Ferforje Sundurma

Ferforje Sundurma

Dövme sundurma - herhangi bir evin inşaatının ayrılmaz ve önemli bir unsuru. Böyle bir bileşen, evin tüm cephesine asil bir görünüm verir - bu bir ülke malikânesi, sağlam bir firmanın veya bir idari kurumun ofisi olsun.

Klasik ahşap, tuğla ve beton çeşitleri ile kıyaslandığında, metal elemanlardan yapılmış açık işlenmiş sundurma daha rafine ve estetik görünüyor. Bireysel ustalar, gerçek sanat eserlerini canlandırarak, yoldan geçenlerin hayranlık uyandırıcı bakışlarını çekerek metalden yaratabiliyorlar. Bu sanat eserlerinden bazıları fotoğrafta sunulmuştur.

Artıları ve Eksileri

Evin demirden dövülmüş giriş panelleri ile süslenmesinin çeşidi, bir takım olumlu yanlara sahiptir. Bu öncelikle:

 • Teklik. Her dövme sundurma evin bireysel özelliklerini dikkate alarak üretildiğinden, hemen hemen her böyle bir inşaatın kendi bireysel yüzü vardır.
 • Dövme sundurma işleminin dayanıklılığı. Metalden dövülmüş ve boya ile kaplanmış dekoratif elemanlar, sıcaklık değişimlerinden, nemdeki ani değişikliklerden veya çevrenin diğer agresif faktörlerinden korkmazlar.
 • Sundurmanın dekoratif tasarımı için çeşitli seçeneklerin en geniş seçimi. Dövme ürünler klasik tarzda süslemeden moderne kadar her tarzda yapılabilir.

Aşağıda geleneksel tarzda icra edilen klasik bir çiçek süsü vardır.

Fotoğraf: klasik bitkisel tarzı. Rönesans dönemine kadar uzanır, ancak Barok ve İmparatorluk üsluplarının egemenliği döneminde özellikle popülerdir (17. - 19. yüzyıllar).

Tasarım özellikleri

Metal çivili detaylar kullanarak giriş panelleri ile donatılmış evler, geleneksel bir sundurma ile evlerden daha sağlam ve pahalı görünüyor. Dövme sundurma birkaç ana bölümden oluşur:

 1. Üst platform
 2. korkuluk
 3. merdiven
 4. güneşlik

Bu bileşenleri üretmek için seçenekler ve bunları birleştirmenin yolları çok farklı olabilir. Sundurma tamamen yontulmuş demir parçalardan yapılabilir. Ancak, bu formda son derece nadirdir. Temel olarak, bu, böyle bir inşaatın yüksek maliyeti ve üretimi için önemli işçilik maliyetlerinden kaynaklanmaktadır. Çoğu durumda, dövme elemanlardan ve diğer malzemelerden yapılmış parçalardan daha estetik bir görünüm sundurması. Fotoğraf, kavisli demir parmaklıkların ve tuğlaların başarılı bir kombinasyonunu göstermektedir.

güneşlik

Daha fazla işlevsellik için, evlere girişler bir kanopi ile donatılmıştır. Dövme demir sundurma için bu tür koruyucu siperlikler çoğunlukla polikarbonattan yapılır. Yapısal olarak, gerçek kanopi ve desteklerden oluşurlar.

Bir destek metal veya daha nadir olarak tuğla sütunlar olarak hareket edebilir. Kanopinin bir başka varyantı, duvara tutturulmuş dekoratif elemanlar üzerinde destek ile gerçekleştirildiğinde gerçekleşir. Fotoğraf, polikarbonattan yapılmış ve evin duvarına sabitlenmiş bükümlü yapılara dayanan dekoratif koruyucu bir siperliği göstermektedir.

Merdiven yapmak

adımlar

Dövme sundurmanın merdivenleri doğrudan çok çeşitli malzemelerden yapılabilir. Yani, bugün en yaygın varyant somut bir taban biçimindedir. Fotoğraf, dekoratif taş karolarla kaplı, gölgelikli bir merdivenin somut basamaklarını göstermektedir.

Ancak, merdivenin basamakları, korkuluk gibi demirden dövülebilir. Ancak, bu versiyonda çok fonksiyonel değildirler. Her şeyden önce, bu metal adımın oldukça travmatik olduğu gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Özellikle bu kusur, kış aylarında buz veya karla kaplı olduğu zaman ortaya çıkar. Ayrıca, dövme sahnesi yeterince kaygan ve yağmur sırasında olur. Bu nedenle, dövme sundurmanın basamakları hemen hemen her zaman ahşaptan, dekoratif kaldırım taşlarından veya beton karolardan yapılmıştır. Aşağıda metalden dövülmüş ve laklı ahşapla kaplanmış basamakların bir fotoğrafı yer almaktadır.

Sundurma merdivenlerinde ahşap veya taş (beton) basamaklarını monte etme teknolojisi oldukça basittir. Cıvata veya metal vida kullanarak sundurmanın demir tabanına ahşap basamaklar eklenebilir. Aynı zamanda cıvata bağlantısı, ağaçta önceden açılmış deliklerde, "vpotayda" yapılır - böylece cıvatanın başı, adımın yüzeyinin üzerine çıkmaz. Metal bir tabana vidalarla bir ahşap basamak takılırsa, bu genellikle alt, iç kısımdan yapılır - metalde açılan deliklerden. Fotoğraf, ahşap bir adımı metal bir tabana sabitlemek için olası yöntemleri göstermektedir.

Sundurmanın metal tabanı için bir adım olarak, özel bir taş levha da kullanılabilir. Kurmak için sahnenin özel bir tasarımını gerektirir - en sık köşelerden içeriye doğru yerleştirilir, raflar içeriye doğru yerleştirilir.

Adım altında baz

Merdivenin destekleyici bir yapısı olarak, bir kanal veya bir I-kirişten yapılmış bir şiş kullanılabilir (merdivenin artan bir yüke sahip olması durumunda). Kosurun bir ucu genellikle yerde bir temel (beton temel, tuğla veya metal direkler) ve diğeri de duvar veya üst sundurma alanındadır. Bununla birlikte, eğer dövme sundurma herhangi bir tuhaf şekle sahipse - kavisli, açılı veya tasarım evin yakınında büyük bir üst platform sağlarsa, taban olarak direklerin kullanılması gerekecektir. Aşağıda dekoratif dövme elemanlarla süslenmiş metal direklerle desteklenen kavisli bir dövme sundurmanın bir çeşidi bulunmaktadır.

Ek olarak, dövme sundurmanın sütunları diğer malzemeden yapılabilir - tuğla, beton, taş. Bu durumda, üst kısımda son aşamada, metal tabanın kaynak yardımı ile direklere sabitlenmesi durumunda ipoteklerin monte edilmesi gerekmektedir. Kurulum vida bağlantıları kullanılarak yapılırsa, direklere bir ankraj yerleştirilir.

korkuluk

Korkuluk evin dövme demir sundurma ana dekoratif parçasıdır. Kural olarak, ustaların tüm dekoratif ve sanatsal lezzetlerinin% 90'ına varan oranda yoğunlaşmıştır. Ferforje korkulukların üretiminde hayal gücünün genişliği hiçbir şeyle sınırlı değildir.

Bu tür korkulu korkuluklar, çok karmaşık ve özgün tasarımlar, birçok modern evin giriş gruplarını süslemektedir.

Kendi elleriyle sundurma yapmak

Kendiniz, elbette bir demirci ustası olmadıkça, sahte bir sundurma gibi son derece sanatsal bir çalışma yapmak oldukça zordur. En iyi çıkış, profesyoneller için ev için sahte bir sundurma sipariş etmektir. Ayrıca ferforje malzemeden hazır metal parçalar da mevcuttur. Bu tür hazır parçalardan, ihtiyacınız olan dövme sundurma, cıvata, kaynak veya perçinle iş parçalarının tutturulması oldukça mümkündür.

Aynı dövme takıların üretimi, sıcak ve soğuk dövme olmak üzere iki ana yöntemle mümkündür. İlk durumda, metal, sertliğini kaybettiği ve plastikleştiği bir duruma kadar ısıtır. Bu prosedür, özel olarak eğitilmiş ustalar - demirciler tarafından özel donanımlı demircilerde gerçekleştirilmektedir. Basit takı yapmak için bir alternatif olarak metal bir otojen kesici veya elektrikli kaynak makinesi ile ısıtma.

Modern alternatifler arasında soğuk dövme teknolojisi var. Böyle bir prosedür özel bir makine yardımıyla gerçekleştirilir ve evde kendi elleriyle yapılabilir. Aşağıdaki fotoğraf, soğuk dövme metali için bir makineyi göstermektedir.

Böyle basit bir cihaz yardımı ile, bir dövme sundurma için bir metal çubuk veya şeritten oldukça karmaşık dekoratif yapılar üretmek mümkündür. Başlıca avantajları arasında, çalışmanın basitliği ve çalışanın beceri seviyesine olan düşük gereksinimler vardır.

Video, dantel süslemelerini yapma sürecini göstermektedir.

 • Eviniz için Porch: fotoğraf galerisi

 • Kendi elleriyle evine sundurma: tasarımlar, çizimler

 • Kendi ellerinizle eve sundurma yapmak

 • Kendi elleriyle evine sundurma

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

+ 15 = 20

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map