Banyoda zemin su yalıtımı

Banyoda zemin su yalıtımı

Banyo, zemin üzerinde su birikintileri ve ıslak ayak izlerinin yaygın olduğu yüksek nemli bir bölgedir. Banyoda zeminin su yalıtımı - nemli mikroflora veya kimyasal korozyonun gelişmesinden, nemin zeminlere ve duvarlara sürekli olarak maruz kalmasına karşı zorunlu bir koruma önlemi. Çok pahalı bir banyo veya duş kullanımı bile, süper pahalı ve kaliteli sıhhi tesisat mücbir sebeplere karşı bir sigorta görevi göremez.

Bir banyoda bir katın su yalıtımı gerekliliği ve gereği

Hidroproteksiyon üzerindeki ana yük, banyodaki zemin tarafından üstlenilir - su, her zaman beton tavana nüfuz etmek ve komşuları ile "daha yakından tanımak" için "zayıf" bir yer bulacaktır. Aktif buharlaşma, buharların duvarlar ve borular üzerinde yoğunlaşması ve sonuç olarak odadaki yüksek nem oranı, sızıntı ve iletişim hataları riski, koruyucu bariyerin cihazına özel dikkat göstermenin önemli nedenleridir.

Banyo zemininin su yalıtımı aynı anda birkaç işlevi yerine getirir:

 • Betonun aşırı nem ve sıcaklık değişimlerinden korunması, tahribat süreçlerinin yavaşlatılması ve kusurların oluşması;
 • sızıntı ve atılımlarda suyun komşularla altından "paylaşılması" olasılığındaki azalma;
 • Bazın küf mantarlarının büyümesinden korunması.

banyoda kat düzeniBanyolarda standart kat planı şöyledir:

 1. somut bir temel üzerine astarlama;
 2. su yalıtım tabakası;
 3. takviye mesh ile beton şap;
 4. karo veya diğer tip kaplama.

Banyoda zeminin su yalıtımı, su toplanması ve duvarlarla eşleşmesi için gerekli olan yüksek kenarlı bir palet şeklinde yapılır ve şapın altında veya üstünde bulunabilir. Su bariyerinin üstünde çimento-kum şapı aşağıdaki durumlarda zorunludur:

 • tabanda tabakalı "pasta" içinde hiçbir yalıtım yoktur;
 • "Sıcak" zemin sistemi kullanılır;
 • Modifiye edilmiş katkı maddeleri olmaksızın, petrol bitüm esaslı bir malzemenin su yalıtımı için kullanılır - toksik maddelerin salınması mümkündür;
 • eşit olmayan kaba taban;
 • Su yalıtımı, yüzer zemin ile kaba işleme tabanı arasındaki bir ayırıcının görevini yerine getirir.

Koruma teknolojileri ve su yalıtımı türleri

Nemin ve su sızıntısının istenmeyen etkilerine karşı koruma yöntemleri, kullanılan malzeme cinsinden ayırt edilir. Banyodaki zemini su geçirmez hale getirmek için rulo (yapıştırma) veya sıvı ve macun (oshazochnye) uygulayın. Maksimum sonuçlar elde etmek için tek tek veya kombine olarak kullanılabilirler.

Oaklaychny yöntemi

Bir bitümlü taban üzerinde rulo veya tabaka malzemeden yapılmış ve çok katmanlı su geçirmez bir kaplamadır. İki tip rulo su yalıtımı vardır:

 • kendinden yapışkanlı - hızlı bir şekilde sığar, ölçmek, kesmek ve yapıştırmak için yeterli miktarda rulo yaymaya veya yönlendirmeye gerek yoktur;
 • güdümlü - iş için daha fazla emek-yoğun, döşeme için, bir gaz brülörü kullanmak gereklidir.
önemli! Polietilen film su yalıtımı için uygun değildir - kesinlikle buhar geçirmezdir ve tabana yakın bir şekilde oturmasını garanti etmez. Birkaç yıl boyunca, su için serbest bir geçiş bırakarak, ayrı parçalara girer ve parçalanır.

Artıları:

 1. nem penetrasyonuna karşı güvenilir ve dayanıklı koruma;
 2. döşendikten sonra, teknolojik kesintiler olmaksızın bir son kat için bir beton taban kurulumuna devam etmek mümkündür;
 3. uygun maliyet

eksileri:

 1. yüzeyin dikkatli bir şekilde hazırlanmasını gerektiren emek-yoğun süreç - farklılıklar ve düzensizliklerin ortadan kaldırılması ve dikişlerin birleştirilmesi ve köşe bağlantılarının hizalanması sırasında özel titizlik;
 2. şekillendirme için ek araçların kullanılması;
 3. yüzeyde yüksek yangın tehlikesi ve toksik maddelerin salınması;
 4. su yalıtım tabakası üzerinde, mastarlama gerekli

Yağlama yöntemi

banyo yağlama su yalıtımıTek bileşenli bitümlü macunlar veya çok bileşenli bitüm-polimer, bitüm-kauçuk, poliüretan veya çimento-polimer karışımları gibi plastik malzemelerin yardımıyla su geçirmez bir kaplama oluşturulmasını sağlar. Kauçuk kırıntı veya lateks katkı maddelerine sahip mastikler “sıvı kauçuk” olarak adlandırılır ve daha iyi bir esnekliğe sahiptir.

Artıları:

 1. herhangi bir, hatta hazırlıksız yüzeye uygulanabilir;
 2. bir beton taban ile yüksek kaliteli yapışma ve proses derzlerinin olmaması;
 3. kaplamanın yüksek elastikiyeti;
 4. uzmanların katılımını gerektirmez - iş bağımsız olarak yapılabilir
  eksileri:
 1. hoş olmayan koku;
 2. sıcaklık değiştiğinde, yüzey çatlaması mümkündür;
 3. biyolojik korozyona tabidir - mikroorganizmaların etkileri;
 4. hizmet ömrü 5-6 yıl

Su yalıtım beton taban montajı

Banyo zemininin suyun etkilerinden korunma yolu, sahibinin talebi üzerine tek tek seçilmektedir. Malzemeleri seçtikten sonra, doğrudan su yalıtım cihazına geçebilirsiniz.

Hazırlık çalışması

Her şeyden önce, eski şapların, levhalara kadar tamamen sökülmesi. Yüzeyin durumunu değerlendirin - gerekiyorsa, derz ve çatlaklardaki çatlakları çimento harcıyla doldurun, düzgünsüzlüğü ve boşlukları ortadan kaldırın, yatay seviyeyi kontrol edin. Banyoda su yalıtım tabakasının döşenmesi, toz ve kir olmadan temiz bir taban üzerinde gerçekleştirilir.

Levha ile koruyucu malzemenin yüksek kaliteli ve güvenilir bir şekilde kavranmasını sağlayın - astarın görevi birkaç kez daha iyi olan astarın görevidir. Astar kuruduktan sonra, doğrudan zemin su yalıtımında çalışmaya gidebilirsiniz.

önemli! Kanalizasyon borularının bağlantılarında, 5 cm'lik boruya bir yaklaşımla her zaman mastik ile sürülmesi gereken özel kauçuk contalar kullanılabilir.

Yer Kaplama Teknolojisinin Adım Adım Öğretimi

Haddeleme su yalıtımı, uzmanların sıklıkla ilgisini çeken en yoğun emek gerektiren süreçlerden biridir. Serbest meslek için kendinden yapışkanlı şeritler kullanmak daha iyidir.

Önleme! Ruloların çalışmasının başlangıcından bir gün önce, tuval yuvarlanmak üzere yuvarlanır ve yayılır.

İşin Aşamaları:

 1. Şeritlerin birbiri arasında 5-10 cm ve 20 cm'lik duvarların üst üste gelmesi hesaba katılarak, odanın uzunluğu ve genişliği boyunca rulonun kesilmesi.
 2. Astarlanmış taban üzerinde kendinden yapışkanlı levhalar yapıştırın veya duvar ve zemin eşleşme yerlerine özel dikkat ederek, banyo çevresinin etrafında normal malzeme sigorta.
önemli! Bir roll-up su yalıtımı döşemek için ağır bir silindirin kullanılması, yapıştırılmış alanların dikkatlice uygulanmasına yardımcı olacaktır.
 1. Eklemlerin ve eklemlerin silikon veya poliüretan dolgu macunları ile ek işlenmesi.
 2. Beton şap düzeneği ve kaplamanın tesviyesi.
 3. Antifungal ajanlarla yüzey işleme ve zeminin bitirilmesi.
Uyarı! Ortaya çıkan "pasta" nın yüksekliği, odaların geri kalan kısmının seviyesinden daha düşük olmalıdır, böylece acil bir sızıntı durumunda, banyodan su akmaz.

yapıştırma su yalıtımının döşenmesi prensibi

Yağlama teknolojisinin adım adım talimatı

Banyodaki zeminin suya batırılması, rulo gibi büyük ölçekli bir çalışmayı içermez, ancak bu süreç aynı zamanda oldukça emek yoğun bir süreçtir. Malzemeleri bir toz veya kullanıma hazır bir macun veya macun şeklinde kullanın. Kuru karışım, bileşenlere bağlı olarak çalışmaya başlamadan önce su veya polimer emülsiyonu ile seyreltilir.

önemli! Yağlama macunları yüzeye fırça, rulo, spatula veya özel aletler kullanılarak püskürtülerek uygulanır. Bu nedenle, satın almadan önce satıcıdan malzemelerin özelliklerini ve bunları nasıl uygulayacağınızı öğrenmek daha iyidir.

İşin Aşamaları:

 1. Yarım duvarın derzindeki zeminin tüm çevresi boyunca, 20 cm yüksekliğinde ve eninde yayılan mastiğin ilk tabakası uygulanır.Kurutulduktan sonra, bir lastik taban üzerinde kendinden yapışkanlı bir bant ile köşe eklemlerini dikkatlice yapıştırın.
 2. Sürekli uygulama tekniğini kullanarak, zeminin tüm alanlarını iki ile ve tercihen üç kat mastikle kaplayın. Her ardışık tabaka, her tabakanın yeterli derecede kurutulması için, bir öncekine dik olarak, 24 saatlik bir aralık ile uygulanır. Teknolojik kesintileri ihmal etmek, banyoyu bitirdikten sonra yağ emdiren su yalıtımının çatlamasına yol açabilir.
 3. Tabak hidrolik bariyerin üzerine monte edilmediyse, mastik katmanları arasında bir takviye kafes kullanılması mümkündür - bu, koruyucu kaplamanın mukavemet ve güvenilirliğinde mükemmel sonuçların elde edilmesini sağlar.

Banyo zemini su yalıtımı konusunda en iyi yardımcı ve danışman - profesyonellerden video:

Kat çeşitlerinin su yalıtımı özellikleri

Malzemenin seçimi ve banyonun su yalıtımı yöntemi, odanın çalışmasının özelliklerine bağlıdır: zemin, ısıtma sisteminin varlığı, "sıcak" zemin, odanın nemi ve diğer faktörler.

Banyodaki ılık katın su yalıtımı, artan nemden koruyucu tabakaya ek olarak, ısıtma sisteminin ana elemanlarının korozyon önleyici bariyeri - paspas ve boru sistemlerinin görevini yerine getirir. Şapın dökülmesinden önce, üst üste binen yalıtım bitümlü macun ile muamele edildiğinde, hem haddelenmiş hem de kaplama malzemelerinin veya bunların kombinasyonlarının kullanılması mümkündür. Alternatif olarak, banyodaki zeminin sadece sıvı su yalıtımı kullanılır - donmuş bitüm veya çimento-polimer macun tabakası bir şap ile döşenir ve daha sonra bitirme zemin kaplamasının kurulumu gerçekleştirilir.

Banyoda zemin kaplaması bir ağaçsa ne olur? Ahşap zemin rulo malzemelerin "pasta" iyi işler. Banyodaki ahşap zeminin çimento-polimer karışımları veya bitüm bazlı macunlarla suya batırılması, yeterince güvenilir olmayan bir koruma görevi görebilir. Hidro-bariyerin etkinliği için, iki bileşenli kauçuk bazlı bileşikler kullanılır - sıvı kauçuk ve sertleşmesini sağlayan bir aktivatör.

banyoda ahşap zemin

Özetleme

Banyodaki zemini su geçirmez hale getirmek için kullanılan yukarıdaki yöntemlerden herhangi biri, su sızmasına karşı etkili bir bariyer olacaktır; ancak, sadece montaj işlerinin sırasını sıkı bir şekilde takip ederseniz ve malzemelerin imalatçılarının kaplamanın kuruma süresi ile ilgili tavsiyelerini takip ederseniz.

 • Zemin şapları için karışım çeşitleri

 • Şap zemin mekanize yolu

 • Kendi ellerimizle yarı kuru bir şap yapıyoruz

 • Zeminin kendinden tesviye edilmesi

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

59 + = 64

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map