Beton sundurma cihazı

Beton sundurma cihazı

Her ev sahibi, birkaç on yıl sürecek güvenilir bir sundurma yapmak istiyor. En güvenilir malzemelerden biri beton. Bir beton ürün hem bir tuğla evine hem de bir tahta eve çok fazla zorluk çekmeden bağlanabilir. Böyle bir sundurmanın yaratılmasına karar vermek için, tarif edilen malzemenin yapılarının avantajlarını dikkate almak gerekir.

Betonun sundurmasının avantajları

Bir beton sundurma inşa etmek, benzer iş tecrübesine sahip olmayan bir kişi bile olabilir. Beton yapılar aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 1. Mukavemet. Diğer yapı malzemelerinin aksine, beton onlarca yıldır hizmet edebilir ve eski halini koruyabilir. Aynı zamanda, inşaatı için gerekli olan malzemeler kabul edilebilir bir maliyete sahiptir.
 2. Yaratılışın sadeliği. Beton bir sundurma yapmak için, makine kiralamaya veya profesyonel araçlara ihtiyaç duymazsınız. Çalışmak için, sadece kalıp için harç, takviye ve ahşap oluşturmak için malzemelere ihtiyacınız var. Beton sundurmanın ayırt edici özelliği, mukavemet artışına katkıda bulunan monolitiğidir.
 3. Görünüşü deneme yeteneği. Betonun sundurmasını bitirmek için ahşap, fayans ve diğer malzemeleri kullanabilirsiniz. Evin sahibi, evin tasarımıyla iyi görünecek herhangi bir malzemeyi seçebilir.

Beton sundurma inşaatı çok az zaman alır, ancak tüm işleri doğru yapmak için bir asistan bulmanız gerekir.

Sundurma tasarımı

Doğru bir beton yapı oluşturmak için, boyutlarını doğru bir şekilde tasarlamanız gerekir. Ayrıca, adım sayısı, onların yüksekliği ve genişliği hesaplanır. Tüm sundurmanın optimal genişliği bir buçuk metrelik bir mesafedir. Sundurma halihazırda ise, iki yetişkin evin girişine yaklaştıklarında dağılmayı zor bulacaktır.

Adımların yüksekliği genellikle 15-20 cm'dir, bu da evde yaşayan insanların ortalama büyümesine bağlıdır. Her bir adımın genişliği 267 cm'den az olmamalıdır, aksi takdirde yetişkin onlar üzerinden geçerken rahatsızlık duyacaktır. Yapının yapısını tanımlayan çizim, gelecekteki yapının tüm unsurlarının boyutlarını içermelidir.

Sundurma yeni bir ahşap ev için yapılmışsa, kapı seviyesinden daha düşük olmalıdır. Bunun nedeni, büzülmeden sonra, kapının tasarlanan yapıdan daha düşük olabileceğidir. Sadece sundurmanın cihazının ayrıntılı olarak tarif edildiği çizim çizildikten sonra, kalıp oluşturmaya başlanabilir.

Çözüm Oluşturma

Betonun sundurması, şerit temeliyle neredeyse aynı şekilde oluşturulur. Çözeltinin kullanımı sırasında, çerçevedeki boşlukları tamamen doldurmasını sağlamak önemlidir. Yapıda boş alanlar varsa, çalışma sırasında deforme olabilir. Çözümü hazırlamak için aşağıdaki bileşenler gereklidir:

 • ezilmiş taş;
 • kum;
 • çimento.

Çözelti 5: 3: 1 oranında karıştırılır. Doğru miktarda beton hesaplamak için, gelecekteki tasarımın hacmini belirlemek gerekir. Karışımı yaratmak için zaman kaybetmemek için hazır beton bir çözüm satın alabilirsiniz. Karıştırma işleminden sonra beton, kürekten akacak şekilde kıvamlı olmalı, ancak birbirinden ayrılmamalıdır.

Takviye olarak, sağlam bir yapı oluşturmak için, inşaattan önce metal çubuk satın almaya değer. Çerçeveyi kendiniz bile sabitleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, her çubuğun yerini doğru bir şekilde hesaplamak ve tel ile sabitlemek yeterlidir.

Sundurma inşaatının aşamaları

Bir beton yapısını oluşturma süreci birkaç aşamaya ayrılır:

 1. Bölgenin işaretlenmesi. Sundurmanın büyüklüğünü belirledikten sonra, bölge kendi elleriyle temizlenir. Bu aşamada, inşaat kalıntılarının temizlenmesine ek olarak, bir kordla ve kalıbın köşelerinin yer alacağı yerlere birkaç mandalla işaretleme yapılır. Ayrıca hazırlık sırasında, sundurmanın yer alacağı alanda tüm bitkiler uzaklaştırılır.
 2. Bir temelin oluşturulması 340 mm derinliğindedir. Toprağı iyice sıkıştırdıktan sonra moloz elle çöker. Katmanın kalınlığı yaklaşık 10 cm olmalıdır.
 3. Kalıp ve takviye montajı. Bu aşamada, iç boyutlarının gelecekteki sundurmanın boyutlarıyla tam olarak eşleşmesi gereken bir ağaçtan bir yapı oluşturulur. Yanal parçalar oluşturulduktan sonra, hafriyatın altına bir takviye çerçevesi monte edilir. Elemanların bağlantısı bir tel yardımı ile manuel olarak yapılabilir. Metal yüzeyinde korozyon meydana gelebileceğinden kaynak çubukları kaynak yapılamaz.

İpucu! Metal iskelet sadece çakıl üzerine değil, tahta mandallara yerleştirilmelidir, böylece beton dökülme işleminden sonra çerçeve tamamen çözelti içinde olmalıdır. Bu, malzeme üzerinde korozyon oluşmasını önler.

İşten sonra, formun kalan elemanları sabitlenir, bundan sonra çerçeve beton dökmek için uygun hale gelir. Sundurmayı inşa ederken, evin temeli ile bağlanması gerekli değildir, çünkü ilkbaharda zemin buz çözme sırasında zarar görebilir.

Harç dökme

Dolgu, sadece çerçeve tamamen oluşturulduktan ve iyi sabitlendikten sonra kendisi tarafından yapılır. Sundurmanın güvenilir ve betonda boşlukları olmadığı için, malzemeyi bir seferde dökmek yararlıdır. Çözeltinin hazırlanmasından sonra dökülür ve düzeltilir.

Malzemede boşluk oluşmadığından emin olmak için, takviye çubukları arasındaki boşluğu delen bir tahta kazık kullanılabilir. Ancak bir inşaat vibratörü kullanmak en iyisidir. Titreşim nedeniyle, kompozisyon kalıp alanı boyunca eşit olarak dağıtılacaktır. Bu yapılmazsa, betonda, bitmiş yapıda çatlaklara yol açacak boşluklar görünebilir.

Dolgu bittikten sonra beton bir filmle kaplanır. Bu aşamada, sadece malzeme tamamen kuruyana kadar beklemek kalır. Üst katmanın tamamen kurumaması gerektiğini hatırlamakta fayda var, çünkü bu durum çatlakların ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Kalıp yaklaşık 5 gün sonra kaldırılır, ancak sonraki ay boyunca mukavemet artışı meydana gelir.

Inşaat ve terbiye seçenekleri

Evi güzelleştirmek istiyorsanız, betondan yapılmış yarı dairesel bir sundurma yapmayı düşünmelisiniz. Bu durumda ahşap kalıp kalıbı olarak kullanılmaz. Ve teneke çarşaflar. Aksi takdirde, inşaat süreci açıklanandan farklı değildir. Kalıpla, farklı bir yapı şekli oluşturabilir ve bunu belirli bir ev için daha uygun hale getirebilirsiniz.

Astar da farklı olabilir. Çoğu zaman bir kaplama malzemesi olarak porselen kumtaşımı kullanılır. Bunun nedeni, dayanıklı olması ve çeşitli tonlarda yapılabilmesidir. Aynı zamanda, deneyiminiz olmasa bile her şeyi kendiniz yapabilirsiniz.

Doğal taş, ahşap veya kompozit malzemeler gibi diğer malzemeleri kullanabilirsiniz. Ama her durumda, sundurmayı bitirmek için çeşitli gerekliliklere dikkat etmeye değer:

 1. Sundurmanın yüzeyi kaygan olmamalıdır. Düzgün bir yüzeye sahip bir malzeme kullanıyorsanız, yağmur sırasında veya buz görünümünde, sundurma etrafında hareket etmek yaralanmaya neden olabilir. Bir evin dekorasyon tarzı ile birleştirilen güzel bir malzemeyi seçmiş olsanız bile, her şeyden önce, onun güvenliğini değerlendirmeye değer.
 2. Aşınma direnci. Sundurmaya bir kaç yıl içerisinde bir önceki görünüşünü kaybetmemiş, sık sık kullanılmayacak ve çizilmeyecek malzemeyi seçmeye değer.
 3. Estetik özellikler En güvenilir malzemeyi belirledikten sonra güzelliğini düşünmelisiniz.

Kaplama malzemesi astarı

Kaplamayı döşemek için inşaatta tecrübeye sahip olmak gerekli değildir. Bunu yapmak için, betonun yüzeyini toz ve kirden temizlemek ve ardından malzemeyi düzeltmek yeterlidir. Fayanslar kullanılırsa, betona bir yapıştırıcı tabakası uygulanır, daha sonra trimin her elemanı yüzeye doğru hafifçe bastırılır. Fayanslar arasında plastik haçlar yığılır, böylece aralarındaki mesafe eşit olur ve her eleman tam olarak geri kalanı üzerinde bulunur.

Yapıştırıcı kuruduktan sonra derzleri bir dolgu macunu ile kaplamak gerekir. Bundan sonra, sundurma kullanıma hazır olacak. Böylece, kendi elleriyle beton bir sundurma inşaatı yaklaşık bir buçuk ay geçirilir. Sundurma tamamlanmış bir görünüm vermek için, bunun üzerinde bir vizör kurmak için gereklidir.

Farklı stilleri

Sundurmanın nasıl tasarlanacağı hakkında, hangi malzemelerin gerekli olacağını bilmek için önceden tasarım aşamasında düşünmeye değer. Genellikle, ev sahipleri aşağıdaki stillerden birini seçer:

 1. Klasik. Sundurma bitirmek için bu stili seçerken, fayans veya ahşap kullanılır. Bu durumda sundurma çit yuvarlak tırabzanlar ile yapılır ve gölgelik bir gable tarafından oluşturulur.
 2. Sundurma ve veranda. Benzer yapılar teraslara benzemektedir ve dükkan, masa ve sandalyeler üzerinde geniş bir alana sahiptir.
 3. "Kale" tarzında. Sundurma bir taşla tamamlandı ve çok büyük görünüyor. Bu durumda dekoratif elemanlar, meşaleler ve metal kafesler şeklinde lambalardır.
 4. Eski Rus tarzı. Finisaj malzemesi esas olarak ahşaptır. Adım oluşturmak için, örneğin, boyuna kesilmiş günlükleri kullanabilirsiniz. Eski Rus tarzında sundurmanın bir özelliği de ağır desteklerin ve yapının genişliğinin varlığı.
 5. Fransız stili Bu tarzda sundurmada ahşap mobilyalar yer alır ve çiçekler dekoratif saksılarda asılıdır.
 6. Avrupa tarzı Bu tasarım ile yapının kendine özgü özelliği, kısıtlanmış hatlarda ve yapının küçük bir yüksekliğindedir. Fayans için kiremit veya taş kullanılır.

Herhangi bir stil seçerken, sundurmayı profesyonel el aletleri olmadan kendi ellerinizle dekore edebilirsiniz. Ancak bu, ancak yapımcı, tanımlanan tüm kurallara ve yapının ereksiyon sırasına tam olarak uyuyorsa doğrudur.

 • Beton ile bir sundurma nasıl dökülür

 • Bir ahşap evin sundurması tasarımı için seçenekler

 • Ahşap sundurma

 • Ahşap evde sundurma aygıtı

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

8 + 2 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map