Kendi elleriyle sabit barbekü

Kendi elleriyle sabit barbekü

Bahar geliyor ve ilk sıcak günlerin başlangıcında, daha fazla insan banliyö bölgesinin temiz havada dinlenmek isteyen, şehrin yakın dairelerini terk ediyor. Bazılarında, doğadaki rekreasyon bahçedeki çalışmalarla, diğerleri nehirde balık avlama ile ilişkilidir, ancak her ikisi de kömürde pişirilen etin lezzetli lezzeti olmadan onu temsil etmemektedir.

Modern bir meyhaneyi hayal etmek imkansız olan, yakın arkadaşların gürültülü bir şirketini, mangalın yanında toplamaktan daha iyi ne olabilirdi. Sabit bir mangal yapmak için, sobaya yardım etmek zorunda değilsiniz - karmaşık bir tuğla yapımı kendi başınıza yapmakla mümkün.

Sabit mangal nerede kurulur

Yer seçimi önemli bir aşamadır. Barbekü cihazı evin içine monte edilmesine izin verir, ancak güvenlik ve uygunluk nedenlerinden ötürü arsa üzerinde daha iyi bir şekilde yapılabilir. Sabit mangallar başka bir yere taşınamazlar, bu nedenle kurulum alanı, yapının kullanımı uygun olacak şekilde seçilmeli ve banliyö alanının genel görünümüne uymalıdır. Mangalın şekli, boyutları ve yakacak odunun depolanması için nişlerin varlığı doğrudan seçilen yere bağlıdır. Tüm bu tasarım özellikleri çizimde gösterilmelidir.

Mangalın kurulum yeri için ana şartlar:

 1. İnşaat için ayrılan yer düz olmalıdır. Önceden ayarlanmış bir refrakter tuğla tabanına veya gazeboya yakın betona bir mangal inşa etmek daha iyidir.
 2. Duman, tatilcileri ve komşularını etkileyebilir, bu yüzden rüzgarın yönünü hesaba katmanız gerekir. Sigara içmek ve sitenin etrafına yayılmadığı için, bir baca yapmak daha iyidir.
 3. Maksimum rahatlık için yer, mangalın hem eve hem de dinlenme yerine yakın mesafede olacak şekilde seçilmelidir.

Sabit mangal - bu şiş kebap pişirmek için basit bir tuğla kutu. Tasarımda, bir ızgara için rafların yapılabildiği bir baca var. Daha karmaşık bir cihaz, ek çalışma yüzeyleri, bir fırın ve bir sigarahane gerektirir. Böyle bir mangalda aynı anda çok sayıda yemek pişirebilirsiniz. Kurulum alanına su getiriyorsanız, yıkama işlemi barbekünün çalışmasını çok daha kolay hale getirecektir. Fotoğrafta, tüm olanaklarla sabit bir barbekü örneği gösterilmektedir.

Bir hangar için sabit bir barbekünün en basit düzenlemesi, şişlerin ve metal ızgaraların yapıldığı bir temel ve üç tuğla duvardan oluşur. Ancak bu çok az insanın durması - yapıların işleyiş sürecinde, ek çalışma yüzeyleri, odun ve diğer elementleri depolamak için nişler eklemeye başlar. Sonuç olarak, mangalın görünüşü kosobokim olarak ortaya çıkıyor ve sıklıkla farklı tonlarda tuğlalardan oluşuyor. Bu nedenle, tasarımın organik ve kaliteli görünebilmesi için, tüm tasarım öğelerinin önceden düşünülmesi ve çizimde gösterilmesi gerekmektedir.

Bazen beklenmedik bir yağmur, ızgarada pişirmenin tüm zevklerini bozabilir. Bazıları, bu sorunu çözmek için, gazeboya bir mangal yüklemek, ancak bu ek sıkıntı yaratır - çardak dumanla doldurulabilir. Bu durumda en iyi seçenek, çatılı bir villa için bir mangaldır.

Sabit bir barbekü yapmak için ne gereklidir

Mangalın büyüklüğü ve şekli malzemenin hacmine bağlıdır, bu nedenle proje, tuğla, harç ve diğer yapısal elemanların gerekli miktarını doğru bir şekilde hesaplamaya yardımcı olacak gelecekteki mangalın tüm tasarım boyutlarını içermelidir.

Bir damak için sabit bir barbekü yapmak gerekli olacaktır:

 • çimento harcı;
 • bağlantı parçaları;
 • metal köşe, ızgara;
 • refrakter tuğla ocağı;
 • paslanmaz çelik sac.

İhtiyacınız olacak araçlardan: çözeltiyi karıştırmak için bir kap, bir kürek, bir mala, tuğlayı bölmek için bir çekiç, bir kabarcık seviyesi ve bir çekül. Buna ek olarak, tuğlayı düzleştirmek için bir parça tahtaya ve ağın bağlantı parçalarından kaynaklanması için bir kaynak makinesine ihtiyacınız vardır. Bu işlem için, bir kaynakçı yeterliliğine sahip olmak gerekli değildir, yüzeysel becerilere sahip olmak yeterlidir.

Temel ve diğer yüzeylerin yapımı için, pahalı bir fırın taşı satın alınamaz, dayanıklı bir kırmızı tuğla oldukça uygundur. Yanma odasını yangından korumak için, metal kutu satın almanız ya da kendiniz yapmanız gerekir - bu, mangalın servis ömrünü büyük ölçüde artıracaktır. Çalışma yüzeylerinin bitirilmesi seramik fayanslar veya sol tuğla ile yapılabilir - bu bir tat meselesidir.

Barbekü temeli ve duvarları için farklı çözümler gereklidir. Normal bir çimento harcı, substrat için uygunsa, duvarların döşenmesi için arttırılmış yangına dayanıklı bir elastik karışım gereklidir. Böyle bir çözüm reçetesinin tüm inceliklerini incelemek ve hazırlık sırasında bir hata yapmamak için, mağazada hazır kuru bir karışım almak ve talimatlarda belirtildiği gibi suyla seyreltmek daha iyidir.

Sabit barbekü temeli konstrüksiyonları

Temel, sabit bir mangalın temeli olarak hizmet eder ve toprak hareketi durumunda onu tahripten korur. Vakfın inşaatı, hava koşullarına bağlı olarak inşaat süresini iki haftadan bir aya çıkarmaktadır, ancak bu işteki acele her şeyi mahvedebilir.

Fotoğrafta olduğu gibi, küçük boyuttaki bir manken için, 1.5x1.5 m ölçüsünde tabanlara sahip olmak yeterli olacaktır:

 1. Vakfın inşaatı, markalama ile başlar. Gelecek tasarımın yeri belirlenir, işaretleme mandallarının köşeleri tıkanır ve ip gerilir - bu daha iyi yönlenmeye olanak tanır.
 2. Küçük bir çukur, 30 cm derinliğinde kazılmıştır ve duvarlardan tahtalardan bir kalıp monte edilmiştir.
 3. Çukurun dibinde 20 cm'lik bir kum tabakası ile kaplıdır, üstünde su yalıtımı vardır. Bu betonu neme karşı korumak için yapılmalıdır. Su yalıtımı olarak, ortak bir ruberoid kullanabilirsiniz.
 4. Vakfın kuruluşunda çimento harcı, çimento ve kumdan 1: 3 oranında dökülür. Çözeltiye ek güç katmak için moloz veya çakıllar eklenir.

Substratın çatlamasını önlemek için içinde bir takviye ızgarası serilir. Ve çözümün içinde olduğu ve su yalıtım tabakasında uzanmayacak şekilde yapılması gerekiyor. Takviye filesi iki tabakadan oluşur ve temelin kalınlığını üç eşit parçaya bölmelidir.

Vakfın yüzeyi mutlaka yatay bir düzleme sahip olmalıdır - bu bir kabarcık seviyesi ile kontrol edilebilir. Çalışmanın sonunda, çözelti tamamen kuruyana kadar bir polietilen film ile kaplanır. Vakıf sonunda güçlendiğinde, mankenin yapımıyla kendi ellerinizle çalışmaya devam edebilirsiniz.

Tuğla duvarcılık

Tuğla duvarcılık, sokaktaki sabit bir barbekü için en iyi seçenektir, ancak satırların paralelliğini ve yatay çizgilerini sürekli olarak izlemek için gerekli olan oldukça zahmetli bir görevdir. Bu nedenle, bu konuda belirli bir beceri hala gerekli olacaktır.

Son olarak kurutulmuş temelde, geleceğin barbeküsünün planına göre, çimento harcı ile çimentolaşmadan derzleri hesaba katarak ilk tuğla sırası ortaya konmuştur. Kaç tane tuğla ve yarının gerekli olduğunu anlamak ve daha küçük parçalara ayırmaktan kaçınmak için bunu yapmak gerekir. Tebeşirle ilk tuğla sırasını daire içine alın - bu çizgi bir dönüm noktası olarak hizmet edecektir.

Tuğla'nın gözenekli bir yapıya sahip olduğunu ve dolayısıyla nemi iyi emdiğini göz önünde bulundurun, bu da çözeltinin gerekli gücü kazanmasını engelleyebilir. Bu nedenle, ön hazırlık yapamaz - bir tuğla bir gün suya batırılmalıdır. Bundan sonra, içte ıslanacak ve dışarıdan kuru olacak, bu da suyun çözeltiden emilmesini engelleyecektir.

Çözelti, 1: 3: 1 oranında refrakter kil veya kireç taşı ilave edilerek çimento ve kumdan yoğrulur. Hızlı karıştırmak için bir inşaat karıştırıcısı kullanabilirsiniz. Tuğlaları sıkı yapmak için, serme sırasında mala sapının hafifçe dokunmasıyla harca konurlar. Tuğlalar arasındaki derzler aynı büyüklükte tutulmalı ve duvar seviyesinin yataylığı sürekli olarak izlenir ve şelalenin dikeyliği.

Fırının iç kısmı ısıya dayanıklı tuğlalarla döşenmelidir, böylece gelecekte yapının restorasyonundan tasarruf edebilirsiniz. Mangalın fırına hava akışını sağlamak için, tuğla duvarında boşluklar kalmaktadır.

Sabit bir barbekünün düzenlenmesi

Mangalın yapımındaki son aşama, barbekü için bir ızgara, fırında bir palet ve diğer çalışma parçalarının kurulmasıdır.

İnşaat aşamasında bile, bir barbekü için tuğlada çıkıntılar yapmak ve köşeleri monte etmek gerekir - bunlar bir metal levha ile kaplanacaktır. O ısıtır ve yiyeceklere ısı verir. Paletin montajı, sadece yangın tüpünü yangından korumakla kalmayacak, aynı zamanda yanma atığından da uygun bir temizlik sağlayacaktır.

 • Plastik şişelerle serada sulama

 • Tavukların kendi elleri için otomatik besleyici

 • Seralar için güçlendirilmiş film

 • Apartmanda kuklalar için Aviary

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

+ 60 = 65

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map