Železo vo vode zo studne, čo robiť

Železo vo vode zo studne, čo robiť

Centrálne zásobovanie vodou nie je v každom dome. Ak je všetko jasné v bytových domoch, potom nie všetky súkromné ​​domy a vily sa môžu pochváliť systémom zásobovania vodou. Ale bez vody, takí majitelia nečinia, extrahujú pitnú vodu na vlastnú päsť. Na tento účel sa používajú studne alebo studne. Sú zdrojom pitnej vody. Aká je však bezpečnosť?

Záruka, že každá podzemná voda je úplne bezpečná, jednoducho nie je tam. Koniec koncov, nikto nebude argumentovať tým, že v podzemných vodách môžu byť nečistoty ťažkých kovov. Najčastejšie z nich je železo. Veľmi často sa môžete stretnúť s otázkou: voda z studne so železom, čo robiť? Je na ňom, že sa pokúsime odpovedať v plnom rozsahu. Ďalej sa budú brať do úvahy prípustné normy železa, ktoré sa nachádzajú vo vode, čo je plné zvýšenej koncentrácie železa vo vode pre ľudí a ako sa s týmto problémom vyrovnať.

Koľko železa by malo byť obsiahnuté vo vode

Skutočne známy fakt, že železo je prvok, ktorý je dokonca nevyhnutný pre životnú činnosť a fungovanie ľudského tela. Koniec koncov, iba krv zrelého človeka má asi 5 g železa. Zvláštnosťou železa je to, že sa z tela zle vylučuje, tento proces je dosť pomalý. Napríklad steny čreva môžu počas 24 hodín produkovať viac ako 10 mg železa.

V tomto ohľade boli odvodené údaje, ktoré hovoria, že pre človeka je prípustná norma železa za deň 6-10 mg. A ak hovoríme o ženách, normy pre nich sú o niečo vyššie. Je to spôsobené ďalším strate krvi. Preto je denný príjem železa 12 až 18 mg. Vychádzajúc z týchto údajov vyplýva záver, že je veľmi jednoduché vypočítať optimálne množstvo železa obsiahnuté vo vode. Keďže človek potrebuje piť asi 2 litre vody denne, zdá sa byť ľahké pochopiť, aký obsah železa je prijateľný. Existuje však jeden problém: voda nie je jediným zdrojom železa, ktoré spotrebujeme denne. Budete prekvapení, ale veľa železa, konkrétne 90%, dostaneme z potravy.

Venujte pozornosť! Vysoký obsah železa sa pozoruje v strukovinách, mäse, pečeni, jablkách a morských plodoch.

Čo môžeme povedať o prípustnej norme železa vo vode? V skutočnosti WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) nenašla a nestanovila určité percento tohto kovu v kvapaline. Ako hovoria odborníci niektorých organizácií, údaje, ktoré by svedčili o negatívnom vplyve železa na ľudské telo, nie sú úplne zhromaždené. Existuje však určitá sanitárna norma, ktorá uvádza, že obsah železa vo vode nesmie presiahnuť 0,3 mg / l. A najviac absurdné je, že to bolo stanovené nie podľa medicínskych kritérií, ale čisto podľa chuti.

Denná hladina železa, nesená človekom

Napriek všetkým uvedeným, štúdie WHO neboli zbytočné. Dokázali určiť, koľko železa vo vode môže telo tolerovať. Podľa údajov je PSP (tolerovaná denná dávka) železa 0,8 mg na 1 kg hmotnosti za 24 hodín. To už umožňuje niektoré výpočty.

Ak napríklad vezmete priemerného človeka, ktorý váži 75 kg, jeho hmotnosť mu dovolí spotrebovať maximálne 60 mg železa za 24 hodín. Ale to je, keď nebude jesť, ale piť len vodu. To samozrejme nie je možné. Keďže dostaneme 10% celkového železa z vody a 90% potravy, prípustná koncentrácia železa vo vode je 2-3 mg / l.

Podľa odborníkov WHO osoba, ktorá konzumuje vodu s obsahom železa menej ako 3 mg / l, nebude cítiť žiadne zmeny vo svojom tele. Aj keď tu je veľká nevýhoda: nechajte kvapalinu a neškodte, nebude to príliš príjemné na pitie, pretože nemá veľmi dobrý chuť. Keď má vaša voda z studne takéto ukazovatele alebo dokonca vyššia, musíte s tým urobiť niečo.

Ako železo ovplyvňuje ľudské zdravie

Aby sme pochopili, prečo je také dôležité očistiť vodu zo studne zo železa, je potrebné pochopiť následky takejto vody. Nikto nebude popierať, že zdravie je najdrahšia vec, ktorú máme. Preto nikto vedome nechce to zhoršovať. Čo sa stane, keď železo vo vode z dobre prevyšuje hodnotu 3 mg / l?

Venujte pozornosť! Jediný príjem tekutiny s vysokou koncentráciou železa neovplyvňuje zdravie. Ide o otázku pravidelnej spotreby takejto vody z vlastnej studne.

Na začiatok, prenikanie železa vedie k nahradeniu iných užitočných látok, menovite medi, vápnika, zinku a ďalších. A to prináša aj ďalšie problémy. Tu je zoznam toho, čo sa môže stať osobe, ktorá pije takú vodu zo studne:

 1. Pečeň sa zväčší.
 2. Pamäť sa postupne zhoršuje, podobne ako koncentrácia.
 3. Koža sa podráždi a dotyk spôsobí nepríjemné pocity. Koža a sliznice môžu trochu žltnúť.
 4. Morfologické zloženie krvi spôsobené železom vo vode z vrtu sa pomaly mení.
 5. Človek začne schudnúť, bledne, rýchlo unavený a slabý.
 6. Dobrý srdcový rytmus je zlomený.
 7. Odporúča sa bez žalúdočných porúch a zápalu tráviaceho systému ako celku.
 8. Poruchy štítnej žľazy.

A berúc do úvahy skutočnosť, že telo s ťažkosťami odoberá železo, celoročné používanie tejto vody vedie k poklesu prvku v najdôležitejších orgánoch tela. Obličky, pečeň, srdce, črevá, pľúca a pankreas - primárne trpia železom. Osoba vo veku 50 rokov bude mať nervové patológie, cukrovku, slabú duševnú výkonnosť a neuspokojivú spoločnú prácu. Ak existuje taká voda vo vašej studni alebo dobre, musíte s tým urobiť niečo. A ako všeobecne určiť úroveň? Dozvieme sa.

Určite prípustné množstvo železa

Zdroje kovu vo vode sú železná ruda (hnedá, magnetická a červená). Pochopte, že voda s množstvom železa môže byť chuťou, ale je to oveľa efektívnejšie robiť v laboratóriu.

K tomu je potrebné zobrať tekutinu zo studne a odniesť ju do laboratória, ktoré sa zaoberá touto prácou. Je jasné, že tento postup nie je zadarmo, ale pokiaľ ide o zdravie, nemôžete ušetriť peniaze. Údaje vám pomôžu rozhodnúť o spôsobe boja.

A aby analýza naozaj ukázala správne údaje, musíte dodržiavať určité pravidlá pri odoberaní vody z studne:

 • v žiadnom prípade nemôže používať kovové kontajnery. Mal by to byť plast alebo sklo;
 • existuje možnosť použiť fľašu minerálnej vody. Tara od sladkého nemožno použiť, pretože farby a konzervačné látky v kompozícii sa usadia na stenách a dokonca ani horúca voda ich nemôže umyť;
 • maximálna povolená veľkosť táry je 1,5 litra;
 • sklenená fľaša pred použitím je pohladená v horúcej vode (najlepšie vo vriacej vode), plastová fľaša v horúcom stave. Potom sa premyje kvapalinou zo studne. Používanie chemikálií je neprijateľné;
 • Pred naplnením vody zo studne ju nechajte 5 minút vypustiť. Tým sa odstránia nečistoty a kov, umiestnené na vnútorných stenách vodných potrubí;
 • voda vytočiť pramienok, aby sa zavrel v čase. Je dôležité, aby sa kyslík nedostal dovnútra. Pred utiahnutím veka môžete stlačiť fľašu, aby sa vzduch vypustil;
 • nechajte fľašku zabaliť do vrecka a dajte ju do laboratória 2-3 hodiny. Ak to neurobíte teraz, môžete udržať vodu v chladničke 2 dni.
Tip! Takýto postup analýzy, majitelia sú nútení robiť, keď práve vykopali ich dobre. Toto je povinné. Pokiaľ ide o používateľov, ktorí dlho používajú studne, musia to robiť pravidelne každé 2 roky. Ale na požiadanie (zakalenie vody a nepríjemná chuť) môže byť vykonané kedykoľvek.

Niektoré nepriame príznaky hovoria o zvýšenej koncentrácii železa vo vrte. Hlavným dôvodom je vkus. Keď je po príjme vody v ústach nepríjemná metalická dochuť, je to jasný signál veľkého množstva železa. Druhým zjavným znakom je farba vody z studne. Bude to bližšie k hnedej a žltej, netransparentnej. Hoci všetko závisí od tvaru obsahu železa.

Môžete si všimnúť hrdzavý náter na kovových nádobách. So všetkými týmito znakmi nemôžete ísť do laboratória. Teraz, keď je všetko jasné, je čas začať riešiť problém so zvýšeným železom v studni. Je nemožné žiť bez studne a je nebezpečné piť železnú vodu. Budeme sa pozrieť na dva spôsoby, ako vyriešiť tento problém.

Použitie filtra na čistenie vody zo železa

Železnú vodu studne je možné vyčistiť automaticky bez účasti nájomníkov. Ale za to musíte stráviť. Hoci, ako sme povedali, zdravie, bez peňazí, ktoré nemôžete kúpiť. Preto bude opodstatnený nákup filtra s reverznou osmózou.

Koniec koncov, je jasné, že s studňou sa nič nemôže robiť. Železo však môže byť odstránené z vody. Alternatívou je inštalácia iónovo-výmenných kaziet. Sú inštalované pri vchode potrubia do miestnosti. Vnútorné steny sú pokryté oxidujúcou kompozíciou. A to znamená, že keď voda prechádza nábojnicou, železo začne reagovať na chemickej úrovni. Koniec koncov, dvojmocné železo je najčastejšie v vrtoch. Počas tejto chemickej reakcie sa objaví tuhá zrazenina, ktorá zachytáva vodný filter.

Venujte pozornosť! V priebehu času sa vodné filtre upchajú a nie tak kvalitatívne na filtrovanie vody. Preto budete musieť pravidelne meniť kazety. Zvyčajne je ich zdroj označený konzultantmi alebo na obale.

Najvýhodnejšou metódou boja proti zvýšeným hladinám železa vo vode zo studne je inštalácia drahého systému reverznej osmózy. Skladá sa z troch alebo viacerých filtrov. Okrem toho sú vybavené polopriepustnou membránou, ktorá filtruje vodu. Výhodou tohto typu filtra je to, že je schopný čistiť tekutinu nielen zo železa, ale aj z iných negatívnych nečistôt. Výstupom je dokonale čistá voda zo studne.

Venujte pozornosť! Ak je v studni aj trojmocné železo, bude potrebné filtre meniť častejšie. To spôsobuje určité ťažkosti a dodatočné náklady.

Ďalšou metódou je systém prevzdušňovania vody. Používa sa na odstránenie železitého železa. Systém prevzdušňovania je veľká otvorená nádrž, v ktorej je voda uložená a usadená na nejakú dobu. To je nevyhnutné pre oxidáciu železa a jeho zrážok. A na urýchlenie tohto procesu prechádza cez kompresor vzduch do nádrže na vodu. Na výstupe sa získa vhodná voda s minimálnym percentom železa. Odporúča sa používať podobný systém s koncentráciou kovu 10 až 20 mg / l.

Čistieme vodu zo železa sami

Ak sa vám zdá, že tieto možnosti na úpravu vody sú nákladné, existujú alternatívne a jednoduché metódy na boj proti zvýšenému obsahu železa. Sú prístupnejšie a môžu znížiť koncentráciu na normálnu úroveň. Môžeme povedať, že metódy sú v skutočnosti založené na predchádzajúcich.

Napríklad metóda prevzdušňovania sa vykonáva v menšom meradle pomocou jednoduchého vedra. Všetko, čo je potrebné, je čerpať vodu zo studne, nechať ju odrezať na jeden deň. Potom bude čas robiť svoju prácu. Železo pod vplyvom kyslíka sa oxiduje a usadí sa na dne. Budete musieť len jemne vypustiť túto vrchnú vrstvu, a to bez miešania sedimentu železom. Táto jednoduchá a nenákladná metóda zníži koncentráciu železa vo vode z studne až 4 krát.

Ale to je ďaleko od všetkých možností. Napriek tomu je možné uchýliť sa k takýmto trikom:

 1. Zmrazenie vody zo studne. Metóda je tiež jednoduchá a nevyžaduje peňažné náklady. Všetko, čo potrebujete, je plastové fľaše a mraznička. Stačí naplniť plastovú nádobu vodou a zmraziť ju. Zostáva čakať, kým sa väčšina vody zmení na ľad a zvyšok sa vyčerpá. To je on, kto bude mať všetky negatívne zložky. A ak je zvyšná časť rozmrazená, budete musieť vyhodiť ľad, ktorý bude posledný.
 2. Použitie schungitu a kremíka. Tieto materiály majú schopnosť čistiť vodu a dezinfikovať ju. Stačí ich dať na dno nádoby vodou. Potom musíte 48 hodín stojat 'vodou a vypustiť iba hornú vrstvu. Tam bude sediment.
 3. Bežné uhlie. Každý pozná filtračnú schopnosť uhlia. Účinne sa vyrovná s čistením vody. Budete mať istý druh analógového filtra sami. Stačí, aby ste uhlie zabalili, zabalili ho do hrubšej vrstvy vatovej vlny a nechali cez ňu vodu.

Všetky tieto metódy sú účinné. Preto, ak je veľa vody zo studne, priložte sa k jednému z nich. Ktorý z nich si vyberiete, je na vás. Môžete ich experimentovať a skombinovať, aby ste zistili, ktorý z nich funguje najlepšie.

záver

Voda je naše všetko. Jedna osoba má 80% vody. A ak môže žiť niekoľko týždňov bez jedla, nebude trvať niekoľko dní bez vody. Preto musíme venovať osobitnú pozornosť tomu, čo pijeme. Kvalita vody by mala byť dobrá. Vlastníci studní a studní preto musia neustále monitorovať zloženie kvapaliny. Vysoký obsah železa neprispieva k vášmu zdraviu, ale naopak to len zhorší. Preskúmali sme, čo to môže viesť. Preto musíte premýšľať o spôsoboch boja a vyvodiť závery. Potom voda zo studne nespôsobí zhoršenie zdravia.

 • Ako určiť hladinu vody v studni

 • Licencia na studne

 • Kliešte na plastové studne

 • Septic Eurobion, recenzie

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

97 − = 91

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map