Özel bir evde elektrik sayacı nasıl kurulur

Özel bir evde elektrik sayacı nasıl kurulur

Özel bir evde konforun tüm önemli bileşenleri normal güç kaynağının kullanılabilirliğinden kaynaklanmaktadır. Onsuz, hiçbir yerde. Ancak, 7. baskıda iyi bilinen Elektriksel Kurulum Kuralları ve gerekli kağıt formalitelerini ve gereksinimlerini yerine getirdikten sonra güç kaynağı hattına erişebilirsiniz. Bir elektrik sayacını özel bir evde nasıl doğru şekilde bağlayabileceğimizi anlamak için, özel konutlar da dahil olmak üzere konut stokunun elektrik tedariki için genel şartların somutlaştırıldığı Bölüm 7.1'e gereksinim duyuyoruz.

Bazen bir sorun var - bir elektrik sayacını özel bir evde en iyi şekilde nasıl bağlayabilirsiniz. Ancak her halükarda, yeni bir bina inşa ederken, eski bir evin bakımını ve yeniden inşasını yaparken, REF gerekliliklerine karşı çok fazla çaba harcamalı ve zaman harcamalısınız.

Çalışmaya başlamadan önce, aşağıdaki soruları kendiniz karar verin:

 • Güç nedir ve buna göre, şebekenin voltajının evde olması gerekiyordu;
 • Ölçüm cihazının takılması gereken yeri seçin;
 • Bir elektrik sayacı, otomatik devre kesici ve parti anahtarları modeli seçin.
konsey! Özel bir evi ağa bağlama talebi ile REF'e başvurmadan önce, İnternet'teki forumlarda, RES temsilcilerinin iletişiminde ortaya çıkan konular üzerinde çalışın. Özel bir evde elektrik sayacını kurmak için olası her şema için gereksinimleri düzenleyen düzenleyici belgeleri okuyun. Bu bürokratlarla konuşmayı basitleştirecektir.

Adım Bir - Gelecekteki elektrik tüketiminin hesaplanması

Bir apartman dairesinden farklı olarak, özel bir evde tüketilen elektrik miktarı, çok katlı bir binada bireysel bir elektrik sayacında pik değerini iki katına veya hatta üç katına çıkarabilir. Sebepler kütle olabilir. Örneğin, özel bir evin bir elektrikli ısıtma kazanı veya özel bir ev tipi iklimlendirme sisteminden makineler, pompalar, banyo elektrik ısıtıcılarına kadar bir dizi yardımcı mekanizma ve kurulum kullanması nadir değildir.

Yüksek katlı bir binada bulunan bir daire için, bir elektrik sayacı üzerindeki yük nadiren 2-2,5 kW değerini geçecektir. Bu nedenle, tek fazlı bir ağ kullanılır ve sonuç olarak, bağlanması kolay bir elektrik sayacı kullanılır. Özel bir evde bulunan pik yükler, yalnızca üç fazlı bir güç kaynağıyla sağlanabilecek 10 kW değerine ulaşabilir. Buna göre, elektrik sayacının da üç fazlı bir sayaç ihtiyacı vardır.

Yükü çeşitli girdiler ve sayaçlar arasında bölmek mümkün değildir, yukarıda belirtilen kuralların 7.1.22. Paragrafı, özel bir evin veya konutun girişinde tüketilen elektriğin hesaba katılması için bir elektrik sayacının kurulumunu belirtir.

Üç fazlı bir şebekenin beslenmesi ve uygun bir tezgahın kurulması için, özel evin elektrik kablolarının tasarımını, yük ve tüketici özellikleri, kablolama, topraklama çevriminin yeri hesaplaması ile tamamlamanız gerekecektir. Bundan sonra, özel bir evde kurulu bir elektrik sayacı için maksimum güç tüketimi ve teknik şartlar üzerinde anlaşmaya varılacaktır. Çoğu zaman REC'lerin temsilcileri özel hane halkı için belirli bir elektrik sayacı modelini çıkarmaya çalışırlar, fakat bu saf su keyfidir.

İkinci adım - elektrik sayacının yerini seçin

Özel bir evde elektrik sayacı kurma hakkındaki sorularınıza net bir cevap vermek son derece zordur. Özel bir evde elektrik sayacı bağlamak için kurallara göre kurulum yapmak için, genellikle insanlar avukatların hizmetlerine ya da avukatlık hizmetlerine başvururlar. Elektrik şebekesine özel bir ev bağlanması, ancak elektrik tedariki ile ilgili yazılı bir anlaşmanın akabinde gerçekleştirilebilir.

konsey! Karışıklığı önlemek için, panel montaj konumu, montaj ve özel bir ev elektrik sayacı bağlantısı, metre ve bağlantı çalışması ile ilgili bazı faaliyetler için sorumluluk paylaşım ile ilgili tüm nüanslar anlaşmada yansımasını gerektirir.

Sokakta özel bir evde elektrik sayacını kurmak

En sık karşılaşılan sorunlardan biri, ev dışında bir elektrik sayacının kurulması için bir RES gerekmesidir. Üç fazlı sayaçlarda, gereksinimler daha da zorlaşır, genellikle özel bir evin duvarlarından ayrı bir kutu veya kabin içinde dışarı çıkmaları gerekir. Böylelikle, enerji hizmetinin denetçileri, ev sahibinin evde kalmasına bakılmaksızın, elektrik sayaç okumalarını ve özel ev sahipliğinde enerji tüketimini izlemek için bir fırsata sahiptir.

Genellikle yapım aşamasında olan ya da tamir edilen özel konut sahipleri, daha sonra çatı katının iç duvarı veya özel evin sıcak verandası olacak olan kurulum alanına karar verirler. Bu gibi kurnazlık, hava koşullarından ve elektrik sayacını devre dışı bırakabilen vandalların korunmasından korunma sağlar. Bu kurallarda evin dışında bir tezgah kurulumu için herhangi bir gereklilik yoktur, ancak nem ve dondan korunma koşulları vardır.

Özel bir evde elektrik sayacı kurma kuralları

Bir elektrik sayacı takmanın temel gereksinimleri arasında, aşağıdakiler en önemlileridir:

 1. Otomatik aşırı akım koruma, kısa devre ve paket anahtarları ile komple bir elektrik sayacının montajı, giriş devreleri ile tamamen fiziksel teması keser. Kurulumun elemanları, sayaç okumalarını okumak için camlı bir pencere ile donatılmış bir yuvaya monte edilir. Sayacın bölmesi, kontrolörün contasının üstünü örtmek için "kulak" ile donatılmalıdır.
 2. Özel evdeki elektrik sayacının bağlantı şeması, ölçüm cihazının kendisini harici voltajdan ayırma olasılığını da sağlamalıdır. Kural olarak, harici bir kontak debriyajı veya ek bir paket anahtarı kullanın.
 3. Bir elektrik panosunun bir elektrik panosuna yerleştirilmesi, özel bir evin duvarının dikey yüzeyinde veya göstergenin göstergesinin okunmasını engelleyen bir konumda, 1,7 metreden fazla olmayan bir yükseklikte, özel bir rafta gerçekleştirilir.
 4. Özel bir ev sahibine yerleştirilen sayaç, gaz boru hattından ve su besleme hatlarından en az bir metre daha alınmalıdır.

Sözleşmenin sona ermesinden sonra, özel bir evde tek fazlı bir sayaç bağlanmış olup, elektrik sayacının özel bir evde kurulacağı yeri sabitleyen bir proje, gerekli servis cihazlarının ve elektrik tesisatının elektrik hattından elde edilebileceğini göstermektedir. Kurulumun başlangıcından önce şema RES'de anlaşmaya tabidir.

önemli! Programı kabul ederken, ilave olarak RES çalışanları tarafından hangi işlerin yapılacağını ve tedarik devreleri kurulum sırasında metreye nasıl besleneceğini belirtmek gerekir.

Bir elektrik sayacını monte etmenin en yaygın yolu, onu ve servis istasyonlarını bir metal kurulum kutusuna yerleştirmektir. Kutu kutusu genellikle atmosferik yağışların etkilerinden iyi korunur ve kırılma ya da hasar verme girişimlerine dayanacak kadar güçlüdür.

Bir istisna, mevsimsel olarak geçici bir konut olarak kullanılan özel bir ev, örneğin bir tatil evidir. Koruma yoksa, sayaç, RES ile mutabakat halinde kış dönemi için veya özel evin güvenli bir yerinde derhal yapılan cihazın montajı için çıkarılmalıdır.

Elektrik kalkanının montajı özellikle zor değildir. Bir kural olarak, bir elektrik şalterinin ve bir anahtar şalterinin ve bir devre kesicinin anahtarlama cihazlarının montajı için hücreler ve tutturucular, kalkanın tasarımında halihazırda sağlanmıştır. Başarısız olarak, evin temelinden 1 metreden daha uzak olmayan bir mesafede topraklama döngüsü gerçekleştirilir. Bir köşeden veya armatürden kaynaklı olarak, toprak çerçevesi, montaj plakasının "toprağına" bağlı olan bir metal temas çubuğu ile en az yarım metre derinlikte gömülür.

Tek fazlı bir sayacın montajı için kablo şeması basittir, panelin çıkış terminallerine doğru bir şekilde bağlanmalıdır ve iki kabloyu karıştırmayın - "sıfır" ve "faz". Elektrik hatlarından kabloların bağlanması, sizin tarafınızdan yapılan işin doğruluğunu kontrol ettikten sonra RES uzmanları tarafından gerçekleştirilecektir. Bağlantının gerçekliği ücretli bir hizmet olacaktır, bu nedenle, özel evlerin elektrik şebekelerine bağlanması için her zaman bir eylem düzenlenir.

Üç fazlı bir metre kurmak daha zor olacaktır. Üç fazlı hatlarla çalışma konusunda yeterli tecrübeye sahip değilseniz, kablo tesisatı kurulumu, zemin döngüleri çıkışı ve bir kontuarın montajı ve uygun koruyucu ekipmanların yapılması için lisansa sahip özel bir şirketin hizmetlerini kullanın.

Üçüncü adım - hangi elektrik sayacının daha iyi olduğu

Hangi elektrik sayacının özel bir eve en iyi yerleştirileceğine karar vermek için öncelikle nerede ve nasıl kullanılacağına karar vermek gereklidir. Sayaçların modern tasarımları yeterince iyi korunmuş ve güvenilirdir. Piyasa şu anda üç ana üretici tarafından yönetilmektedir:

 • Stavropol Bölgesinde yer alan JSC “Concern Energomera”;
 • "Incotex", Moskova Holding;
 • Ölçme aletleri Moskova bitki.

İlk üretici Rusya'da satılan tüm fazlı ev elektrik sayaçlarının% 30-35'ini pazar payına sahip olup, ürünlerin kalitesi fiyata karşılık gelmektedir. Geri kalanlar biraz daha mütevazı ama aynı zamanda elektronik elektrik sayaçlarının üretiminde önemli avantajları var. "Cıva" ticari markasının sayaçları, HC "Incotex" ürünleri, 250tys'de sorunsuz çalışma sırasında beyan edilir. Özel bir konutta saatlerce, rakip ürünlerin garantileri ise 100-110 bin hizmet ömrüne sahiptir. saat daha az.

Sayacın modelini ve özel bir konut yapımındaki kurulumunun yerini seçmeden önce, genellikle metre cinsinden kullanılan likit kristal göstergelerin, eksi 5'in altındaki sıcaklıklarda, düşük sıcaklıklara çok iyi tolere edilmediğini hatırlamakta fayda var.yaklaşıkOkumalarla bu imkansız.

 • Elektrik sayacını daireye bağlama

 • Elektrik sayaçlarının bağlanması için şemalar

 • Bir kuyu için hangi pompa en iyisi

 • Tek fazlı bir elektrik sayacı bağlarız

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

− 3 = 2

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map