Betonun sundurması

Betonun sundurması, betondan (beton bloklar, genişletilmiş kil bloklar, gaz beton bloklar) oluşan bina girişinin önünde özel bir harici ek binadır. Bu, herhangi bir konut binasının önemli bir unsuru olup, bir kişinin zemin seviyesinden tepenin biraz üstünde yer alan evin zemin seviyesine kadar kolay ve rahat bir şekilde hareket etmesini kolaylaştırmaktadır.

Bir beton sundurma görüntüsü bir fotoğrafla temsil edilir

Evin tabanı zemine sahip olamayacağından, basamaklar sundurmaya ayrılmazdır. Evin giriş kapısından önce, en az iki kişinin kolaylıkla barınabileceği özel bir platform bulunmalıdır (eve girip çıkarak). Yapıyı bitirmek için kaldırım taşları kullanabilirsiniz. Üstünde yağmurdan ve kardan koruyacak özel bir kanopi inşa edebilirsiniz.

Fotoğrafta bir gölgelik ile hazır çalışma örneği tasvir edilmiştir

Tasarım özellikleri

Betondan yapılmış sundurmanın ana özelliği, beton temelinde, hemen hemen her karmaşıklığın (sadece standart düzlemsel değil, aynı zamanda eğrisel, yuvarlak) adımlarının dökülmesidir. Ayrıca terbiye için farklı malzemeler kullanabilirsiniz (farklı tiplerde döşeme taşları).

Genellikle sundurma genişletilmiş kil bloklar, köpük blokları, cüruf bloklarından oluşur.

Betonun sundurması, birbirini izleyen aşamalardan oluşan oldukça zahmetli bir süreç olan monolitik, dayanıklı, güvenilir ve evrensel bir yapıdır.

Betondan yapılmış bir sundurmanın dikme aşamaları

Gelecekteki inşaat, arazi çalışmaları, dökümü, inşaatın bitirilmesi - beton sundurma dikmesinin aşamaları hesaplanması ve hazırlanması.

Hesaplamalar ve tasarım tasarımı

İdeal olarak gelecekteki evin tasarımının başlangıcında özel bir evin verandasını döşeyin ve evin altındaki bodrum inşaatı sırasında yapıyı doldurun. Evin çoktan inşa edilmiş olması ve yapım aşamasında sundurmanın yapılmaması durumunda, uygun şekilde ve özel bir zorluk olmaksızın eve ve daha sonra eklenebilir.

önemli! Sundurmanın evin montajından sonra takılması durumunda, uzmanlar beton sundurma tabanını binanın temeline sıkıca bağlamayı önermezler.

Bunun nedeni, bu yapıların, zahmetsiz bir ağırlık, farklı yükler, farklı büzülme, bunun sonucu olarak, toprağın güçlü bir şekilde çökmesiyle karakterize olmasından kaynaklanmaktadır - yapı, dikişte deforme olabilir veya çatlayabilir.

Tasarım yaparken izlenecek öneriler:

 • Yangın emniyeti kurallarına göre, beton sundurma (oyun alanı) üst kısmı giriş kapısının eşiğinden 5 cm daha düşük olmalıdır.
 • Buna göre, ergonomi ve kullanımda konfor, adımların derinliği 30 cm'ye eşit, yüksekliği 12 cm'den 18 cm'ye kadar olmalıdır.
 • Beton sundurma yüksekliği 50 cm'yi aşmazsa ve genişliği 1,5 m'yi geçmezse - korkuluk monte edilemez
 • Korkuluk ihtiyacı olduğunda, parapetin optimal yüksekliği 70 cm'den 120 cm'ye kadardır.
 • Herhangi bir beton sundurmanın ana unsurları özel bir üst platform, bu sitenin merdiveni
 • Site herhangi bir boyutta olabilir (çok küçükten tam teşekküllü bir terasa)
 • Saha derinliği sınırlıdır: Bu parametre giriş kapılarının genişliğinin en az 1,5 parametresi olmalıdır.
önemli! Uzmanların önerilerine göre merdiveni en uygun genişlik 60 cm (1 kişi için), aynı anda iki kişinin rahat geçişi için - adımların genişliği 80 cm ila 120 cm arasında değişiyor.

Konfor için, eşlenmemiş adım sayısı

Evin yakınındaki giriş boşluğuna ve giriş kapısına bağlı olarak, sundurmanın hangi betondan yapıldığının belirlenmesi (aşamalar ile ilgili olarak, bir daire içinde dik kenarlarda, basamaklar oluşturulabilmektedir)

Monolitik beton bir sundurmanın yapımında herhangi bir eksiklikten kaçınmak için öncelikle evin planını transfer etmek ve tüm boyutlarını dikkate alarak gelecekteki sundurmanın bir diyagramını çizmek gerekir.

Arazi çalışmaları

Beton bir sundurmanın yapılmasından önce arazi çalışmaları yürütülmektedir. Taşlar, enkaz inşaatı için tahsis edilen alanı temizledi. Daha önce çizilen çizimler temizlenen araziye aktarılır. Gelecekteki binanın çevresi mandal ile işaretlenmiştir. Özel bir taban oluğu (20 cm ila 30 cm arasında sığ derinlik veya 50 cm ila 70 cm arasında ortalama derinlik) yapılır.

Fotoğrafta hazırlayıcı kaba çalışmalar tasvir edilmiştir

Beton sundurma dökme

Temelden döküldükten sonra, toprağın üst tabakası topraktan çıkarılır, gerekli derinlikte bir çukur kazılır ve inşaat alanının çevresi bir daire içinde 10 cm eklenir.

Kazı yapımı

Tabanın tabanı - çukur (çukur), 20-30 cm'lik bir kum tabakası olan, orta büyüklükte kırma taştan 10-30 cm'lik bir tabakanın yardımı ile sıkıştırılmıştır. Son katman sulanır ve sıkıştırılır. Bu moloz ve kum yastığı betonu yeraltı sularının zararlı etkilerinden ve agresif toprak etkisinden korur. Yastık, çatı malzemesi veya geotekstilden yapılmış bir su yalıtım tabakası ile kaplıdır.

Sundurma altında kazı yapımının fotoğrafı gösterir

önemli! Tüm temel çukurunun alanı için entegre su yalıtım malzemesi yeterli değilse, bu malzemenin derzleri 10-15 cm örtüşmelidir.

Kalıp Yapımı

Kalıbın temeli, 15 mm kalınlığında ya da özel emprenye edilmiş kontrplak şeklinde bir tahta olabilir. Sundurmanın yan kısımları, kartondan yapılmış bir numune temelinde inşa edilmiştir, daha sonra birkaç levhalar devrilmiştir. Bir örnek ahşap bir kalkana aktarılır, basamaklar kesilir. Bitmiş yan parçalar, kazı alanının tabanında birbirine paralel olarak monte edilir. Kalıbın yan kısımlarının dışında mandallarla sabitlenir ve geometri boyutlarının ve çürümesinin ortadan kaldırılması için, ağır bir beton çözeltiyle taşırken özel desteklerle daha da güçlendirilir. Kenarların doğru dikey konumu, özel bir bina seviyesi ile kontrol edilir. Dahası, jumperların yardımıyla, çeşitli yerlerde bulunan yan parçalar birlikte çekilir.

Yan elemanların kalıbındaki montaj tamamlandıktan sonra, adımların dış sınırlamaları kesiklere sabitlenir. Sınırlayıcı olarak, kenar tipi bir tahta kullanılır (adımın yüksekliği ve levhalar eşit olmalıdır).

önemli! Gelecek sundurma için yarı çemberin şekli seçildiyse, üzerine dökmeden önce şematik daireler şempanze çizilir, daha sonra her 20-30 cm'de toprağa eşlenmiş kazıklar (takviye) sokulur.

Kazıklar arasında kalıplanmış şeritler (plastik) bulunur. Şeritlerin yüksekliğinin parametresi, adımların yükseklik parametresine eşit olmalıdır.

Fotoğrafın içinde tasvir

Takviye prosedürü

Stabilite için, beton yapının mukavemeti takviye gövdesine uygundur. Bu bağlamda, sadece donatıyı çizmek değil, tam teşekküllü bir metal yapı inşa etmek de gereklidir. Gelecekteki beton sundurma, 8 mm'den 10 mm'ye kadar bir kesite sahip olan, yağ lekelerinden arındırılmış, özel nervürlü çubuklarla güçlendirilmiştir.

önemli! 10 cm x 10 cm - 20 cm x 20 cm - optimal hücre parametreleri.

Manuel olarak tel yardımı ile takviye bağlanır. Eğer çukurun alt kısmından ve adımın üst kısmından 20 cm'ye kadar yükseklik parametresi, alt basamak için 1 kat yapılır. 20 cm'yi aştığı zaman, 2 yatay seviyeden bir yapı inşa edilir. Takviye gövdesi her tarafa 5 cm beton dökümü ile dökülür. Bu bağlamda, donatıyı monte etmeden önce, kazının dibine özel çakıl taşları (stantlar) döşenmelidir.

Açıkça takviye prosedürü bir fotoğraf sağlar

Betonlama prosedürü

Gelecekte beton sundurmanın sürekli olarak mekanik yüklerden, karmaşık çevresel koşullardan etkileneceğine dikkat edilmelidir: topraktaki gevşeklik, yeraltı suları asit katışkıları, alkaliler, sıcaklık değişimleri. Bu olumsuz koşullara dayanabilmesi için beton harcı özel bir bileşime sahip olmalıdır: çimento-kum-çakıl, sırasıyla 1 saat - 2.2 saat - 3 saat, çözelti küreklerle mükemmel bir şekilde karıştırılmalıdır, ancak en iyisi beton mikser ile karıştırılmalıdır.

Görsel olarak, betonlama prosedürü fotoğrafta gösterilmiştir

Soğuk köprünün, dikişlerin oluşumunu önlemek için, sundurmayı bir kerede somut bir çözelti ile doldurmak gerekir. Kalıpları beton bir çözelti ile doldurduktan sonra, boşlukların oluşmasını önlemek için, tüm karışımı bir vana ile sık sık delinerek, hava açığa çıkar.

Bir hafta sonra, beton tamamen gerekli yerde kalır, donar, kalıp çıkarılır. Temeller, zemin, toprak, ruberoid kullanımı ile suya batırılır ve sonrasında toprağa geri doldurulur.

dekorasyon

4 hafta sonra, beton tamamen donmuş, güç kazanmıştır. Bu aşamada beton sundurmayı bitirmeye başlarlar. Yaz aylarında, sıcak havalarda, monolitik beton her gün su ile nemlendirilmiş polietilen film ile kaplanmalıdır.

Tasarım tercihlerine bağlı olarak, kaplama malzemesinin seçimi belirlenir. Bunun için, sadece güzel bir şekilde sımsıkı sarılmış farklı bir kaldırım taşları seçebilirsiniz.

Görsel olarak, son işlem prosedürü fotoğrafta tasvir edilir

Böylece betondan yapılmış bir sundurma, bir insanın avludan küçük bir tepede bulunan bir eve rahat hareketini kolaylaştıran bazı boyutlardaki platformlardan oluşan bir yapıdır. Sundurma mazhet çeşitli malzemelerden inşa edilecek, ancak beton en güvenilir, dayanıklı biridir. Ayrıca beton bloklar, genişletilmiş kil bloklar, cüruf blokları, köpük bloklardan da yapılabilir.

Hazır beton bir sundurma resimli bir görüntü bir fotoğraf sunar

Betonun sundurması hakkında daha fazla bilgi için videoya bakın

 • Betonun sundurmasını yapmak

 • Günlükleri ile sundurma

 • Beton sundurma cihazı

 • Beton ile bir sundurma nasıl dökülür