Şömine, taş, mermer ile karşı karşıya.

Şömine, taş, mermer ile karşı karşıya.

Şöminenin karşı karşıya gelmesi, kendi ev konforunu yaratan taraftarlar arasındadır. Alçının tasarımı estetik olarak farklılık göstermez ve yakında değiştirilmesi gerekecektir. Bu nedenle, uzun bir süre için tesislerin eşsiz bir tasarımını yaratmaya yardımcı olacak şöminenin karşı karşıya olduğu pratik yöntemlerle tanışmayı öneriyoruz.

Malzeme seçimi

Evin iç kısmına bir lezzet getirme ve bireysel bir proje için ocak tasarlama arzusu, kaliteli malzeme seçimi ile sağlanmalıdır. Satın alırken izlenecek şartlar aşağıdaki gibidir:

 • yüksek sıcaklık dayanımı;
 • iyi ısı çıkışı;
 • çözelti ile yüksek kaliteli yapışma;
 • mekanik hasara karşı direnç;
 • estetik.

Şömine ile karşı karşıya kalan seçenekler, tamamen belirlenmiş gereksinimleri karşılayan malzemelerle çok fazla seçenek. En yaygın türleri şunlardır:

 • fayans (pişmiş toprak, klinker, granit, majolika);
 • doğal ve yapay taş (granit, bazalt, mermer, sabuntaşı);
 • karolar;
 • tuğla.

Ayrıntılı olarak, ilk iki tipin kullanımıyla şömineye bakan özellik ve süreçlere odaklanacağız.

Döşeme tasarımı seçenekleri

Şöminenin karşısındaki karo, şık ve modern gözüküyor. Popüler türler arasında majolica, klinker, pişmiş toprak ve granit bulunmaktadır. Bazı benzerliklere rağmen, ayırt edici özelliklere sahipler.

Şöminenin seramik granit fayanslarla olabildiğince karşı karşıya gelmesi, yapının görünüşüne doğal taşla tasarımla yaklaşır. Bu sadece malzemelerin dışsal benzerliğinden değil, aynı zamanda teknik özelliklerine de bağlıdır.

Majolica desenli, korumalı sırlı preslenmiş seramik bir üründür. Bu kaplama sayesinde, şömine kaplaması parlak bir parlaklığa ve parlaklığa sahip olup, odanın klasik iç mekanına uyumlu bir şekilde uyum sağlar.

Pişmiş toprak fayanslı şöminenin kendine özgü bir özelliği sırsızdır. Bu bitiş, düzensiz bir taş, Prag eski bir tuğla veya ahşap bir yüzeyi başarıyla taklit edebilir. Pişmiş toprak kiremitlerin geniş bir renk paleti, şöminenin iç kısmı için en uygun gölgeyi seçmenizi sağlar. Yüzey kaplama malzemesi cilalı, kaba veya pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Karoların bir sonraki avantajı ekolojik güvenlik ve yüksek termal kararlılıktır.

Yüzeye klinker fayans gibi görünüyor. Bu malzemenin temel bileşeni, ısıtıcının ısınma süresi biraz arttığına rağmen, şöminenin verimini etkilemeyen kildir. Klinker karoların kullanımı - farklı bir dekorasyon türünü simüle etmek için başka bir fırsat: mermer veya granit, fayans veya tuğla.

Şömine tasarımının düşük maliyetli ve benzersiz bir versiyonu olarak, seramik fayans ve dekoratif tuğlaların bir kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Kaba ve pürüzsüz bir doku, açık ve koyu tonları birleştirmek, bir ev ocağı için benzersiz bir tasarım yaratacaktır.

Doğal ve yapay taş kullanımı

Doğal taşın özellikleri, şöminenin kaplanması için gerekli olan malzemeleri tamamen karşılar. Doğal taş kullanımı ile sonlandırmanın avantajları arasında, aşağıdaki noktalara dikkat çekilebilir:

 • İnce tane yapısı iyi ısı transferi sağlar.
 • Çevresel güvenlik, dayanıklılık ve yüksek sıcaklıklara dayanıklılık.
 • Yüksek mukavemet, herhangi bir mekanik strese dayanmanıza izin verir.
 • Estetik ve çekici bir görünüm.
 • Çeşitli şekillerde işleme benzersiz bir şekil vermenizi sağlar.

En popüler seçenek mermer ve granittir. Mermer sadece tuğla, köpük beton veya gaz betondan yapılmış şömineler için kullanılır. Bir mermer seçerken, dikkat aşağıdaki kriterler tarafından vurgulanır:

 • Tek parça ocak veya kırıntı. Plakların üretimi için sadece doğal mermer değil, aynı zamanda mermer çipler de kullanılıyor. İkinci seçenek çok daha ekonomik ve doğal ürünler çok daha dayanıklıdır.
 • Malzemenin bütünlüğü. Her kiremit, çatlaklar veya diğer kusurlar için dikkatlice incelenir.
 • Renk. Mermer, farklı dokular (parlatma, antika vb.) Ve tonları (beyaz ve pembe ila gri ve siyah) içerir.
düşünce! Daha az dikkat çekici noktalar nedeniyle koyu mermerin bakımının çok daha kolay olduğu unutulmamalıdır.

Şömineye bakan en dayanıklı malzemelerden biri granit. Renk paleti aşağıdaki tonları içerir:

 • Soluk bej ve inci beyazı;
 • sarı ve yeşil;
 • kırmızı ve mor;
 • gri, kahverengi ve siyah.

Minör nadir kirliliği bakımı kolay astar granit şömine ve herhangi bir iç bir ev girmek uyumlu izin bitirme çeşitli yöntemlerini uygulamak yeteneği sağlar. Zengin çıkarım süreci ve cilalamanın karmaşıklığı, granit açısından yüksek maliyetli bir politika oluşturur.

Son zamanlarda, sabun taşı etrafında yapay bir akik olmuştur. Özellikleri granit veya bazalttan daha iyi değildir ve fiyat kategorisi elit mermer ile aynı çizgide durmaktadır.

Şöminenin bazı sahipleri için, doğal taş kullanımı ile karşı karşıya kalma maliyeti aşırı yüksek görünecektir. Bu durumda, yapay bir taş şeklinde değerli bir alternatif yararlanabilir. Bir çok açıdan, doğal muadilinden daha aşağı değildir. Suni taş üretimi ortadan kaldırır zaman alan, kesim işlemini taşlama veya modern teknoloji doğal taş kadar yakın görünüyor figür elemanlarının kendi yürütülmesinde karmaşık hale olanak sağladığından, parlatma.

Döşeme işlemi

Şöminenin karolarla kaplanması, aşağıdaki aşamalardan oluşan basit bir işlemdir:

 • yüzey hazırlığı;
 • çelik hasırın sabitlenmesi;
 • alçı tabakasının oluşumu;
 • fayans ambalajı.

Her şeyden önce, şöminenin yüzeyi toz ve eski sıvadan arındırılmıştır. Tuğlalar arasındaki dikişler 0.5-1.0 cm derinliğe kadar sıyrılır, bu da tutkal veya harç ile yüksek yapışma sağlar. Çelik hasır 1.5x1.5 cm'lik hücrelerle seçildi, tutturma dübel ve rondelalarla yapıldı.

önemli! Dübeller bir tuğlada daha önceden hazırlanmış deliklerde kesilir, duvardaki dikişlerde tutturmalar hariç tutulur.

Şöminenin yüzeyi, takviye ağ ile kaplanmış, seramik karoları sabitlemek için tasarlanmış bir yapıştırıcı solüsyonu ile dengelenir. Bir spatula yapıştırıcısı uyguladıktan ve şömine yüzeyini kurutduktan sonra karolara doğru hareket edin.

Şöminenin şömine ile kaplanması, bir ağırlık veya lazer seviyesi olan normal ipin kullanıldığı bir işaret ile başlar. Diğer serme işlemi planlanan hatlardan itilir. Şöminenin karşı karşıya gelmesi alt sıra ile başlar. Çentikli mala ile tutkal, bir veya iki fayansın boyutuna karşılık gelen şöminenin alanına uygulanır. Bundan sonra, kaplama malzemesi, şömine yüzeyine sıkıca bastırılır, gerekirse bir lastik çekiç kullanılır. Kalıntıları ve kesimleri son aşamaya bırakıyoruz.

Astarda eşit derecede eşit boşlukların oluşumu, kiremitin her iki tarafına sabitlenmiş plastik haçlarla kolaylaştırılır. Fayansların işaretli çizgilerle hizalandığını dikkatlice kontrol edin. Düzlemin kontrol edilmesi geleneksel bir raf kullanılarak gerçekleştirilir. Şöminenin karşısındaki ortaya çıkan eksiklikler gecikmeksizin ortadan kaldırılacak, gelecekte bunu yapmak mümkün olmayacaktır.

Kaplama tamamlandıktan sonra, şömine tutkal çözeltisinin kalıntılarını gidermek için hareket eder. Derz dolguları bir günde bir kauçuk spatula veya bir şamandıra ile gerçekleştirilir. Doldurma sonrasında derzlerin hizalanması, nemli bir sünger ile gerçekleştirilir. Bir saatin çeyreğinden sonra karodaki harç kalıntısı temiz bir bezle temizlenebilir.

Taşla çalışmanın nüansları

Şöminenin dekoratif bir taşla karşı karşıya gelmesi, malzemenin fiziksel özelliklerinden dolayı zahmetli bir işlemle karakterize edilir. Genel olarak, işin ilk aşamaları fayansa benzer:

 • Şöminenin tuğla yüzeyleri iyice kirlenmiş;
 • dikişler 1 cm derinleştirilir;
 • Yüzeyi güçlendirici ağ ile sıkılır, hücrelerin büyüklüğü 5x5 cm'dir;
 • Kaplama için seçilen taş ayarına geçer.

Bu amaçlar için, şöminenin dikey yüzeylerinden birinin boyutlarının tam bir kopyasıyla katta bir şekil gösterilir. Daha sonra, kaplama ve kalınlık için bir eşleşme seçerek kaplamanın elemanlarını ortaya koymaktadır.

düşünce! Taşın kaba dokusu, baca kaplamasının görünümü bundan etkilenmediğinden, kalınlığın ideal bir uyumunu engellemeyi mümkün kılar.

tersine taş pürüzsüz bir yüzeye uygun örneklerin kalınlığında tam uyumu gerektirir daha itlaf veya yapıştırıcı bileşim ayarlamak için şömine ihtiyaç astar olarak kullanıldığında. Taştan yapılmış en kalın elemanlar önce uygulanır ve minimum yapışkan tabakasına sabitlenir. Bu, daha fazla kaplama işlemi için bir tür işaret olacaktır. Kesildikten sonra kalan küçük parçalar, durmayan yerlerde sabitlenir. Taşın yanlış şekli, kaplamaya başlamadan önce ön işaretlemeyi gerektirir. Yerdeki tüm elementleri toplayarak, numaralandırılmalı ve yüzlerde bitişik rakamlar koyulmalıdır. Taşın şömineye bağlanması sürecinde bu kayıp olmayacaktır.

Mermer levha döşeme işlemi, şöminenin ön tarafından başlar. Cephe baktıktan sonra yan duvarlara geçerler. Mermer taşının fiksasyonu bittiğinde, tutturulmamış alanlara yarıklar içinden yapıştırıcı dökülür. Congealing bir gün sürer. Mermer plakaların yüzeyinin kirlenmemesini sağlamak için, uçlar bir boya bandı ile önceden yapıştırılır. Şömine, mermer fayanslarla döşendiğinde, derzlerin daha iyi birleşmesi için özel bir mastik kullanılır. Yapay taş kullanılarak karşılaşma süreci, yukarıda açıklanan eylemlere benzer.

 • Kendi elleriyle yanlış bir şömine nasıl yapılır

 • Tuğla dışında bir şömine nasıl yapılır

 • Köşe şömine nasıl yapılır

 • Dekoratif şömine nasıl yapılır

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

14 − 8 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map