Garaj için plakanın doldurulması

Garaj için plakanın doldurulması

Özel araçların sayısındaki artışla birlikte, amatör barındırma hız kazanıyor ve çoğu sürücü, nakliye depolama için ucuz ve aynı zamanda çok sağlam bir kutu inşa etmeye çalışıyor. Makinenin ve yapının toprak çökmesi ile ilgili olası sorunlardan uzak tutulması ve toprağın arazideki doğası hakkında tam bir bilgi eksikliği göz önüne alındığında, çoğu durumda bir karar verilir - en iyi temel, garaj için yekpare bir levha olacaktır.

Garajın altına bir levha dökmek için bir kazı hazırlanması

Teknolojik olarak, bir garajın inşası için bir beton döşeme temelinin hazırlanması ve üretilmesi, sığ bir temelin düzenlenmesinden farklı değildir, fark sadece çalışma kapsamındadır:

 • Gelecek plakanın kesin konumu şantiyede işaretlenmiş, planlama çalışmaları yapılmış, toprak ve toprak 40-50 cm derinliğe çıkarılmıştır;
 • Birkaç katman kum-çakıl karışımı yastığı serilir ve yuvarlanır, film, yalıtım ve su yalıtımı döşenir;
 • Yüklü kalıp, iki kat bar takviye koydu, alt tabaka su yalıtımdan 3-4 cm uzaklıkta, üst - plakanın son üst yüzeyinden 3 5 cm.
İpucu! Garaj duvarlarının nasıl ve hangi malzemeden ayrılacağına bakılmaksızın, duvardaki çubuklar veya duvarların dökümünde daha fazla bandaj sağlamak için takviyenin levha tabanından dikey bıyık biçiminde bırakılması mantıklıdır.

Böylece, garaj kutusunu güçlendirmek için plakanın aşırı sertliğini etkili bir şekilde kullanmak mümkündür. Armatürlerin garaj duvarlarında istiflenmesi, tüm yapıyı daha güçlü ve daha sağlam hale getirecektir. Eğer tavan bir kalıp dökümü şeklinde planlanmışsa, takviye sadece garaj duvarlarını güçlendirecektir ve muhtemelen takviye kayışının imalatında ihtiyaç olmayacaktır.

İlk önce donatının alt tabakasını döşeyin ve sarın. "Kurbağalar" veya standart bardaklar döşendikten sonra ikinci katın takviyesini takın. Çubukları örmek ve kaynak yapmamak gerekir. Uzmanların çoğu, yumuşak bir tel ile örme yapılmasını tavsiye eder, bu da önerileri motive eder, böylece armatür üzerindeki koruyucu tabaka ihlal edilmez. Gerçekte, telle örme, güçlü ve aynı anda hareket edebilen bir takviye iskeletinin elde edilmesine izin verir. kalıp parçaları vardiya ve katılaşma bodrum garaj ligasyonu çubukları eşitlemek ve betonda gerilmeler telafi izin sırasında yok doldurarak sürecinde.

Kendi elleriyle garajın altında soba nasıl doldurulur

Yazılım paketleri kullanılarak yapılan standart mukavemet hesaplaması, 120 mm'lik tek katlı bir garajın kurulması için bir katı levhanın kalınlığının en uygun değerini vermektedir. Garaj kutusunun 6x4 m boyutlarında olması için yaklaşık 3 metreküp beton çözüm olacak.

Gerçekte, döşeme tabanının kalınlığı hesaplanan değerden biraz daha yüksek seçilmiştir:

 • Her şeyden önce Garajın zemini, zemin seviyesinin üzerinde, en az 10 cm yükseltmek için bir istek var, çoğu zaman özel garajda sallanan bir garaj kapısı kullanıyor. Bu nedenle, kışın bile girişin önünde bir miktar buz ve kar ile kapının normal bir açılmasını sağlamak için bir boşluk gerekir;
 • İkinci olarak, eriyik ve yağmur suyu, oblik duşlarla bile garaja girmemelidir;
 • Üçüncü olarak, yüksek bir ocak, garajın öngörülemeyen durumlarda bile normal bir şekilde kullanılmasını garanti eder, örneğin, vakfın bir kısmının çökmesi veya odaya girmeden önce zeminin delinmesi gibi.
Önemli! Son nokta, özel bir önem taşımaktadır ve bir garaj tasarımını tasarlarken daha fazla dikkat gerektirmektedir, ancak çoğu sürücü tehlike nedeniyle ihmal edilmekte ve kapıların açılmasıyla ilgili bir takım problemler almaktadır.

Garaj temelinin altındaki bir döşeme tabanı ile betonun bir adımda doldurulması tavsiye edilir, eğer mikserdeki beton çözeltisinin hacmi yeterli değilse, dökme işlemi 3 saatten fazla olmamak kaydıyla bir farkla yapılmalıdır.

Döküldükten sonra, beton çözeltisinin yüzeyini ütüleme aleti ile dengelemek gerekir. Böylece çok düzgün ve sağlam bir temel elde edilir.

Garaj altında bodrum şeklini optimize etmek için yöntemler

Levhanın kalınlığı 120 mm'dir, mukavemet için yeterlidir, ancak yüksek bir temel oluşturmak için yeterli değildir. Taban seviyesini yükseltmek için yarım metrelik bir temeli doldurmak pahalı ve anlamsızdır. 0,5 m'lik bir döşeme için en az 12 küp beton veya 26-30 bin ruble ek maliyet gerekli olacaktır. Bu nedenle, genellikle vakfın olağandışı bir temeline başvurmak - sektörel.

Böyle bir plakanın yapısı, üzerine tam teşekküllü ince bir monolitik kütlenin döküldüğü bir sığ temelin birkaç paralel şeridi ile karşılaştırılabilir. Takviye düzeni standart versiyondan farklı değildir.

Böyle bir temeli monte etme teknolojisi aşağıdaki sıra ile gerçekleştirilir. garaj ve ilmek sonları içinde çevre boyunca 50 cm derinlik siper. döngü, en az iki uzunlamasına bir ve bir enine şeritler temel melkozaglublennogo içinde. Kumlu minder, su yalıtımı, EPS var. Bantlar arasındaki boşluk dikkatlice sıkıştırılmış ve zımparalanmış, ardından su yalıtımı ve yalıtımı döşenmiştir. Şeritler, iki çubuğun alt ve üst kısımlarında takviye edilmiştir. Monolitik döşeme tek katmanda kendi takviye çerçevesine sahiptir.

kalıp ve MZLF yaklaşık 20 cm'lik bir yüksekliğe kadar yerden yükselecek genel pasta tabağı kurduktan sonra. yüksek ise elde edilen bu çok ince döküm kütüğün de, bağlı koydu tabaka Epps'in için yerden yükseltilmiş. Sonuç, sertleştirici nervürlerle güçlendirilmiş ince bir monolitik garaj temeli.

Temel plakanın herhangi bir çeşidini sadece bir hacim mikser ile bir oturma yerine dökün. Beton çözeltinin tahmini versiyonu, KAMAZ'a dayalı bir beton mikseri standart yüküne karşılık gelen yaklaşık 5 küp gerektirir.

Garaj altındaki monolitik bodrum kat özellikleri

Levhanın ana ve ana olumlu özelliği, bir temel turtanın düzgün bir şekilde oluşturulması durumunda, zayıf ve ıslak topraklarda bile, monolit çimento ve gazlı beton bloklardan yapılmış olsa bile tüm garaj kutusunu güçlendirmektir. Buna ek olarak, garaj bir konut binası değil, daha çok, sadece bir araç, araçlar, yedek parçalar ve gereksiz çöp için bir depolama yeridir.

Garajın altındaki soba, apartmanın bodrum katından farklıdır.

Garajın altındaki soba, bir konut binasının kurulmasından daha ağır şartlar altında çalışmaktadır, nadiren ısıtılmaktadır. Belirli kullanım nedeniyle, bir dizi ek şart ortaya çıkar:

 1. Genellikle garaj alanı ısıtılmamaktadır, buna göre, bir katı plaka temel olarak iç ısı ile ısıtılmaktadır. Bu nedenle, bir binanın bir kutusu garaj kooperatif binalarının yakın bir sırasındaki duvara bir duvara mal olmazsa, döşeme temelinin tamamen yalıtılması gerekir;
 2. Monolitik bir levhaya genellikle yüzen bir levha denir, ancak bu, döşeme temelinin her koşulda sorunsuz bir şekilde ayakta durabildiği anlamına gelmez. Ağır bir tuğla kutulu ev koşullarında mükemmel çalışır, ancak toprağın ve yüksek yeraltı suyunun güçlü bir şekilde delinmesi nedeniyle hafif bir garajın ağırlığının altına düşebilir;
 3. Tuhaf bir şekilde kulağa hoş geliyor, ancak döşeme düzenlemesi ile sadece beton harcı ile takviye ile kalıp kalıbı doldurup dünyadaki en iyi temeli elde edemezsiniz. Garajın ön duvarının altındaki temel plakanın altındaki kapılar ve diğer bölümler üzerindeki yük, esas olarak eşit olmayan çalışma koşulları nedeniyle farklıdır.
Bilgi için! Vakfın kurulmasındaki en belirsiz baskı faktörlerinden biri de garajda depolanan taşımacılıktır. Aracın geldiği sırada, duvarın önündeki basınç bir seferde ve aynı anda neredeyse iki kat artar.

Neden plakanın ön kenarını garajın altında güçlendirmek gerekiyor?

Garaj temel plakası, standart versiyonda, takviye edici bantlar ve takviyeler olmadan yapılırsa, arabadan gelen yük, bir milimetrenin küçük, hatta bazen bir kısmına, tabanın sapmasına neden olabilir. Uygun şekilde takviyeli 100-120 mm'lik bir levhanın mukavemeti kırılmadan deformasyona dayanacak kadar yeterli olacaktır.

Ana tehlike bu değil. Hava yastığı doğru kirli killi kum, kırılmış veya sıkıştırma teknolojisi, gelişmiş sıkıştırma ve yastık ve sonunda, küçük bir boşluk plakası altında oluşturulur neden tabanın ön kenarının periyodik sapmalarını kullanılarak levha temel altında düzenlenmesi durumunda. Zamanla, yağışlı mevsim boyunca, boşluk su ile doldurulacak ve buzun oluşmasından sonra, oluşan buz nedeniyle, taban plakasını kaldırmaya başlayacaktır.

Bilgi için! Böyle bir sorunun ilk işareti, sıvadaki çatlağın ve garaj kapılarının zayıf kapanmasının ortaya çıkması olacaktır.

Eğer önlem almazsanız, ince ve esnek bir plaka, tam teşekküllü çatlakların ortaya çıkmasına kadar garaj duvarlarını "kırmaya" devam edecektir. Bu durumda, garajın temelini dökerken döşeme tabanından salınan armatür çok faydalıdır.

Plaka korumanın ana koşulu etkili drenaj ve uygun kör bölge

Nadiren su yalıtımı yüklemesinden kazılan toprak yüzeyinin altında bir garaj inşaatı için alanı katı kaya böylece tahrik ve plaka, bir çukurda dökülebilir. Daha yaygın tersi -, kil büyük miktarda almak zorunda çakıl, geotekstil koydu kum tabakası dökün ve ancak o zaman beton döküm. Bu durumda, kum yastığının döşenmesinden önce, delikli borulardan dallı bir drenaj sistemi yapılmalıdır.

Asgari olarak, plakanın ön kısmının altında ve garajın girişindeki beton alanının altında iki boru döşenmelidir. Bu durumda yeraltı suyunu ve yüzey suyunun etkili bir şekilde giderilmesi ve şişme riskinden tamamen kaçınılması genellikle mümkündür.

Sonuç

Etkili bir drenaj sistemi, 25 cm kalınlığa kadar güçlendirilmiş temel plakaları kırma kabiliyetine sahip toprak kirlerin deformasyonları ve tahrip edilmesiyle ilgili problemlerin% 99'unu önler. Tankta toplanan su, örneğin araba yıkamak için ev ihtiyaçları için çok yararlı olabilir.

 • Şerit temeli için zemin kaplaması

 • Köpük bloklardan yapılmış bir ev için bant yığınının temeli

 • Zemin + videoda ince sıyrılmış şerit temeli

 • Çerçeve evinin altında ince sıyrılmış şerit temeli

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

36 − 30 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map