Zaliatie dlaždíc v kúpeľni

Zaliatie dlaždíc v kúpeľni

Ak pôjdete do kúpeľne sovietskej konštrukcie, potom jeden z prvých okamihov, ktoré zasiahnu oko, budú medzi dlaždicami spoje. Vo väčšine prípadov neboli spracované žiadnym spôsobom a zostali šedé pod farbou cementu. V priebehu času sa situácia zhoršila, pretože trvalé vystavenie vlhkosti, farba bola ešte tmavšia. Výrobcovia sa rozhodli tento problém uzavrieť a vyvinuli rôzne zmesi, ktoré zdobia švy medzi dlaždicami. Ukázalo sa to tak, že musíte dlho premýšľať a vyberať, akú maltu na dlaždice v kúpeľni je lepšia. To je presne to, o čom je článok.

osud

Dekoratívna funkcia, ktorú hladítka robí pri obkladaní, je základná, ale nie jedinečná. Okrem iných odtieňov možno poznamenať:

 • ochrana lepidla;
 • úplnosť obrazu;
 • kompenzuje rozdiel v stehu;
 • slúži ako ochrana proti plesniam.

Zápustka vyplní priestor, ktorý zostáva vo švíkoch. Z tohto dôvodu je zablokovaný prístup vlhkosti k adhéznej kompozícii. Je nutné, aby dlažba zostala čo najdlhšie na povrchu steny. Bez injekcie roviny steny nevyzerá ako niečo celkom. Nerovnomerné kladenie dlaždíc okamžite zasiahne. To môže byť určené rôznou veľkosťou švu. Grout, ktorý je správne vybraný, vám umožňuje skryť túto chybu. Okrem toho dlaždicová malta chráni pred vznikom huby a plesní v kĺbovom priestore. Výsledok je dobrý pre zdravie, pretože spóry, ktoré vstupujú do tela, majú negatívny vplyv na imunitu ľudí.

druh

Predtým, ako urobíte krok k výberu konkrétnej vzorky malty, musíte sa oboznámiť s existujúcimi možnosťami. Hlavné druhy sú:

 • cement;
 • Zalievanie na silikónovom základe;
 • zloženie na báze epoxidových živíc;
 • produkt na báze latexu;
 • furanová malta.

V srdci prvého typu injektáže leží portlandský cement. Na zvýšenie elasticity, odolnosti voči vlhkosti a pevnosti sa pridávajú ďalšie prísady. Kompozícia sa dodáva v suchom stave a vyžaduje zriedenie vodou. Niektorí majstri používajú silikónové malty. Vo svojich vlastnostiach sa podobajú bežným tesniacim materiálom a sú k dispozícii v dvoch farbách. Výhodou tohto typu výrobku je vysoký stupeň odolnosti voči vlhkosti. Epoxidové malty pre dlaždice sú veľmi obľúbené. Kompozícia je dvojzložková. Obsahuje epoxidové živice a cement. Prvé sú určené na dobré plnenie švovej dutiny. Výhodou tohto riešenia je ochrana proti vniknutiu vlhkosti, ako aj dodatočná pevnosť dlaždice.

Pri pokladaní dlaždíc s vynikajúcimi farbami pre škárovanie kĺbov je lepšie použiť latex. V sortimente tohto výrobku sú všetky farby dúhy rôznych odtieňov, takže je ľahké si vybrať presne to, čo zvýrazní vzhľad dlaždice. Latexová malta perfektne toleruje konštantné zmeny teploty a je tiež ľahko použiteľná. Druhý druh materiálu nenašiel domáce použitie. Takáto kompozícia má vysokú odolnosť proti chemickému napadnutiu a používa sa v priemyselných oblastiach.

Fyzikálne vlastnosti

Pri výbere zloženia malty je potrebné venovať pozornosť jej fyzikálnym vlastnostiam. Patria medzi ne:

 • homogénnosť kompozície;
 • deklarovaná farba;
 • skladovateľnosť;
 • integrita obalu;
 • podmienky skladovania.

Ak je to možné, aj pri predajcovi je potrebné vyhodnotiť kvalitu voľnej zmesi. Nemalo by to mať hrudky, čo by naznačovalo zvýšenie obsahu vlhkosti. Farba kompozície by mala byť podľa pokynov výrobcu na obale. Ak je to iné, potom môžu byť výrobky neštandardné. Okamžite stojí za to venovať pozornosť dátumu exspirácie zmesi. Ak je už oneskorené, potom je lepšie, aby ste si nekúpili takúto kompozíciu. Balenie musí byť úplné bez ťažkých zaseknutí a poškodenia. Podmienky skladovania musia byť suché.

Výber farieb

Zloženie výrobku je určite dôležité, ale hlavný dôraz sa kladie na farbenie kompozície. Ak si to vyberiete správne a vkusne, bude zdôrazňovať interiér kúpeľne a dáte jej expresívnosť. Ak chcete upútať pozornosť pozorovateľa na geometrické tvary dlaždice a samotnej miestnosti, je lepšie použiť kompozície, ktoré budú farebné v porovnaní s kompozíciami používanými v obložení. Tento druh kompozície sa používa aj v prípadoch, keď je potrebné kombinovať farbu dlaždice s nábytkom a ostatnými predmetmi, ktoré sú v kúpeľni.

Venujte pozornosť! Voľba kontrastných kompozícií si vyžaduje špeciálne zručnosti.

Ak v tomto ohľade nie je dostatok skúseností, môžete kontaktovať návrhára alebo umelca, ktorý vám pomôže vybrať si najvhodnejšie kontrastné odtiene spojovacej hmoty. S neopatrným prístupom sa môže poškodiť celý pohľad na kúpeľňu a budete musieť pracovať na výmene injektážnej zmesi.

Ak takýto cieľ neexistuje a ak sú nezhody, potom bude dobrým riešením výber plniacich kĺbov, ktoré budú v tóne dlaždice položenej v kúpeľni. Pri vyhotovení dizajnových riešení, v ktorých možno kombinovať dve farby dlaždice, sa výplň pre švy vyberie s prevládajúcou farbou. V tomto prípade môžete ľahko kombinovať dva typy povrchových úprav. Ale nie je chybou vybrať maltu v tóne dlaždice, ktorá je prezentovaná v menšom množstve.

Tip! Môžete experimentovať s kĺbovými výplňami.

Je vždy ľahké utrieť malú oblasť, napríklad jednu dlažbu na obryse v rôznych farbách a porovnať ich. Takéto manipulácie sa ľahko vyrábajú v počítačových programoch, ktoré vám umožňujú rýchlo zmeniť farbu švu a uvidíte, ako sa bude kombinovať s existujúcou dlažbou.

Ak chcete vidieť povrch stien kúpeľne monolitické, je lepšie naniesť maltu v tóne dlaždice. Ak je potrebné zdôrazniť každú dlaždicu, sú vhodné kontrastné farby. Pre tmavé dlaždice často používajú bielu farbu, ak je inštalácia v kúpeľni inštalovaná biela.

Defekty maskovania

Pri položení dlaždíc sa môžu vyskytnúť určité chyby v dôsledku chyby majstra alebo kvôli komplikovanej konfigurácii steny. Môžu byť vyhladené použitím univerzálnych achromatických odtieňov. Zahŕňajú:

 • biela;
 • béžová;
 • svetlošedá.

Tieto plniace farby pre švy umožňujú skryť nevýhody, ktoré dlažba má sama. V niektorých prípadoch sa to týka rozdielnych veľkostí prvkov z jednej dávky alebo nerovnomernej dlaždicovej čiary. Napojenie takýchto farebných riešení je jednoduché použitie s takmer všetkými odtieňmi dlaždíc. Neutrálna farba injektážnej malty nepriťahuje pozornosť na švy, takže celkový obraz je viditeľný. Neutrálne odtiene sa dajú vybrať podľa palety, ktorú má každý výrobca dlaždíc. Nevýhoda tohto riešenia môže byť považovaná za určitý pochod kompozície, ale pri správnej manipulácii je ľahké vyhnúť sa výskytu nevybočujúcich škvŕn.

Jasné farby

Ak chcete dať kúpeľni zvláštny šarm, je lepšie použiť zálievky jasných farieb. Hoci je ich výber jedným z najťažších úloh, výsledok bude určite potešený. Jasné farby majú kompozície, ktoré sa vyrábajú na báze latexových a epoxidových živíc. Často sa výber vykonáva pomocou farebnej palety výrobcu, ktorá sa aplikuje na konkrétny vzor dlaždíc. Existujú dve jednoduché pravidlá, ktoré umožnia vybrať kompozíciu s jasným odtieňom:

 • Pre dlaždice s povrchom s jednou tónovou farbou je lepkavka pre dva alebo tri tóny ľahšia;
 • Pre dlaždice so vzorom je škárovacia zmes zvolená v tóne s prevažujúcou farbou.

Ak je dlažba príliš svetlá, potom môžu byť švy vytvorené tak, aby nebolo viditeľné.

S výplňami

V niektorých kúpeľniach je dlažba mozaikou. Štandardné odtiene plnív pre spoje často nie sú vhodné na takéto riešenia. V tomto prípade by ste mali venovať pozornosť trblietavým, perleťovým alebo priehľadným zlúčeninám. Odtieň sa dosiahne pridaním špeciálneho plniva vo forme flitrov na maltu. Takéto malty sa často používajú v dizajnových riešeniach, ktorých cieľom je pritiahnuť pozornosť ich "krikom". Pri výbere takýchto zlúčenín na injektáži kĺbov je dôležité pochopiť, že môžu byť veľmi drahé.

Účinok blikania v hladítkach sa dosahuje pridaním modifikátorov a lakov do plnív z kvapalného skla a epoxidových živíc. Tmavej zálivky dokonale zodpovedajú dlažbám, ktoré majú lesklý alebo glazovaný povrch.

Venujte pozornosť! Ak chcete použiť transparentnú maltu, musíte položiť dlažbu na biele lepidlo, pretože to bude viditeľné. Tiež musí byť stena spracovaná požadovaným spôsobom tak, aby nedošlo k poškodeniu vzhľadu.

Spôsob injektovania

Pri práci na injektáži by sa mali používať rukavice a iné osobné ochranné prostriedky. Pred začiatkom je potrebné dobre vyčistiť švy z zvyškov lepidla. Ak to chcete urobiť, môžete použiť tenký ostrý predmet. Kompozícia sa pripravuje podľa návodu, ktorý je na obale od výrobcu. Konzistencia hotového výrobku by mala pripomínať hustú kyslou smotanou. Pre prácu budete potrebovať špeciálnu gumovú špachtľu. Materiál sa naň aplikuje a šev sa naplní čo najtesnejšie. Lepšie sa pohybuje zdola nahor a potom zľava doprava. Je lepšie rozdeliť celú miestnosť na malé štvorce a pracovať s nimi. Akonáhle má malta trochu uchopiť, je potrebné odstrániť zvyšky z dlaždice pomocou vlhkej špongie. Video o procese aplikácie výplne si môžete pozrieť nižšie.

Tip! Zvyšky epoxidovej malty sú perfektne odstránené s použitím teplej vody s prídavkom pracieho prostriedku.

zhrnutie

Ako môžete vidieť, výber injektáže dlaždíc v kúpeľni je netriviálna úloha. Často to vyžaduje kreatívny prístup. Pri výbere skladieb je lepšie venovať pozornosť významným výrobcom, medzi ktorými sú Litokol, Marei, Ceresit, Sopro a ďalší. Možno ich riešenia sú o niečo drahšie, ale to zaručuje, že materiál bude trvať dlho, bez straty jeho kvality. Dobrým riešením je pozrieť sa na dokončené objekty, ktoré používajú tento alebo ten druh výplne pre švy. Týmto spôsobom môžete získať úplný obraz o tom, ako presne malta bude po úplnej polymerizácii alebo sušení.

 • Keramická obruba na kúpeľ

 • Rozloženie kúpeľne je 4 m2

 • Návrh kúpeľne v drevenom dome

 • Vonkajší umývadlo na doske kúpeľne

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

+ 34 = 36

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map