsobom ako špachtľa - nanesie sa časť materiálu na steny a trenie sa v rôznych smeroch.

Pri práci s tekutou tapetou by všetky pohyby mali byť ľahké a hladké. Špachtľou aj stierkou vytierajte materiál veľmi opatrne, snažte sa nepoškodiť jeho štruktúru.

Tip! Posledný pohyb pri aplikácii ďalšej časti na povrch musí byť kruhový.

Používanie kovových hladítok nie je nikým zakázané. Hlavnou požiadavkou pre tento nástroj je plynulosť materiálu. Nehrdzavejúca oceľ je úplne v súlade s touto podmienkou - zmes sa nebude prilepiť na povrch a nedosiahne nástroj.

Lžíce sa vyrábajú v niekoľkých formách:

 • pravouhlý - pre prácu na hladkých a hladkých profiloch stien;
 • trapézový - používa sa v miestach, kde je potrebná vyššia presnosť (rohy, výtoky a spínače, v oblúkoch a na svahoch);
 • oválne alebo tvarované podošvy železa sú nevyhnutné v ťažko dostupných oblastiach (výklenky, zaoblené konštrukcie, priehlbiny).

Variant stierky je zobrazený na obrázku nižšie.

Mnoho finišerov radšej pracuje s hladidlom, namiesto špachtle. Ak v arzenáli nie je takýto nástroj, je lepšie ho zakúpiť. Stojí za to, že plastová stierka je lacná a je rýchlejšia a pohodlnejšia práca vlastnými rukami.

Priehľadný plavák

Zvláštnosť inštalácie tekutého povlaku spočíva v tom, že musí byť vyrovnaná niekoľko hodín po aplikácii. Materiál vysušuje pomaly, náchylný k opuchu. Z tohto dôvodu by mal byť obložený povlak odstránený, čím sa odstránia chyby a možné chyby.

Najvhodnejším nástrojom pre túto prácu je priehľadný strúhadlo. Je vyrobená z plexiskla a takmer sa nelíši od obdĺžnikového stierky. Je to ten istý plochý obdĺžnik s rukoväťou, ale plastová rukoväť má zvyčajne uzavretú podobu (upevnená k základni v dvoch bodoch a stierka v jednom).

Pred rozomletím náteru musí byť strúhadlo navlhčené vo vode. Vopred musíte vyzdvihnúť nádobu s vhodnou veľkosťou, aby sa nástroj mohol voľne zapadnúť do nej.

Priehľadný strúhadlo umožňuje vidieť chyby poťahu a odstrániť ich včas. Ak chcete túto oblasť zosúladiť, musíte nástroj silnejšie stlačiť. Ak je tapeta už vysušená, môžu sa navlhčiť striekacou pištoľou.

Na tejto fotografii môžete vidieť priehľadný strúhadlo.

Valček na tekuté tapety

Udalosti pre valček pre tekuté tapety dve:

 • rozšíriť už aplikovaný povlak namiesto plaváka;
 • aplikovať tekuté tapety na steny.

V prvom prípade je vhodný akýkoľvek valček s krátkymi vláknami. Pred použitím musí byť namočený vo vode alebo pred aplikáciou celého povrchu striekacej pištole.

Válka je stlačená malou silou a vyrovnáva sa povlak.

Ak tapeta po aplikácii vyzerá príliš plochá, rebrovaný valec vám pomôže pridať úľavu na tapetu. Je navlhčený a prechádza cez steny s námahou.

Ako nástroj na nanášanie valčeka sa používa iba vtedy, keď to umožňuje konzistencia tapety. Ak je zmes homogénna a dostatočne tekutá, je dokonale prípustné ju nanášať na valček.

Tip! Na nanášanie stien na steny je potrebné vybrať valček s tenkou hromadou

Na takomto valci by mali byť vilky usporiadané vo zväzkoch a mali by byť dostatočne tuhé. K takémuto prístroju sa zmes neprilepí a vrstva náteru bude rovnomerná. Pozrite si vzorku vhodného valca na fotografii.

Postrek tekuté tapety

V priemyselnom meradle pre dekoráciu veľkých plôch v krátkom čase je vhodnejšie použiť postrekovače. Iba bežné striekacie pištole nie sú pre takúto prácu veľmi vhodné - tlak by mal byť konštantný a mal by byť aspoň 2 atmosféry.

Ideálny nástroj na aplikáciu tekutých tapiet - násypky. Má vhodný kontajner, v ktorom je materiál aplikovaný, a poskytuje jednotnú vrstvu povlaku. Takéto delo môže za pracovný deň vyrezávať približne 200 m² plochy.

Dôležité! Nie všetky zmesi sa môžu striekať na stenách. Tekuté tapety s veľkými dekoračnými prvkami a dlhými prírodnými vláknami sa najlepšie aplikujú sami.

Pieskovú násypku môžete vidieť na fotografii.

Nástroje pre prácu s kvapalinou tapety je hmotnosť. Každý si vyberá ten, ktorý je vhodnejší v konkrétnej situácii. Nie je ťažké dokončiť svoje vlastné ruky a výsledok môžete vidieť na fotografii.

 • Kovoobrábacie pracovné stoly s vlastnými rukami

 • Hĺbkový vibrátor pre betón

 • Vibrátor pre konkrétne ruky

 • Boer tyese s vlastnými rukami