Teraslar “Velvet”

Karaçam bir zemin kaplaması olarak en iyi malzeme olarak kabul edilir. Meşe, aynı güçlü, yoğun, dayanıklı ve her türlü etkilere karşı dayanıklılık özelliklerini andırır. Bir teras panosu olarak kullanılmasına şaşmamak gerekir, çünkü bu yapı hava, insan ve diğer faktörlerin sürekli etkisine maruz kalmaktadır. Günümüzde ahşap çeşitli yollarla işlenmektedir. Özellikle teraslar ve verandalar için kullanılan profiller küçük bir etekle kaplanmıştır.

Bu sayede, yağmurlu havalarda ayakkabılar kaymaz. Bu profilde "Velvet" teras panosunun adı var. Ortak insanlarda buna "kaymaz" denir. Bu malzemenin özelliklerini ve özelliklerini daha ayrıntılı olarak öğrenelim, hammaddesi genellikle karaçamdır.

Teras mimarisi unsuru olarak

Özel bir evin doğru peyzaj tasarımı sadece bir çiçek tarhı, çim, çardak veya bahçe değil, aynı zamanda rahat bir teras veya veranda içermektedir. Bölgeyi tam bir görüntü verecektir ve akrabalarınızla akşamları geçirebileceğiniz, akşam yemeği yiyebileceğiniz, et yiyebileceğiniz vb. Uygun bir yer edineceksiniz.

Ve böyle bir teras oluşturmanın ana noktası, yüke, sürekli yürüyüşe ve atmosferik etkilere dayanacak kaliteli bir malzemedir. Bunlar şunları içerir:

 • yağış;
 • sıcaklık farklılıkları;
 • rüzgar;
 • UV ışınlarının etkisi;
 • kışın düşük sıcaklık.

Ve her durumda terastaki zemin ahşaptır. Burada çimento levha, taş veya bitümün uygunsuz olacağı açıktır. Ağaç sadece dışardan güzel değil, aynı zamanda çevre dostudur, güneş güçlü olduğunda ayaklarınızı yakmayacaktır. Ve teras için panolar kısa ömürlü olsaydı, bugün yapılan döşeme, uzun yıllar sürebilir. Karaçam bir örnektir.

"Velvet" karaçamından yapılmış teras tahtası, birçok açık teras sahibinin kalbini kazandı. Neden? Hadi öğrenelim.

Karaçanın özellikleri

Karaçam popülaritesini kaybetmeyen iğne yapraklı bir ağaç türüdür. Larch yığınları üzerinde St. Petersburg ve Venedik duruyor. Ve bu zaten çok şey söylüyor. Karaçamın mantarlara direnmesi, zayıf çürümesi, kavisli olmaması ve böcekler tarafından bozulmaması dikkat çekicidir. Bu faktörler sayesinde karaçamın teraslar için zemin kaplaması en iyilerinden biri olmuştur. Ve "Kadife" a tipi sayesinde, malzeme kaymaz ve nem yüzey boyunca birikmez, oluklar boyunca süzülür. Neden "Kadife"? Benzer bir terasın fotoğrafına bak. Dışa doğru kadife kumaşı andırır. Bu nedenle, bu isim.

Karaçamın inanılmaz bir özelliği olduğu dikkat edilmelidir - sıcaklık kararlılığı. Ve bu, -50 ila +50 ran arasında değişen sıcaklık değişikliklerinden korkmadığı anlamına gelir. Malzeme çatlamaz ve kıymık, bir kadife tahtada çıplak ayakla ayakta durmazsınız. Ve panoların göze çarpan fistonitleri sayesinde, hava, üzerinde olumlu etkisi olan ancak zar zor algılanabilen bir kokuyla doludur.

Kadife karaçam özellikleri

Her şeyden önce, ürünlerin boyutlarına bakalım. Levhalar 20, 27, 32 ve 45 mm'lik bir bölüme sahip olabilir. Genişliğe gelince, 90-140 mm aralığındadır. Bununla birlikte, standart veya koşu boyutu 140x127 mm olarak kabul edilir.

Kadife levhanın uzunluğu hakkında konuşursak, o zaman çok farklıdır. 1.65 m uzunluğunda tahtalar vardır ve 4 m vardır. Her şey müşterinin ihtiyaçlarına bağlıdır. Ölçülerdeki mesafe 0,5 metredir Terasın panosu için fiyat, bölüm, nem miktarı, kalite ve genişlik olarak belirlenir.

Standart olarak, bir levhanın 4 çeşidini bir karaçamdan ayırmak mümkündür. Her not, ön yüzeyden levhaların yüzeyinin durumu ile karakterizedir. Çeşitlerin fiziksel özelliklerine gelince, bunlar farklı değildir.

Kadife ağacının en yüksek sınıfı "Extra" sınıfıdır. Bu, ön tarafta düğümler, reçineli noktalar, mavi ve kalp şeklinde bantlar olmadığı anlamına gelir. Küçük çizikler ve çatlaklar olabilse de, tüm levhalar toplayıcı gibidir. Ama ters taraf kontrol edilmiyor.

Dikkat edin! Böyle bir kurulun maliyeti sizi şaşırtabilir. Boyutlara odaklanıldığında, 1 m2'lik panolarda 29-34 y'lik bir fiyat etiketi olacaktır. e.

Ama diğer çeşitlerin listesi ve özellikleri:

 1. "C" Çeşitliliği. En ucuzlarından biri. Mekanik hasar olabilir (1 m'de 2 adet - bu normdur). Düğüm deliksiz yapılmaz (1 m başına 1 adet). Diğer yüzey kusurları kontrol edilmez, bu nedenle malzemenin onlara sahip olmalarına şaşırmayın. Her şey 11-14 y ulaşan fiyat tarafından belirlenir. e 1 m başına2.
 2. "B" notu. Seçenek daha iyi. Burada, lekeler, lifler, reçine şeritleri ve düğümlerden delikler artık tolere edilmemektedir. Mekanik kusurlar için, metre başına sadece 1 parçaya izin verilir. Sınırlı miktarda, karaçam tahtası çatlaklara, bir çekirdeğe ve düğümlere sahip olacaktır. 1 m2 16 ila 19 y ödemek zorundasın. e.
 3. "A" notu. Çekirdek şeritler, düğümlerden delikler, reçineler, şeritler ve plansız alanlar gibi mavi yoktur. Normal reçine ceplerinin sınırları içinde, küçük çatlaklar ve çizikler. Maliyet 20 ila 29 USD arasındadır. e.

"Kadife" levhaların pürüzsüz olanlara göre bir avantajı vardır. Sonuçta, karıncalanmalardan dolayı kayması daha zor olacaktır ve yüzeyde yağmur suyu birikmeyecektir. Bu ağaç sayesinde çürümez ve bir su birikintisine adım atmazsınız.

Sonuç

Terasınızı hangi malzemeden yapacağınızı düşünüyorsanız, karaçamın ideal bir seçenek olduğundan emin olun. Yine de, bunu karşılayamazsanız, başka bir malzeme kullanın. Sadece burada öncelik, atmosferin etkisini daha iyi tolere eden ve sahibi için daha uygun olan bir kadife profili olmalıdır.

 • Güverte kurulu

 • Ahşap-polimer kompozit levha

 • Karaçamdan bir teras tahtasının döşenmesi

 • Dikişsiz pişmiş tahta