Banyo için taş nasıl seçilir

Banyo için taş nasıl seçilir

Banyoda sadece zevk için değil, bu prosedür paha biçilmez bir iyileştirici etkiye sahip olabilir. Bunu başarmak için, bir kaçını izlemeniz gerekir, bunlardan biri banyo için doğru taşları seçmenizi gerektirir.

Yürüyüş koşullarında bir buhar odası inşa etmek için nehir kıyısından ya da sıradan parke taşlarından taşların seçilmesi yeterlidir. Gerçek bir odun yakan sauna için, minerallerin dikkatli bir şekilde seçilmesi gerekir, bu da çalışma sırasında güvenlik ve önemli faydalar göz önünde bulundurularak yönlendirilir. Yani, buhar odası için taşlar nelerdir?

Seçim için gereklilikler

Hamamın taşları bir demiryolu setinde alınamaz - ahşap traverslerin çürümelerini önleyen creosote ile püskürtülebilir. Bu, insanlara tamir edilemez zarar verebilecek çok zehirli bir bileşimdir.

Taşlar mutlaka radyasyon arka planı için kontrol edilmelidir. Doğal radyasyonun depolandığı yerlerde genellikle buhar için mineraller çıkarılır. Bu durumda, paket "ürün radyasyon kontrolünü geçmiştir" yazısına sahip olmalıdır.

Doğal malzemelere alternatifler, fırının sıcaklığını daha iyi muhafaza etmek için dökme demirden yapılmış domuzlar olarak hizmet edebilir.

Mineralleri seçmek için birkaç temel gereksinime uymanız gerekir:

 1. Banyo taşları, çatlamadan ve çatlamadan ısıya dayanmalıdır. Kaleyi test etmek için, bir çekiçle mineral üzerine dokunabilirsiniz. Kırılmazsa ve çatlamazsa kullanılabilir. Tam bir kesinlik için, bir banyodaki mineralleri ısıtmak ve buzlu suya indirgemek mümkündür. Kolun uzunluğuna kadar, mümkün olduğu kadar dikkatli bir şekilde yapın, böylece, bir parke taşı aniden patlarsa, bir buhar yanması veya acı çekmemek için.
 2. Mineraller için önemli gerekliliklerden biri, uzun süre ısı biriktirme ve tutma becerisidir. Bu tür örnekler, yapı ve yoğun olarak oldukça ağır, homojen olmalıdır.
 3. Taşlar, sauna fırınının özelliklerine uygun bir boyuta sahip olmalıdır. Odun sobası için, en az on santimetre çapa sahip büyük mineraller kullanılır. Elektrikli fırın için, sadece ince kesirli çakıllar uygundur - beş santim. Evrensel bir seçenek olarak, tuz mineralleri kullanabilirsiniz. Taş sayısı da ısıtma cihazının büyüklüğüne ve özelliklerine bağlıdır. Bir metrekarelik bir alanın 6 kg mineral gerektirdiğine inanılmaktadır.

İpucu! Çoğu zaman, bir banyo için örnekler seçerken, volkanik kökenli taşlara tercih edilir. Isıya dayanırlar ve uzun süre ısıyı tutarlar.

Odun yakan sauna veya sauna için mineraller

Banyo için taşlar, yardımlarıyla bir buhar odasının farklı etkilerini yaratarak seçilebilir. Bazı mineraller kuru buhar oluşturmak için daha uygundur, diğerleri ıslak sıcak buhar için mükemmeldir ve su sıçramasına dayanabilir.

Banyo için taşlar:

 • deniz çakılları;
 • bazalt;
 • kıpkırmızı kuvarsit.

Sauna için taşlar:

 • Gabro diabaz;
 • talkohlorit;
 • açık yeşil;
 • beyaz kuvars.

Minerallerin özellikleri ve özellikleri

Her taş türü farklı iyileştirme özelliklerine sahiptir ve sömürü için özel bir yaklaşım gerektirir.

çakıl

Deniz ve nehir çakıllarının bağımsız olarak bulunması kolaydır. Fırında, sabun veya jadeit ile kaplanmış ilk kat olarak döşenebilir.

İlk bakışta çakıl, banyo için tüm önemli şartları karşılar, ancak buhar odasında uzun süre hizmet edebilecek örnekler için doğru seçenekler nelerdir?

Sorun, deniz kayalarının tortul süreçlerin etkisi altında oluşması ve ısı direncinde farklılık göstermemesidir.

Bir çakıl nasıl seçilir:

 • Düzleştirilmiş bir şekle sahip olmalıdır, böylece elemanlar fırında daha yoğun olacak ve metal parçalarını tamamen kaplayacak ve üzerlerinde nemin düşmesini önleyecektir;
 • Kırmızı lekeleri ve damarları olan taşları almayın, bu demir oksit, vücuda zararlı;
 • Nehirden taban taşları ve kireçtaşları kullanmayın, yüksek sıcaklıklardan hızla ayrılırlar.
İpucu! Güç hatları altında banyoya uygun bir deniz çakıl taşı bulabilirsiniz. Sovyet döneminde, o, kulelerin temellerini cömertçe çekti.

Gabro-diyabaz

Bu odun sobası için en popüler seçeneklerden biridir. Volkanik bir kökene sahiptir ve görünüşte koyu mermerle benzerdir. Mineral güçlüdür, neredeyse su emmez, nispeten ucuzdur. Menşe yeri Karelya Cumhuriyeti'dir. Diyabazın dezavantajları, ateş olmadan hızla soğuması ve aşırı ısındığında kendine has hoş olmayan bir koku vermesidir. Gabbro-diyabazda aromatik yağların dökülmesi imkansızdır - hemen siyah bir depozit olacaktır. Fırında bulunan bu taş, zaman zaman sıralanarak, kumun soba sobalarını engellememesi için parçalanan numuneleri uzaklaştırmalıdır.

Talkohlorit

Hafif bir buhar verir. Dayanıklılığı ve gücü ile ünlüdür. Mineral oldukça iddiasız görünüyor - sadece gri cobblestones, ancak olağanüstü bir ısı kapasitesine sahiptir. Banyo fırınları için kullanılır. Güçlü ısıtma ile, sabunta herhangi bir toksik madde yaymaz, ancak toz yayılabilir. Bu eksikliği gidermek için, kullanmadan önce, taş iyice yıkanıp kalsine edilir.

Mineral çok çabuk ısınır ve uzun bir süre soğur ve hoş bir ışık buharı verir.

Vulcania

Bazalt, aşırı ısınma direncini arttırdı ve listelenen minerallerin en dayanıklı olanıdır. Neredeyse suyu emmez ve ısıyı çok iyi ısıtır. Bu mineral, şüphesiz, buhar odasına su dökebilir. Vulkanit, zehirli elementler yaymaz ve güçlü ve uzun süreli buhar vererek, odun yakan bir fırında mükemmel bir şekilde hizmet verir.

yeşim taşı

Jadeitin estetik görünümü, banyo için çok popüler bir mineraldir. Yarı değerli bir taş olarak kabul edilir ve derin bir zümrüt rengi vardır. Yüksek mukavemet ve ısı kapasitesine sahiptir. Jadeite uzun süre ısıyı korur ve bol miktarda buhar verir. Tek dezavantajı bedeldir.

Ahududu kuvarsit

Bu mineralin dünyada tek para yatırması Karelya'dır. Kuvarsit koyu kırmızı renktedir ve buhar odasının bir dekorasyonuna dönüşebilir. Bu taş, Kızıl Meydan'daki bir mozole olan Bolşoy Tiyatrosu'nun sütunlarını dekore etmiştir.

Kuvarsit son derece yoğun bir yapıya sahiptir ve suyu emmez. Buhar odasında çok uzun bir süre hizmet verecek ve her türlü sıcaklığa dayanacak. Bu çatlamaz, böylece üzerine su ve yağ dökebilirsiniz. Radyasyon birikmez, insanlara zararlı maddeler yaymaz.

Kuvars beyaz

Silikon dayanır, yarı saydam bir mineral gibi görünüyor. Görkemli görünümü nedeniyle, çok popüler, ama bazı dezavantajları var. Bir ana - güçlü bir ısıdan çatlama eğilimi, bu yüzden üzerindeki su dökülmeye değmez. Kuvars aşırı ısınmayı tolere etmez, beklenmedik şekilde patlayabilir, bu yüzden odun yakan bir fırın için kullanmama daha iyidir.

moren

Bu mineral bağımsız olarak elde edilebilir. Moskova bölgesinde ve St. Petersburg'un enleminde bulunur. Morena buzulların inişi sonucu oluşmuştur.

Bir banyo için sahada seçilen iyi düzgünleştirilmiş taşları seçmek daha iyidir. Zaman zaman bunların sıralanması ve fırında kopan kopyalar bırakılması gerekiyor.

İpucu! Fırın için hangi mineraller seçilirse seçilsin, kendi akıl huzuru için onları radyasyonun arka planı ve toksik katışkıların varlığı açısından kontrol etmeye değer.

Dökme demirden yapılmış taş

Antik çağlardan beri hamamda dökme demirden çekirdekler kullanılmıştır. Modern imalatçılar, farklı boyut ve şekillerde dökme demir elemanlarını üretmekte, desen ve yazıtlarla süslemekte, doğal taşları veya madeni paraları taklit etmektedir.

Dökme demir sıcaklıktan korkmaz, ısıdan etkilenmez ve doğal taştan bir buçuk kat daha fazla ısı kapasitesine sahiptir. Dökme demir hiç su emmez ve sıcak, güçlü bir buhar çıkarır. Bu malzeme toksin yaymaz, çabuk ısınır ve odun sobası için yakıt tüketimini azaltır.

Taş nasıl hazırlanır

Bir mağazada bağımsız olarak bulunan veya bir mağazadan satın alınan banyo taşları, fırına girmeden önce özel işlem görmelidir.

Minerallerin hazırlanması için algoritma:

 1. Hataları ve çatlakları kontrol edin.
 2. En az bir saat süreyle olağan tuzun bir solüsyonu içinde tutulur ve oda sıcaklığında iyice yıkanır ve kurutulur.
 3. Bir ahşap fırında taş döşeme prensibine göre: en küçüğünden, en küçükten yukarıdan. Taşlar arasında hava değişimi ve buhar çıkışı için açıklıklar bulunmalıdır.
 4. Periyodik perebiranie taşları bölünmüş ve çatlamış numuneleri fırından çıkarır.

Kazan İpuçları

 • Seçim çakıl taşlarına düşerse, nehir örneklerine tercih vermek daha iyidir. Denizden farklı olarak, daha dayanıklıdırlar.
 • Küçük elektrikli fırınlar için küçük taşlar seçilir.
 • Bir banyo için taş aramak için bağımsız olarak, su yerine bir alanda daha iyidir.
 • Bir banyo için pürüzsüz ve hatta taşlar daha uzun hizmet vermektedir.
 • Banyoda kumtaşı ve kireç taşı kullanmayın, çabucak parçalanırlar.
 • Odanın ısıtılmasını hızlandırmak için doğal taş ve dökme demir boşlukları karıştırın.
 • Gezindiğinde terapötik etki, taşların bitki özleri ve aromatik yağlarla serpilmesine yol açar.

Bir buhar odasını seçmek için ne tür mineraller tercih edilirse, banyonun tadı ve zenginlik meselesidir.

Bir banyo için düzgün seçilmiş taşlar sadece on yıllarca sürmeyecek, aynı zamanda vücut üzerinde paha biçilemez bir iyileştirici etkiye sahip olacaktır.

 • Banyo için en iyi süpürgeler: ladin, ardıç, köknar

 • Banyo için en iyi süpürgeler: bambu, okaliptüs, meşe

 • Banyo için süpürgeler nasıl kurutulur

 • Melamin sünger, kullanım talimatları

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

27 + = 28

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map