Besleme ve egzoz fanı

Havalandırmanın mevcudiyeti yüzlerce yıldan fazla bir süre önce bina kodları tarafından sağlanmıştır, ancak son zamanlarda bu konu daha fazla dikkat çekmiştir. Bu, kaliteli havalandırma sistemlerinin inşaat malzemelerinin ömrü üzerindeki olumlu etkisinden kaynaklanmaktadır. Evlerde belirli bir noktaya kadar, daha yaygın olarak adlandırıldıkları için sadece davlumbazlar veya havalandırma delikleri yerleştirilmiştir. Aynı zamanda, akıntı doğal bir şekilde gerçekleştirildi. Böyle bir sistem, nadiren yüksek üretkenlik ile karakterize edildi, bu yüzden daha sofistike bir tedarik-ve-egzoz sistemi geliştirildi. Ana elemanı fan. Arz ve egzoz fanlarının çeşitleri nelerdir ve gerçekten avantajları nelerdir? Bu makalede ele alınacaktır.

Genel kavramlar

Besleme ve egzoz fanı bağımsız bir modül olarak hareket edemez. Fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için, odadan hava tedarik ve tahliye kanalları da dahil olmak üzere tüm sistemi kurmak gerekecektir. Bu durumda havalandırma işlemi zorlamalı modda gerçekleştirilir. Bir kaynağın ve egzoz fanının sisteme takılması birçok avantaj sunar;

 • nem kalitesinin kaldırılması;
 • hoş olmayan kokuların hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması;
 • havadaki mantar sporlarının miktarında azalma;
 • toz miktarında azalma;
 • oksijen içeriğinin artışı;
 • mikro iklimin korunmasının basitliği.

İnsanları ve hayvanları solumak sürecinin sonucu, buharın serbest bırakılmasıdır. Ayrıca yemek pişirirken ve banyoyu ziyaret ederken göze çarpar. Buharın sıcaklığı çevreleyen nesnelerden ve uçaklardan daha yüksektir. Böyle bir düşüş yoğunlaşma sürecine yol açar. Bunun sonucu sadece yapı malzemelerinin bozulması değil, aynı zamanda çeşitli mantar ve küflerin gelişmesidir. Cebri havalandırma sistemi, yoğuşma sürecini önleyerek, buharın zamanında çıkarılmasını sağlar. Buradaki ana rol, tedarik ve egzoz fanı tarafından oynanır.

Giysiler ve mukoza zarları üzerinde bir kişi, eve önemli sayıda virüs ve mantar mantarı getirir. Odada havalandırma sistemi yoksa, çeşitli hastalıklara yol açacak şekilde birikecektir. Besleme ve egzoz fanı, hava kütlelerini zorlayarak sokaktan temiz hava getiriyor. İkincisi antiseptik özelliklere sahiptir, bu nedenle önemli sayıda mantar ve virüsleri yok eder. Büyük olasılıkla, herkes kapalı bir odada uzun süre kalmak durumunda uyuşukluk olduğunu fark etti. Bu, havada bulunan oksijen miktarındaki azalmadan kaynaklanmaktadır. Bu koşullarda, işgücü verimliliği önemli ölçüde azalır. Besleme ve egzoz fanı, bu sorunu kısa sürede çözerek, taze bir hava porsiyonu sağlar.

Besleme ve egzoz sistemindeki fanın kendisine ek olarak, bu tür elemanlar da vardır:

 • kanal bağlantıları;
 • çek valf;
 • kontrol modülü;
 • filtreler.

Bütün sistem, üfleme fanından dolayı hassas çalışır. Kalan öğeler yardımcıdır. Çalışma sırasında daha küçük gürültü ve radyal fan tasarımları ile daha fazla verimlilik elde edilir, ancak bazı durumlarda eksenel giriş ve egzoz fanları kullanılır. Sisteme monte edilen çek valfinin görevi, basınç farkı önemli ise ters hava akımını önlemektir.

Hava kütlesinin sürekli olarak akması için, yukarıdaki şemada görüldüğü gibi iki ana kanal sağlanmıştır. Bunlardan birine göre caddeden hava ve ikincisi atık kütlenin boşaltılmasıdır. İşlem, kontrol modülü nedeniyle tam otomatiktir. Çeşitli sensörlerden bilgi alır, bu da, odanın havasıyla beslenen veya çıkan havayı boşaltır. Bazı durumlarda, aynı zamanda onu açan veya kapatan bir geri dönüşsüz valfin kullanılmasından da sorumludur.

Işin algoritması

Yukarıdaki resimde, besleme ve egzoz sisteminin prensibini takip edebilirsiniz. Bütün döngü üç aşamaya ayrılır:

 • giriş ve arıtma;
 • çit ve ulaşım;
 • emisyonlar.

Genellikle, girişte kaba filtreler bulunur, bunun amacı kanal sisteminin içine toz ve kirin girmesini önlemektir. Temizlendikten sonra, fanın basınç üflemesi nedeniyle, caddeden kanalların beslendiği her odaya hava kütlesi verilir. Bu süreçte sürekli olarak, tesislerden hava tahliye edilir. Tedarik ve giriş ızgaraları farklı seviyelerde bulunur. Boşaltılan hava temizlenmez, ancak ısı kaybını azaltmak ve ısınmadan tasarruf etmek için kısmi ısı enerjisi değişimi gerçekleşir.

Basınç, sıcaklık ve nem sensörleri, emme ve egzoz fanını kontrol eden modüle bağlanır. Farklı bölgelerde bulunurlar, böylece okumalar en az hata ile yapılır. Alınan bilgiler sayesinde, besleme ve egzoz sistemi, sistem üzerinden soğuk hava sirkülasyonunun ve tesislerin dışarıda bırakıldığı bir çalışma seviyesine gider. Bu, açık bir pencere veya pencere ile gerçekleştiği için, evin yüksek kaliteli bir şekilde havalandırılmasını ve soğuk mevsimde soğutulmamasını sağlar.

Bir tedarik ve egzoz fanı kurma kararının olumsuz tarafı maliyetidir. Toplam tutar, kurulumda harcanacak miktarı da içermelidir. İkincisi profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Teknik, fan olmadan bakım gerektirmez, bu yüzden düzenli atık bu işe gidecek. Ancak, sağlık satın alamayacağınız için onu korumak için önleyici tedbirler almak daha iyidir.

Yapı çeşitleri

Hava işleme birimleri, aynı zamanda gelen ve giden kütle arasındaki işlem sıcaklığı değişimi ile, fan içine tanımlanan göre sadece farklıdır. Bu, hem havayı ısıtmak hem de soğutmak için geçerlidir. Prosedür için aşağıdaki modüller kullanılır:

 • ısı eşanjörü;
 • ısıtıcı;
 • Klima

Bazıları çift olarak çalışabilir.

Reküperatörlü fan

Besleme ve egzoz havalandırmasında ısı koruma sisteminin kullanılması zorunludur, böylece verimliliği yüksek sayılabilir. Cihazın verim ve karmaşıklığına göre değişen çeşitli ısı eşanjörleri geliştirilmiştir. Bu ısı değiştiriciler de geri kazanıcılar olarak adlandırılır. Ana türler arasında:

 • sıvı;
 • döner;
 • plaka.

Modüllerinin her birinin avantajları ve dezavantajları vardır.

döner

Havalandırma sistemini havalandırma sistemine uygulayan fana ek olarak, döner toplayıcıda bir tane vardır. Ana yapıdan yapısal olarak farklıdır ve ısı değişimi işlevini yerine getirir. Bıçakları eşzamanlı olarak iki odacıktadır ve havayı birinden diğerine hareket ettirerek, taze ve işlenmiş kitlelerin kısmen karışmasını sağlar. Bu nedenle, ısı değişimi gerçekleşir ve ısıtma maliyetini azaltmak için gelen havanın sıcaklığı uygun olana yükselir. Bu tip kaliteli ürünler ısı kaybının% 90'ına kadar telafi edebilir.

Sistemin performansını, bu modül ile ayarlayın, sadece ana fanın dönüş yoğunluğu değil, aynı zamanda ısı değiştiricinin kanatlarının hızını değiştirerek de mümkündür. Havalandırma sisteminin bu tür bir tedarik ve egzoz modülünün dezavantajı, özel pedlerle ortadan kaldırılan gürültülerden bazılarıdır. Bu tür bıçakların bakımı da bazı zorluklara neden olur ve kısa bir periyodikliğe sahiptir.

pullu

Plaka tipi değiştiricinin tasarımı ve çalışma şekli, önceki versiyondan biraz daha basittir. Çarpıcı bir fark, ek dönen parçaların olmamasıdır. Şekil, hava kütlelerinin boşaltmadan önceki veya odaya girmeden önce özel bir bloktan geçtiğini göstermektedir. Metal plaka sıralarının geçtiği iki kapalı bölmeye ayrılmıştır. Isı transferi gerçekleştiği için teşekkürler. Avantajlar, karıştırma etkisinin yokluğu olarak düşünülebilir ve bu nedenle hoş olmayan kokular odaya geri dönmez. Böyle bir bileşene hizmet etmek, öncekinden çok daha basittir.

Besleme ve egzoz sistemi için böyle bir modülün minyatürlerinden, hava geçişi sırasında kondensat oluşumu ayırt edilebilir. Bu tür modüller, soğuk iklime sahip alanlarda giriş ve egzoz fanları ile kurulum için önerilmez. Bu, don oluşumuna ve besleme ve egzoz fanının tamamen tıkanmasına neden olabilir. Besleme ve egzoz havalandırmasının çalışma sistemine genel bakış aşağıdaki videoda yer almaktadır.

Ek özellikler

Besleme ve egzoz fanı ile birlikte bir ısıtma modülü kurulabilir. Görevi, tesise teslim edilmeden önce havayı daha yüksek bir sıcaklığa ısıtmaktır. Bu, kışın sıcaklığın düşük değerlere düştüğü alanlarda gereklidir. İlave bir ısıtma yoksa, geleneksel kurtarma modülü odadaki ısı tasarrufu görevini üstlenmez. Besleme ve egzoz sisteminde iki tip ısıtıcı bulunur. Bunlardan biri doğrudan kanala monte edilen bir plaka ısıtıcıdır. Hava ısınıyor, içinden geçiyor. Bu tür bir ısıtıcı ile ilgili olarak, havanın ön filtrelenmesinin yanı sıra bakım periyodu için katı gereklilikler uygulanır. Besleme ve egzoz fanı için başka bir seçenek sıvı bir ısıtma sistemidir. Bu durumda, dolaşan sıvılı boruların döşendiği radyatörler monte edilir. Böyle bir sistem daha güvenilirdir.

özet

Yazıda belirtilen sabit besleme ve egzoz fanlarına ek olarak, kompakt stand-fan tasarımları da bulunmaktadır. Sabit olarak aynı işlevleri yerine getirirler, ancak her oda için ayrı olarak kurulurlar ve havalandırma kanallarının karmaşık bir izolasyonunu gerektirmezler.

 • Özel bir evde bir paratoner nasıl yapılır

 • Elektrikli Duvar Isıtma Bataryaları

 • Isıtma sayaçları nasıl seçilir

 • Üç fazlı soket bağlantısı