Ahşaptan yapılmış Wicket kapı

Ahşaptan yapılmış Wicket kapı

Bir banliyö bölgesinin neredeyse sahibi herhangi bir dekorasyon görevi de görecek fonksiyonel bir ucuz kapı oluşturmak istiyor. Açıklanan tüm gereksinimleri karşılamanızı sağlayan en iyi çözüm, ahşap bir girişin oluşturulmasıdır. Bu tasarım kendiniz kolayca yapılabilir.

Bir malzeme nasıl seçilir

Seçim zamanında, çoğu malzeme maliyeti ve dayanıklılık gibi kriterler tarafından yönlendirilir. Doğru işlemeyle ahşap, on yıllar boyunca kullanılabilir. Aynı zamanda, düşük bir maliyeti vardır.

Genellikle bir yaprak oluşturmak için bir çam seçilir, çünkü bu malzeme düşük bir fiyata sahiptir. bu tür ahşaplar kolayca işlenir ve reçine doygunluğuna bağlı olarak çevresel etkilere karşı iyi direnç gösterir. Eğer çam tokluğu vernikli ise, oldukça çekici bir görünüme sahip olacaktır.

Karaçamın işlenebilecek daha güçlü bir malzeme olduğuna dikkat edilmelidir. Ancak malzeme maliyeti çam maliyetinden birkaç kat fazladır. Sedir genellikle kullanılır, çünkü bu gibi ahşap çatlamaz ve çürümeye karşı dayanıklıdır.

En iyi seçenek, nispeten düşük bir maliyetle satın alınabilen meşedir. Aspen'in kullanımı kolay ve zamanla çatlamamasına rağmen, site için çitler oluştururken nadiren kullanılır.

Bir yaprak oluşturduğunuzda kavak kullanabilirsiniz. Ancak, sadece iyi kurutulmuş materyaller satın almanız gerektiğini hatırlamakta fayda var. Islak ise, levhalar kurutma sırasında deforme olabilir.

Bir küçük kapı oluşturmak için huş ağacı kullanabilirsiniz, ancak kısa bir servis ömrü vardır ve çatlamaya karşı hassastır. Bir elçinin kendi elinizle bir ağaçtan yaratılması durumunda, belirli bir bölgedeki hava koşullarını dikkate alarak doğru malzemeyi seçmek önemlidir. Belirli bir yaprak türünü seçmek için, çeşitli benzer ürünlerin fotoğraflarına bakmak ve belirli bir siteye bakmak için neyin daha iyi olacağını belirlemek gerekir.

Kapı tipleri

Bir yaprak oluşturmadan önce, belirli bir tasarım seçeneğini seçmeniz gerekir. Malzemelere göre, ürün metal elementler kullanılarak oluşturulduğunda, ahşaplar ve ahşaplara bölünebilir. Tasarıma bağlı olarak, tarif edilen yapılar aşağıdaki tiplere ayrılmıştır:

 1. Kör bir ahşap kapı. Böyle bir ürün çatlaksız sürekli bir muhafazaya sahiptir.
 2. Kapı kanadı boyunca. Bu ürünler lümen içeren bir astar ile oluşturulur.

Wicket'i daha güvenilir hale getirmek için, onu bir payanda ile oluşturmanız gerekir. Bu eleman sayesinde yapı, şekil bozulmadan uzun bir süre hizmet edecektir.

Araçlar ve materyaller

Ahşap bir yaprak oluşturmak için aşağıdaki araçlar ve malzemeler gereklidir:

 • kare;
 • rulet
 • kalem;
 • testeresi;
 • tornavida;
 • çekül hattı.

Yaprak için sütunlar 100x100 mm'lik bir çubuk bölümden yapılabilir. Her bir direğin zeminindeki depolama alanı, yaklaşık bir metre derinliğe kadar gerçekleşir. Çerçeve 20x40 mm'lik bir çubuk bölümden oluşturulabilir. Ayrıca, bir mandal ve bir menteşe almanız gerekiyor. Direkleri kurmak için çimento, ezilmiş taş ve kum gerekecektir. Kendi ellerinizle ahşap bir kapı yapmadan önce, destekleri doğru bir şekilde düzeltmek faydalı olacaktır.

Direklerin montajı

Desteklerin kurulumu aşağıdaki gibidir:

 1. İlk başta, bir metre derinliğinde matkap delikleri yaratılır. Aralarındaki mesafe önceden hesaplanmalı ve yaprağın genişliğinden biraz daha büyük olmalıdır.
 2. Bundan sonra, çukurun dibi kumla doldurulur ve sıkıştırılır. Kum tabakasının kalınlığı yaklaşık 5 cm olmalıdır.
 3. Bir sonraki aşamada, ezilmiş taş yaklaşık 5 cm yüksekliğe kadar çukurlara dökülür.
 4. Yere daldırılacak olan sütunların bir kısmı bir üfleyici ile ateşlenir. Bu nedenle, tüm yüzeylerin antiseptik bileşimlerle işlenmesi gereklidir. Direklerin montajı şakül tarafından yapılmalıdır.
 5. Bundan sonra çukurlar moloz ile doldurulur ve betonla doldurulur.

Kendi ellerinizle bir kukla oluştururken, bir iskeletin doğru bir şekilde oluşturulması önemlidir, çünkü yükün çoğu düştüğü için üzerindedir. Çeşitli küçük eşyaların fotoğrafını düşünerek, bu tür yapıların nasıl yaratıldığını anlayabiliriz.

İskelet ve gövde montajı

Çoğu zaman, çerçeve Z harfi biçiminde yapılır. Böyle bir çerçevenin kaplanmasından sonra, kendi ağırlığına dayanan yeterince sağlam bir yapı oluşturulur. Çerçevenin oluşturulması sırasında elemanları düz bir yüzeye yerleştirilmelidir.

Astar katı veya kafesli olabilir. Seçim, site sahibinin tercihlerine bağlıdır. Siteyi meraklı gözlerden kapatmak isterseniz sürekli bir sandıkla yüksek bir kapı yapmalısınız.

Ahşaptan yapılmış küçük eşyaların avantajları ve dezavantajları

Ahşaptan mamul ürünlerin birçok çit çeşidi ile mükemmel bir şekilde birleştirildiğini belirtmek gerekir. Ayrıca aşağıdaki avantajlara sahiptirler:

 1. Yaratılışın sadeliği. Malzemelere az miktarda para harcayarak, kendi ellerinizle tahtadan yapılmış bir yaprak yapılabilir.
 2. Ekolojik uyumluluk. Ahşap çevre dostu bir malzemedir ve sağlığa zarar veremez.
 3. Düşük maliyet Bu sebeple birçok arazi sahibi çit için ahşap dolap takar.

Ahşaptan mamul ürünlerin dezavantajları şunlardır:

 1. Kısa ömürlü malzeme. Çevre koşullarının etkisi altında, ağaç hızla tahrip edilir. Çürümeyi önleyen özel bileşimler kullanarak açıklanan ürünlerin ömrünü uzatın.
 2. Diğer malzemelerle karşılaştırıldığında düşük mekanik mukavemet. Metalden yapılmış hava kabarcıkları ağır yüklere dayanabilir ve ahşap ürünler gibi deforme olmazlar.
 3. Malzemenin çatlaması. Çoğunlukla ahşap wicketlerin elemanları çivi veya vida yüzünden çatlar.
 4. Yangın tehlikesi. Malzemenin tutuşma olasılığını azaltmak için, yaprağı yangınla mücadele eden bileşiklerle işlemeye değer.

Tarif edilen dezavantajlara rağmen, birçoğu ahşap wicketleri seçiyor.

Wicket kurulum ve boyama

Kalkan monte edildikten sonra, pozisyonu ayarlayarak kapı halkalarına asmak gereklidir. Menteşelerin sabitlenmesi sırasında, ahşap kirişin bir kısmının, kapının altında bir kaplama olarak kullanılması gerekir, böylece belirli bir konumda bulunur. Öncelikle, ilmekler kalıba vidalanır ve ancak o zaman destek üzerinde sabitleme yapılır. Bunun nedeni, bu sabitleme yöntemiyle, ağın pozisyonunun ayarlanmasının daha kolay olmasıdır. Kurulumdan sonra, klozet kapısının açık olup olmadığını kontrol etmek gereklidir. Yaratılan ürün ile destek arasında küçük bir alan olmalı.

Sabitlemeden sonra odun krikosu altındaki boşluğa dikkat etmek gerekir. En az 3 cm olmalıdır.

Ahşap kapıların boyaması için birçok arazi sahibi leke kullanmaktadır. Materyali boyamaya başlamadan önce, antiseptik bileşiklerle tedavi edilmesi gerekmektedir. Malzemeyi olumsuz etkilerden korumak için bu çalışmayı iki kez gerçekleştirmenin gerekli olduğunu hatırlamaya değer. Bu nedenle, ağaç yeterince uzun bir süre sürebilir.

Boyama sadece kuru oduna ihtiyaç duyar. Böyle bir çalışma sırasında yağmur yağarsa, malzemenin tamamen kurumasından sonra bitmesini ve çalışmaya devam etmesini beklemek gerekir. Belirlemek için. Belirli bir alan için hangi renk uygundur, farklı tonlarda boyalı çeşitli ürünlerin fotoğraflarını değerlendirmeye değer.

Cıvata, sadece kapı tamamen boyandıktan sonra kurulmalıdır. Kapının en korunmasız yerinin üst kenarı olduğunu hatırlamak önemlidir. Bunun nedeni, nemin ahşap ürünün enine kesitine daha iyi emilmesidir. Ağacı yıkımdan korumak için galvanizli bant ile kenar yapmak önemlidir. Bu tür malzemeler yapıştırıcı veya çivi ile sabitlenir.

Böylelikle, kendi ellerinizle ahşap bir set yapmak için, ahşapla çalışmak için az miktarda gerekli malzemeye ve standart araçlara sahip olmak yeterlidir. Çoğu zaman kapı, fotoğrafın görüntülenmesiyle görülebilen geçidin yakınına kurulur.

 • Garaj kapıları için elektrikli tahrik

 • Garaj için katlanır kapılar

 • Kendi elleriyle garaj kapılarının açılmasını nasıl artıracaksınız

 • Garaj kapılarında kısıtlamalar

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

− 3 = 1

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map