Ahşap kapılar

Yazlık ya da kır evi olsun, herhangi bir özel mülkiyet korumaya ihtiyaç duyar. Bu amaçlar için, iyi bir ahşap çit harika. Ama kapı olmadan nasıl bir çit maliyeti olacak? Böyle bir çitin en iyi girişi ahşap kapıdır. Kendiniz tarafından yapılan bir ürün, en basit çiti bile süslemektedir.

Ahşap kapıların avantajları

Kapı için hemen hemen her türlü ahşap kullanılabilir. Fakat farklı tipteki ahşapların servis ömrü çok farklı değil. Birçok ucuz ırk çok dayanıklıdır ve bir yıldan fazla bir süredir kapı olarak hizmet edecektir.

Benzer bir ürün için en uygun seçim karaçamdır. İğne yapraklı kayaçlar çok kuvvetlidir, yüzyıllardır inşaatta kullanılmıştır ve sadece bu bölgedeki konumlarını güçlendirirler. Karaçam ağacı çürümeye ve neme karşı dayanıklıdır.

Düşük maliyet ve estetik görünüme rağmen, ahşap birtakım önemli dezavantajlara sahiptir:

 • Düşük mukavemet;
 • kısa hizmet ömrü - 5 yıl;
 • yangınlara karşı düşük direnç.
Önemli! Ahşabın performansını artırmak için, ahşap ve metal kombinasyonu, alev geciktiriciler ile tedavi ve benzeri gibi çeşitli teknikler kullanabilirsiniz.

Genellikle geçidin mukavemetini arttırmak için çerçeve metalden yapılır. Bu sadece ahşabın performansını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda kapıya eşsiz bir görünüm kazandırır.

çekme

Kapı için malzemeyi işaretlemeye başlamadan önce, kurulum yerlerini ölçmeniz gerekir. Büyüklükteki küçük tutarsızlıklar bile, kefaletin işindeki kusurlarla dolu olabilir. Bu nedenle, çitin tüm kusurları, kapının montajından önce ortadan kaldırılmalıdır.

Dikkat edin! Çit tasarlarken kapı ve zemin arasındaki mesafeyi bırakmayı unutmayın. Bu, kapıyı çalıştırma kolaylığı için gereklidir.

Açıklığı ölçtükten sonra, kapının toplam genişliğini ve her bir yaprağın genişliğini hesaplamanız gerekir. Bir çizim veya çizim oluşturmak en iyisidir. Bu, çitin tüm özelliklerini hesaba katmanıza ve ahşap menteşeli bir kapıyı hatasız bir şekilde monte etmenize izin verecektir.

Gelecekteki kapının genişliği büyük ölçüde aşağıdaki faktörlere bağlıdır:

 • Makinenin durumu ve markası. Araba ne kadar büyükse, kapı ne kadar genişse. Arabalar için garaj veya park yeri içinde bulunuyorsa, check-in ve park sırasında kapı manevralar için 50-100 cm'lik bir stoğa sahip olmalıdır.
 • Bina ve bahçe Eğer arsalarınız bir bahçeye sahipse ve aktif olarak kullanılıyorsa, geniş bir kapı çok kullanışlı olacaktır. Gübreler, fideler veya toprak ithalatı için büyük arabalar kullanılır. Aynı şey inşaat malzemeleri ve makine ithalatı için de geçerlidir.
 • Kapıdan yola olan uzaklık. Bir kapı inşa ederken, yol arasındaki mesafeyi hesaba katmalısınız - eğer büyükse, o zaman kapıların boyutları sınırsız olabilir. Aksi takdirde, sallanan durumda, kapı aracın geçişini engelleyebilir.

Siteniz için hangi yapının büyüklüğüne ihtiyaç duyulduğunu bilmiyorsanız, standart boyutu (3-4 metre) kullanın.

Malzemenin hazırlanması ve hesaplanması

Kapının yüksekliğini hesaplarken, 120 cm'lik değerden itilmeye değerdir, boyut minimal olarak kabul edilir. Çitin yüksekliğine ve diğer koşullara bağlı olarak değişebilir. Kapılara ek olarak, kapıların desteğe ihtiyacı var. Yükseklikleri, kapı yüksekliğinden en az 1 metre daha büyük olmalıdır. Bu fark, yapısal kararlılık için toprağa batırılır.

İnşaat için 4 cm'lik bir alana sahip kare çubuklara ihtiyaç olacak, bunlar gelecek kapılar için bir çerçeve görevi görecek. Bu amaçla, metal kullanabilirsiniz, ancak daha sonra delik açmak için bir matkap gerekir. Kapı destekleri için en iyi malzeme meşe - en güçlü ve neme dayanıklı kayalardan biridir.

Kapı çerçevesinin bombardımanında, 3 ila 5 cm kesitli bir çit kullanılır, ahşap ek olarak, kapı ihtiyacı:

 • Espagnolet veya kilit (eğer varsa küçük kapı);
 • kilit için menteşeler;
 • kanopiler (sayı, tasarıma bağlıdır);
 • vida veya çivi.

Kapıyı kilitlemek isteğe bağlıdır - ancak bu, sitenin güvenliğini artıracaktır. Malzemeyi kesmek için bir elektrikli testere gerekli olacaktır. Buna ek olarak, kapıyı oluşturmak için aşağıdaki araçlara ihtiyaç olacaktır:

 • matkap;
 • hurda;
 • matkap ve tornavida;
 • planya;
 • seviye ve ölçüm bandı.

Çoğu araç evde neredeyse herkes için bulunacak. Eksik elemanlar kolayca kiralanabilir, bu da kapının yapımında çok fazla tasarruf sağlayacaktır.

Desteklerin kurulumu

Kapı desteklerini monte etmeden önce, toprağı iş sahasında hazırlamak gerekir. Bunun için kürek, tırmık ve diğer bahçe aletleri kullanın. Toprak, toprağa bağlı olarak 20 cm derinliğe kadar kazılmıştır. Kapı desteklerinin montajı sırasında, büyük taşlar ve bitkilerin rizomları çıkarılmalıdır. Ardından zemin tırmıklar ile dengelenir. Kutuplarda, mandallar monte edilir - mandallar arasında, dize sıkılır.

Ahşap kapılar için destekleri kurarsanız, kazma işleminden önce antiseptik ajanlarla emprenye edilmelidir. Zemine daldırılan kısım sakız veya reçinelerle işlemden geçirilir. Bu, ahşabı çürümeye ve neme karşı koruyacaktır.

1 metreden kuyu kazma kuyuları için, derinlik uzun çalışma için minimum olarak kabul edilir. Çukurların dibinde kum, 10 cm'lik bir tabaka dökün, daha sonra su ve tokmak ile dökün. Su biraz emildiğinde - direkleri batırın. Birbirleriyle 5 mm'ye kadar yükseklikte olmalıdırlar. Desteklerin işaretlenmesi, su seviyesi ve gergin iplikle doğrulanır. Direklerin dikey pozisyonu bir çekül bob yardımıyla kontrol edilir.

Polonyalılar çukurların içinde kaldığında, 25 cm kalınlığında kırılmış taş, içine düşüyor Betona bir çözüm (2 parça kumdan 1 parça çimento) molozun üzerine dökülür.

Desteklerin tek bir kişiye kurulması gayet elverişsizdir. Çalışmak size herhangi bir rahatsızlık vermez - bir arkadaşınızın yardımını yapın veya bir çalışanı işe alın. Çimento dökümü sırasında destekleri desteklemek için bile, başka bir kişinin yardımına ihtiyaç vardır.

Önemli! Yapının metal kısımları ile çok büyük bir kapı kullanırsanız, destekler için beton veya tuğla kullanmak daha iyidir. Bu direkler ahşaplardan çok daha uzun durmaktadır.

Çözelti kuruduktan sonra, kanatların montajı ile devam etmek mümkündür. Betonun gücünden emin değilseniz - birkaç gün daha bekleyin. Aksi takdirde, destekler kapıların ağırlığını desteklemeyecek ve beton çatlayacaktır.

Kaleye kapıları ve destekleri vermek için, yukarıdan bir destek kirişi eklenir. Yapısal sertliğin bir kenarı olarak işlev görür ve yükü kanatlardan desteklere indirir.

Kapının çerçevesi

Yaratmak için. çerçeve, açıklığın boyutuna göre işaretlenmeli ve kerestendirilmelidir. Ortaya çıkan çubuklar bir dikdörtgen şeklinde düz bir yüzeye yerleştirilir. Yüzlerin düzgünlüğü seviye tarafından kontrol edilir.

Dikkat edin! Kapının çerçevesi metal veya çelik borudan yapılabilir. Ancak bu bir kaynak makinası gerektirir.

Kapıları ve destekleri için hangi boyut ve malzemelerin kullanılacağını bilmiyorsanız - kendiniz tarafından hazırlanan ürünün video incelemesine bakın:

Çubukların köşelerinde bir matkapla delikler açın ve bunları nagel, çivi veya kendinden diş açan vidalarla sabitleyin. Köşelerde ve çerçevenin ortasında ek güç için, çelik köşeler ve çapraz çubuklar vardır. Temas noktasında, köşelerde, çubuklar 45 derecede kesilir. Köşelerde çapraz kirişler vidalarla yerleştirilir ve sabitlenir.

Çanta trim

Bir kapı oluşturmanın en yaratıcı aşaması cilt. Katı veya kafesli yapılabilir - hepsi hayal gücünüze bağlıdır. En pratik, monolitik bir bağlantı olarak kabul edilir. Ancak, tasarımı basitleştirmek ve malzemeyi kaydetmek istiyorsanız, çit arasında küçük boşluklar oluşturabilirsiniz.

Dikkat edin! Rayları birbirinden uzakta sabitlerseniz - şablonu kullanın. Bu amaçla başka bir tahta veya küçük bir çubuk uygundur.

Çerçeveye, kanatlar civatalanır, böylece 15-20 cm'lik gelecekteki kanatların sınırlarının ötesine bakarlar.Tüm elemanlar eklendiğinde, tüm rafları bir seviyeye kadar düzeltebilirsiniz.

Broşürlerin montajı

Son aşama, kanatların desteklere tutturulmasıdır. Bunu yapmak için bitmiş döngüler kullanın. Bir taraf destek kolonuna, diğeri kanaka uygulanır. Ayrıntılar vida dişli vidalarla vidalanır. Sabitleme döngülerinin yeri önceden daha iyi işaretlenir, her iki broşürde de aynı olmalıdır. Kendinden kılavuzlu vidanın daldırma süresini kısaltmak için, sabitleme noktalarında bir matkapla küçük delikler açın.

Bu ayrıntılı talimatları takip ederek, salıncak kapılarını kendi ellerinizle kolayca yapabilir ve bağlayabilirsiniz. Kurulumdan sonra, bitmiş ürün leke, boya veya vernik ile kaplanabilir.

 • Beton çitler + fotoğraf

 • Kapının nasıl ve nasıl yapılacağı

 • Kendi elleriyle ahşap çit

 • Çit tuğla ve proflista