Beton ile bir sundurma nasıl dökülür

Beton ile bir sundurma nasıl dökülür

Evin bodrum katı yüksekse, girişin yanında tam bir sundurmayı sağlamanız gerekir. Dayanıklı bir inşaat yapmak istiyorsanız, ana malzeme olarak beton kullanmak en iyisidir. Ama sundurmayı doldurmadan önce, işin tüm aşamaları hakkında ayrıntılı olarak öğrenmeye değer.

Betondan yapılmış sundurmanın özellikleri

Sundurmanın yapımında birçok problemden kaçınmak için, evin montajı sırasında onu yaratmak daha iyidir. Bu durumda, yapının ortak bir tabanı ve ev ile su yalıtımı olacaktır. Yalıtım tabakasının oluşturulması, işin önemli aşamalarından bir tanesidir, ne de olsa gerçekleştirildikten sonra, sundurma düzinelerce yıllarca sürebilir ve deforme olmaz. Ev ile eşzamanlı inşaat imkansızsa, kapı seviyesinin altındaki konstrüksiyonun yaklaşık 5 cm kadar kurulması önemlidir.

Bir sundurma oluşturmak için M400 çimento almanız gerekir. Marka daha düşükse, malzeme sabit bir yükü taşımayabilir. Sundurmanın oluşturulması birkaç aşamada gerçekleşir:

 1. Hazırlanması. Bu aşamada, sundurma için alan ve boyutların hesaplanması için hazırlanmıştır.
 2. Ana sahne. Bu aşamada, ahşap kalıp montajı ve beton dökümü.
 3. Son aşama. Beton sertleştikten sonra malzeme biter.

İnşaat süreci ile ilgili videoyu izledikten sonra, sadece yapılması gerekenleri değil, aynı zamanda bu faaliyetin bazı önemli nüanslarını da öğrenebileceksiniz.

Bölge hazırlığı

Evin önünde eski bir sundurma varsa, boş alan bırakarak tamamen kaldırılmalıdır. Yeryüzünün yüzeyi inşaat kalıntılarından arındırıldıktan sonra, temel altında bir çukur yaratılır. Derinliği yaklaşık 30 cm olmalıdır, çukurun genişliği sundurma alanından 3 cm daha fazla olmalıdır.

Bölgenin hazırlanması sırasında, sahadaki bitkilerin tamamen uzaklaştırılması gereklidir. Ve ayrıca sundurmaya yakın konumlanmışlarsa, ağaçların köklerinin kalıntılarını sökünüz. Bölgeyi temizledikten ve üssün çukurunu kazdıktan sonra moloz düşüyor, ardından kum geliyor. Bu süreçte çakıldaki tüm boşlukların kumla doldurulduğundan emin olmak için özen gösterilmelidir.

Kalıp Oluşturma

Hesaplamadan sonra kalıp oluşturulur. Levhalar bu mesafeden zemine gideceğinden yüksekliği sundurmanın yüksekliğini 30 cm aşmalıdır.

Kalıpların yan kısımları, sertleştiriciler tarafından güçlendirilmekte, böylece betonun basıncı altında yer almamaktadırlar. Sonuç ahşap bir yapıdır. Hangisi yükselir ve yanlara sahiptir. Sundurma dökümünde çok miktarda beton harcamanın gerekmemesi için, birçoğu havalandırmalı beton bloklar ve diğer benzer malzemelerle kaplamanın içindeki boşluğu doldurmaktadır. Bu, bir çözümle doldurulacak olan bloklar arasında boşluk olacak şekilde yapılır.

Eğer sundurma zaten taş veya tuğladan yapılmış yan çitlere sahipse. Kalıp sadece bir yükselticidir. Kalıbın sabitlenmesinden önce, dökme işleminden sonra derecelerin şeklini korumak için gerekli olan bir takviye edici metal çerçevenin monte edildiğini hatırlamakta fayda vardır.

Betondan yapılmış bir sundurma oluşturma süreci

Sundurmayı betonla düzgün bir şekilde doldurmak için, çalışmanın her aşamasını ayrıntılı olarak ele almaya değer:

 1. Adımların tipinin belirlenmesi. Bu aşamada, adımların boyutu ve konfigürasyonu belirlenir. Bu sundurmanın rahatlığına bağlıdır. Basamaklar ayak basacak kadar geniş olmalıdır. Ama onları çok geniş yaparsanız, sundurmaya tırmanmak rahatsız edici olacaktır. Tüm yapı, dikdörtgen, kare veya trapez şeklinde olabilir. Adım sayısı üçten fazlaysa, bir tırabzan takmanız gerekir.
 2. takviye. Kalıbın içinde merdivenin konturlarını tekrarlayan ve betonla doldurulmuş tüm boşluğa nüfuz eden bir metal çubuklar iskeleti oluşturulur.
 3. doldurmak. Sundurma için beton çok ihtiyacı olduğundan, karıştırma için elektrikli beton karıştırıcı kullanmak daha iyidir. Çözelti aşağıdaki oranlarda hazırlanır: 1 kısım çimento ve 2 parça moloz ve kum. Çözelti, bir hamur kıvamına sahip oluncaya kadar su eklenir.
 4. Betonun olgunlaşması. Kalıp yaklaşık 5 gün sonra kaldırılır. Ancak, inşaatı kullanmaya başlamadan önce, betonun bir ay kadar güç kazandığını hatırlamakta fayda var.
 5. Son sahne. Bu aşamada sundurma betondan karşı karşıyadır. Genellikle beton yapı yapay veya doğal bir taşla işlenir. Ev ahşaptan yapılmışsa, kaplama için ahşap veya kompozit malzemelerin kullanılması daha iyidir.

Sundurmanın güvenilir olduğu ortaya çıktı, her eylem kural ihmal edilmeden doğru bir şekilde yapılmalıdır. Her şeyi doğru yapacağınızdan emin değilseniz, işi tamamlama sürecini gösteren videoyu dikkatli bir şekilde incelemeniz gerekir.

Bir kiremit seçmek ve sundurmayı süslemek nasıl

Beton bir sundurmaya monte edilen en iyi malzemelerden biri, pürüzlü bir yüzeye sahip bir çini. Mantara karşı hassas değildir ve sıcaklık değişikliklerine dayanabilir.

Sundurma orijinal yapmak istiyorsanız, özgün bir tasarım oluşturarak farklı renklerde bir kiremit seçebilirsiniz. Ayrıca, karoları seçerken, aynı renkteki dereceler için malzeme satın alabilir ve yükselticiler için farklı bir gölge seçebilirsiniz.

Karo kaplama aşağıdaki gibidir:

 1. İlk olarak, beton sundurma yüzeyinden toz dökülür ve enkaz çıkarılır.
 2. Bundan sonra, betona ve karoya yapıştırıcı sürün. Katmanın kalın olmamasını hatırlamaya değer.
 3. Daha sonra karo betona karşı preslenir.
 4. Tüm malzemeler arasında, döşemenin hareket etmesine izin vermeyen plastik ara parçaları bulunmaktadır.
 5. Bu çalışmaların performansından bir gün sonra, derzler, terbiye malzemesinin rengiyle uyumlu olması gereken özel bir bileşik ile doldurulur.

Taşla yüzleşmek

Bir sundurma kaplama olarak taş, bir tuğla ve ahşap ev yaratmak için kullanılabilir. Genellikle aşağıdaki malzemeleri seçin:

 • mermer;
 • kuvars;
 • granit.

Bu tür malzemeler sadece çekici bir görünüme sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda ağır yüklere de dayanabilir ve onlarca yıl dayanabilir. En popüler taş, klasik ve modern tarzlarda bir dış mekan oluşturmanıza izin verdiği için granittir. Sundurmayı bitirmek için, zaten bitmiş plakaları seçebilir veya hammadde satın alabilir ve kesilene kadar bekleyebilirsiniz.

Ülke evlerinin birçok sahibi moloz taşını seçmektedir. Bu kaplama dıştan granitten çok farklıdır, ancak tatil evleri tasarımı için mükemmeldir. Bu malzeme, yüksek kaliteli malzemeleri granitten daha düşük bir fiyata almak isteyenler tarafından seçilir.

Beton ve kaldırım levhalarının kullanımı

Beton kiremit, basamak oluşturmak için kullanılabilecek ucuz bir malzemedir. Çeşitli dolgu maddeleri, farklı renk ve dokularda son kat malzemeleri oluşturmanıza izin verir. En popüler taş taşı taklit eden kaldırım levhasıdır.

Bu malzemenin dezavantajı kaygan bir yüzeydir, bu yüzden finisaj işlemlerinden sonra astarın döşenmesi gerekmektedir. Bu karo, bahçe ve sundurmadaki yollar arasındaki sınırı silmenizi sağlar.

Seramik ve klinker fayans

Seramik karoların ayırt edici özelliği, çeşitli renk ve dokuların kullanılabilirliğidir. Bu olabilir:

 • parlak;
 • mat;
 • rahatlama.

Ancak benzer bir malzemenin aksine böyle bir kiremit kırılgandır ve ağır fiziksel zorlama için tasarlanmamıştır.

Klinker karolar şeyl kilinden yapılır ve farklı şekillere sahip olabilir. Bu tür bir kaplama malzemesi, dona karşı dirençlidir ve agresif kimyasal maddelere maruz kalmak suretiyle bozulmaz. Karonun yüzeyi pürüzlüdür, bu nedenle sundurma astarı için idealdir.

Porselen karolar

Bu malzemenin üretiminde aşağıdaki bileşenler kullanılmaktadır:

 • Toprak;
 • mineraller;
 • kuvars;
 • feldispat.

Bu aynı malzemelerin, seramik karoların oluşturulmasında da kullanılmasına rağmen, farklı bir teknoloji kullanılarak üretildiği için porselen ürünler çok daha güvenilirdir. Karo neme karşı dayanıklıdır ve beton teras veya sundurma için bir kaplama malzemesi olarak kullanılabilir. Ancak bu malzemenin yüksek bir maliyete sahip olduğunu düşünmeye değer.

Açıklanan tüm eylemler doğru bir şekilde gerçekleştirilirse, sundurma sadece güvenilir ve dayanıklı bir yapı değil, aynı zamanda evin güzel bir öğesi olacaktır. Daha fazla bilgi için videoyu izlemeye değer.

 • Bir ahşap evin sundurması tasarımı için seçenekler

 • Ahşap sundurma

 • Ahşap evde sundurma aygıtı

 • Ahşap sundurma

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

93 − = 92

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map